Ważne
  Pakiet zawałowy dla chorych w szpitalach już od czerwca

  Pakiet zawałowy dla chorych w szpitalach już od czerwca

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pakiet zawałowy dla chorych w szpitalach już od czerwca

  Pakiet zawałowy dla chorych w szpitalach już od czerwca ©Malgorzata Genca

  Pacjenci po zawale pod pełną kontrolą, ale tylko w „pakiecie”. NFZ chce zachęcić szpitale do lepszej opieki nad zawałowcami, a chorych do podjęcia rehabilitacji. Dziś korzysta z niej tylko 27 proc. pacjentów. Rehabilitacja chorego po zawale rozpocznie się już po dwóch tygodniach. Pacjentem szpital będzie się opiekować przez rok, a gdy u chorego dojdzie do obniżenia funkcji skurczowej lewej komory, ma on gwarancję wszczepienia kardiowertera-defibrylatora serca – oto zasady tzw. pakietu zawałowego.
  Pakiet zawałowy dla chorych w szpitalach już od czerwca

  Pakiet zawałowy dla chorych w szpitalach już od czerwca ©Malgorzata Genca

  Placówki, które zdecydują się wdrożyć pakiet zawałowy, mogą liczyć na więcej pieniędzy z NFZ.

  – Celem pakietu jest zmniejszenie śmiertelności po zawale i zwiększenie liczby pacjentów korzystających z rehabilitacji. Dzięki rehabilitacji pacjenci mają szansę zachować zdrowie i uniknąć kolejnego zawału – mówi prof. Krystian Wita, wicedyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu, który brał udział w pracach nad rozwiązaniem opracowanym przez NFZ.


  Obecnie tylko 27 proc. chorych korzysta z rehabilitacji. Celem wprowadzenia pakietu jest zwiększenie tej liczby do 40-50 proc.
  Krzysztof Olszak z Łazisk przez kilka dni chodził z... zawałem. Ma 42 lata, pełni kierowniczą funkcję, stresów mu nie brakuje.

  CZYTAJCIE TEŻ:
  Monitorowali mu serce na odległość. Dzięki temu żyje
  Pękło mu serce. Uratowali go kardiolodzy z Ochojca

  – Czułem ucisk, ból ramion, żuchwy, ale przechodziło – mówi pan Krzysztof. – Lekarz rodzinny sugerował chorobę kręgosłupa. Ostatecznie wsiadłem w samochód i pojechałem do Ochojca, gdzie zdiagnozowano zawał. To było w marcu – dodaje.

  Kardiolodzy z Górnośląskiego Centrum Medycznego wszczepili mu trzy stenty. Mężczyzna kończy już rehabilitację, która nie tylko sprawiła, że stracił parę kilogramów, ale też uświadomiła mu, że teraz trzeba żyć po prostu zdrowiej.

  – Rehabilitacja jest podstawą u chorych po zawale. Muszą zmienić swoje przyzwyczajenia, wprowadzić dietę, rzucić papierosy, nie nadużywać alkoholu – zaznacza dr Maciej Turski, kierownik Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej w Katowicach-Ochojcu. – Łatwo powiedzieć, trudniej zrealizować. Ale pamiętajmy: po rehabilitacji ryzyko kolejnego zawału maleje. Poza tym ruch świetnie pomaga w walce z depresją, która często pojawia się u naszych chorych – wyjaśnia.

  Choć w ciągu ostatnich 27 lat Polska wykonała gigantyczny skok w medycynie, biorąc pod uwagę skuteczność leczenia zawałów – znajdujemy się już w europejskiej czołówce – to wciąż zbyt wielu pacjentów umiera w ciągu roku od zachorowania.

  – Mamy pracownie kardiologii interwencyjnej, gdzie błyskawicznie leczymy chorych w świeżym zawale i po 3-4 dniach pacjenci wychodzą do domu. Problemem jest zapewnienie im dalszej opieki – wyjaśnia prof. Krystian Wita.

  NFZ, by wesprzeć chorych, od 1 czerwca wprowadzi tzw. pakiet zawałowy, oficjalnie koordynowaną, całościową opiekę nad chorym po zawale. Jeśli dany szpital przystąpi do pakietu – musi zapewnić choremu rozpoczęcie rehabilitacji do 14 dni od wystąpienia incydentu. Szacuje się, że trzy czwarte pacjentów będzie korzystało z nieszpitalnej rehabilitacji – nie muszą leżeć w szpitalu, by z niej skorzystać.

  CZYTAJCIE DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zmiany stylu życia-Podstawa u zawałowców!

   Roman (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   przeszedłem zawał dzięki Bogu dość łagodnie, po rehabilitacji wróciłem do pracy z czego bardzo się cieszę Ale zmieniłem całkowicie styl życia .Z kanapy przesiadłem się na rower, w pogodne dni...rozwiń całość

   przeszedłem zawał dzięki Bogu dość łagodnie, po rehabilitacji wróciłem do pracy z czego bardzo się cieszę Ale zmieniłem całkowicie styl życia .Z kanapy przesiadłem się na rower, w pogodne dni jeżdżę nim do pracy, zmodyfikowałem dietę i wzmacniam się minerałami (cynk, magnez, potas,selen) i witaminami z grupy B (2,3,5,6,12) oraz flawonoidami wzmacniającymi układ krążenia (taksyfolina z witc, a i e)Duża różnica w samopoczuciu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   My ni potrzebujemy

   Prafdziwy Ślunzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   Prafdziwy Ślunzok mo nimieckie herz. A nimieckie sie ni psuje. I fajrant.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama