Pielęgniarki wrócą do szkół? Jest szansa

  Pielęgniarki wrócą do szkół? Jest szansa

  Aga

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Pielęgniarki wrócą do szkół? Jest szansa

  ©SłAwomir Kowalski

  Kiedyś pielęgniarki pracowały w szkołach. Stomatolodzy też. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł chce, by do szkół wróciła opieka medyczna. Pielęgniarki mają powrócić już w roku szkolnym 2018-2019. Jak reaguje na pomysł ministra środowisko medyczne? - To bardzo dobra decyzja – tak lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach komentują zapowiedź ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o powrocie do szkół gabinetów zdrowia z pielęgniarkami lub higienistkami oraz gabinetów stomatologicznych.
  Pielęgniarki wrócą do szkół? Jest szansa

  ©SłAwomir Kowalski

  Dr n. med. Małgorzata Firek-Pędras, pediatria-diabetolog w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach uważa, że obecnie nauczyciele w szkołach mają niewielkie możliwości udzielania pomocy medycznej.

  – Gdy dziecko źle się czuje, najczęściej wzywani są po prostu rodzice. A oni nie zawsze mogą szybko dotrzeć do szkoły, często pracują, czasem są wzywani niepotrzebnie. Bywa i tak, że do chorego dziecka wzywane jest pogotowie ratunkowe. Gabinet zdrowia w szkole uporządkowałby tę sytuację. Pielęgniarka oceniłaby stan dziecka, podała niezbędne leki, zdecydowała co robić dalej – uważa dr Małgorzata Firek-Pędras.

  Zdaniem pediatry, równie ważna jest wciąż niedoceniania i mało obecna także w szkołach profilaktyka zdrowotna. A przecież pielęgniarki mogłyby prowadzić w szkołach programy profilaktyczne czy prozdrowotne oraz zachęcać do zdrowego trybu życia. Przede wszystkim jednak będą miały stały kontakt z dziećmi.

  – Regularne badania i ciągłość opieki pozwolą na wychwycenie stanów chorobowych u dziecka już na pierwszym etapie. Mówimy tu np. o nadwadze czy niedowadze, niskim wzroście, nadciśnieniu, ale także o problemach emocjonalnych. Pielęgniarska zasygnalizuje problem rodzicom i wskaże dalszą drogę – mówi dr Małgorzata Firek-Pędras.

  Niezwykle istotna jest też kwestia opieka nad dziećmi przewlekle chorymi. Coraz więcej takich uczniów uczestniczy normalnie w szkolnych zajęciach.

  – Dzieci z astmą, padaczką czy cukrzycą często wymagają podania im leków również w czasie zajęć. Jeżeli w szkole nie ma pielęgniarki, to nie ma żadnego nadzoru, jak te leki są przyjmowane. Dotyczy to zwłaszcza dzieci chorych na cukrzycę, które wymagają regularnego badania poziomu cukru, często też podania insuliny. Część rodziców takich dzieci musi wręcz rezygnować z pracy, są w szkołach na każdej przerwie, by czuwać nad dziećmi i podawać im leki. W takich przypadkach rola pielęgniarki byłaby nieoceniona. Byłaby wsparciem nie tylko dla uczniów, ale i rodziców oraz nauczycieli – podsumowuje dr n. med. Małgorzata Firek-Pędras z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

  ZOBACZCIE FILM: Czy pielęgniarki w szkole są potrzebne?
  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   czy pielęgniarki są potrzebne w szkole

   Urszula (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Mam wrażenie że nie do końca wiecie o czym rozmawiacie. Pielęgniarki przecież są w szkole i nie zajmują się tylko sprawdzaniem czy panuje wszawica, Przede wszystkim pomagają dzieciom w...rozwiń całość

   Mam wrażenie że nie do końca wiecie o czym rozmawiacie. Pielęgniarki przecież są w szkole i nie zajmują się tylko sprawdzaniem czy panuje wszawica, Przede wszystkim pomagają dzieciom w ambulatorium,podają leki, wykonują badania przesiewowe i bilansowe, prowadzą tzw fluoryzację w szkołach podstawowych oraz prowadzą szeroko rozumianą profilaktykę zdrowotną. Byłoby super gdyby jeszcze docenili to lekarze wypełniający karty bilansowe i rodzice, a sprawdzanie włosów to tylko jedno z zadań wykonywanych przez nas które rodzice i nauczyciele chcieliby żeby było robione nawet raz w tygodniu a racjonalne argumenty do nich nie trafiają uważając że dziecko na pewno zaraziło się wszawicą w szkole.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stomatolog

   Rutkowska A (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W szkolach powinien byc gabinet stomatologiczny tak jak to bylo w latach70 gdzie byla kontrola stomatologiczna i profilaktyczna opieka pielegniarki.Jestem za przywruceniem tych gabinetow.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !!!

   Gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dokladnie....pielegniarki sa w szkolach

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama