Po czternastu latach wstał z wózka inwalidzkiego i poszedł...

  Po czternastu latach wstał z wózka inwalidzkiego i poszedł na spacer

  Zdjęcie autora materiału
  Agata Pustułka

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Egzoproteza z Mysłowic
  1/18
  przejdź do galerii

  Egzoproteza z Mysłowic ©Arkadiusz Gola

  W Mysłowicach zaprezentowano niezwykłe urządzenie
  Marcin Bawej ze Świętochłowic w 2002 roku uległ wypadkowi na motocyklu. Od tego czasu porusza się na wózku inwalidzkim. Dziś po raz pierwszy od czternastu wstał z wózka i poszedł na spacer. Niemożliwe? Możliwe dzięki jedynemu w Polsce i Europie przenośnemu bionicznemu szkieletowi, który pozwala osobom po urazie rdzenia kręgowego samodzielnie wstać, usiąść, chodzić, a nawet wejść i zejść po schodach.


  Urządzenie kupiło Górnośląskie Centrum Neurorehabilitacji i Fizjoterapii Dysfunkcji Narządu Ruchu MODERN-REH z Mysłowic. Jego właściciel Marcin Szyca też jeździ na wózku inwalidzkim i też miał wypadek na motocyklu. Osiem lat temu. Od tego czasu szuka najnowszych rozwiązań technologicznych pozwalającym osobom przykutym do wózka spojrzeć na świat z perspektywy jego 190 centymetrów wzrostu. Sam już wiele razy przetestował urządzenia. - Pierwszy spacer na własnych, no prawie własnych nogach do lasu, to było nieprawdopodobne przeżycie - wspomina.

  Egzoszkielet udostępnił innym. Do końca czerwca wszyscy chętni mogą je testować bezpłatnie. Marzeniem Marcina jest, by ta forma rehabilitacji była refundowana przez NFZ. Urządzenie kupił na kredyt. Kosztuje aż 70 tys. euro. Komercyjnie Modern -Reh będzie pobierał za godzinny spacer 100 zł. To bardzo tanio w porównaniu w cennikiem choćby w Niemczech.

  Innowacyjnością, którą oferuje urządzenie ReWalk jest poprawa stanu zdrowia poprzez aktywizację mięśni w czasie chodu, nieużywanych w pozycji siedzącej (na wózku inwalidzkim). Ćwiczenia pomagają uzyskać lepszą równowagę dynamiczną podczas siedzenia. W ten sposób zwiększa się niezależność i funkcjonalność w czynnościach życia codziennego.

  - Poruszając się z pomocą ReWalk poprawia się wytrzymałość i wydolność fizyczna organizmu. Chód jest płynny, zbliżony do chodu osób pełnosprawnych co wyróżnia go wśród innych urządzeń na Świecie. ReWalk daje możliwość spaceru nie tylko w pomieszczeniu ale także po chodniku, asfalcie, trawie i po każdej innej powierzchni nieutwardzonej. Regularne ćwiczenia z ReWalk (kilka razy w tygodniu) ułatwiają zasypianie i poprawiają jakość snu, zmniejszając zmęczenie w ciągu dnia. Redukują tkankę tłuszczową, jednocześnie wzrasta siła mięśniowa. Pozytywnie wpływa na układ krążenia, zapobiega powstawaniu odleżyn oraz zmniejsza patologiczne napięcie mięśniowe - wyjaśnia Marcin.

  Opierając się na przeprowadzonych badaniach przez American Heart Association i inne organizacje zdrowotne piesze wycieczki są kwalifikowane jako korzystne dla terapii, która zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy. Program regularnego chodzenia pomaga zapobiec osobom po urazie rdzenia utraty masy kostnej (osteoporoza).
  Osoby chodzące w ReWalk za pomocą specjalnego zegarka (komunikatora) same decydują kiedy wstać, siąść, rozpocząć chód, zatrzymać się. Używając specjalnego programu komputerowego, chód można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb – można wydłużyć, skrócić krok, przyspieszyć lub zwolnić marsz.

  W badaniach na temat korzyści płynących z pozycji stojącej wskazano, że u 33 proc. uczestników zmniejszyło się ryzyko wystąpienia odleżyn.

  Efekty stosowania ReWalk na czynność jelit oceniano przed i po ukończeniu szkolenia użytkowników egzoszkieletu. W badaniach klinicznych brało udział 11 uczestników . Po przeprowadzonym treningu problemy związane z jelitami znacznie się zmniejszyły . Ponadto, u większości badanych wystąpił wzrost liczby dziennych wypróżnień, skrócenie czasu ruchów jelit i redukcja nagłych niekontrolowanych zdarzeń związanych z załatwianiem. Ośmiu na jedenastu badanych było w stanie zmniejszyć stosowanie środków przeczyszczających, leków przeciw zaparciom, lewatyw i cyfrowej stymulacji.

  Zakażenia dróg moczowych są jedną z najczęstszych przyczyn ponownej hospitalizacji osób po urazie rdzenia. Zwiększona aktywność fizyczna wpływa na zmniejszenie występowania tego typu powikłania. Istnieje związek między wykonywaniem ćwiczeń tygodniowych a spadkiem liczby zakażeń, co wykazano w jednym z badań ankietowych. W kolejnym badaniu klinicznym porównano grupę pacjentów ćwiczących do nie ćwiczących. Pierwsza grupa badanych brała udział w szesnasto tygodniowym treningu. Na koniec wykazano istotną różnicę w występowaniu przewlekłej bezobjawowej bakterii. U osób nie biorących udziału w terapii obecna była wśród 71,4 proc. badanych i tylko u 14,2 proc. w grupie ćwiczących.

  W Polsce rocznie wypadkom, których koniecznością jest korzystanie z wózka inwalidzkiego, ulega aż 1200 osób.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
  *Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będziei zachwycone
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   osteoporoza kości

   osteoporoza kości (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   http://noraxmedical.pl/ osteoporoza kości

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tytuł

   Podpis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Treść komentarza

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   egzoszkielet

   m.matecki@u-kp.pl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Wiem, że w zachodniopomorskim aż 2 egzoszkielety i lokomat ma Uzdrowisko Kamień Pomorski.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Za mało zdjęć tego gościa na wózku, koniecznie dodajcie jeszcze kilka.

   Kamil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nic nowego

   Xxx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Nic nowego, egzoszkielety do rehabilitacji są już w Polsce co najmniej od roku, jeden nawet w Gliwicach o czym zresztą pisał DZ .... No ale kolejny chyba juz siodmy jedyny w Polsce szkielet jest :)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Więcej zdjęć tego typa na wózku nie mogliście dodać?

   jak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Co to wnosi do tematu? To o nim czy o tym urządzeniu jest informacja?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jest to zakamuflowana reklama Modern Reh

   prawdziwy Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ale urządzenia, jak najbardziej potrzebne, tylko za drogie i jeszcze pewnie niedopracowane, bo inaczej widać by było w parkach ludzi z egzoszkieletem, a nie wózkiem, PiS ma refundować marihuanę...rozwiń całość

   ale urządzenia, jak najbardziej potrzebne, tylko za drogie i jeszcze pewnie niedopracowane, bo inaczej widać by było w parkach ludzi z egzoszkieletem, a nie wózkiem, PiS ma refundować marihuanę leczniczązwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   JAK PO BULLU ?

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   ROGATY AK POlactwo.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzymaj mordę zamkniętą

   jak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   najlepiej jak nie masz baranie nic do powiedzenia.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama