Rak płuc – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

  Rak płuc – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

  Artykuł Partnera

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Rak płuc – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka
  Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór złośliwy Polsce. Każdego roku choruje na niego od 19 do 22 tysięcy osób. Ponad 70% chorych to mężczyźni, jednak w ostatnich latach liczba kobiet zapadających na raka płuc zaczęła niepokojąco rosnąć. Rak płuc jest również główną przyczyną zgonów z powodu choroby nowotworowej w Polsce. Co trzeci mężczyzna umierający z powodu nowotworu cierpi na raka płuc, a w ostatnich latach umieralność kobiet z powodu nowotworu płuc jest większa niż w przypadku raka piersi.
  Rak płuc – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

  Przyczyny i objawy raka płuc

  Pojęcie „rak płuc” zawiera w sobie kilkadziesiąt różnych typów nowotworów złośliwych. Każdy z nich ma inną budowę mikroskopową, tworzą się w różnych miejscach płuca, inaczej dochodzi do przerzutów i każdemu towarzyszą odmienne rokowania. Uproszczony podział dzieli nowotwory płuc na płaskonabłonkowe (kiedyś był to zdecydowanie najczęściej występujący rak płuc, nadal występuje w 40% przypadków zachorowania), gruczołowe (około 30% przypadków), wielkokomórkowe (około 10-15% przypadków), drobnokomórkowe (20% przypadków i bardzo złe rokowania) oraz rakowiak (zaledwie kilka procent przypadków, ale bardzo dobrze rokujący).

  Główną przyczyną raka płuc jest palenie papierosów. Podczas palenia do organizmu wprowadzanych jest kilkaset substancji o działaniu rakotwórczym znajdujących się w dymie papierosowym. Również osoby palące biernie, czyli wdychające dym zawierający toksyczne substancje samemu nie paląc, są narażone na zachorowanie na raka płuc. Inne mniej popularne przyczyny to predyspozycje genetyczne oraz narażenie na kontakt z metalami ciężkimi, radonem, azbestem, niektórymi substancjami chemicznymi i zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu.

  Rak płuc daje zwykle późne objawy. Wczesne objawy choroby są niecharakterystyczne – może pojawić się ogólne osłabienie, zmniejszenie masy ciała, podwyższona temperatura, bóle kostno-stawowe, zaburzenia czucia, zakrzepowe zapalenie żył i zespoły paranowotworowe. Są to objawy ogólne, które nie wskazują jednoznacznie na raka płuc. Charakterystyczne objawy pojawią się często w momencie, gdy jest już zbyt późno na leczenie. Jest to utrzymujący się przez wiele tygodni kaszel, duszność, uczucie braku oddechu i problemy z oddychaniem, obezwładniające zmęczenie oraz plucie krwią, brunatną wydzieliną lub krwiście zabarwionym śluzem. Chorym towarzyszy również ból w klatce piersiowej, zaburzenia połykania, chrypka i ból barku.

  Leczenie raka płuc

  Leczenie nowotworów płuc zależy przede wszystkim od zaawansowania raka w momencie diagnozy. Zwykle stosuje się leczenie operacyjne polegające na wycięciu płata płuca (to tak zwana lobektomia) lub wycięciu całego płuca (pneumonektomia). Rzadziej usuwa się tylko fragment płatu (segmentektomia jest skuteczna tylko w przypadku bardzo niewielkich nowotworów, które rzadko są diagnozowane). Niestety tylko 15-20% chorych może być operowanych. Jeśli pojawiły się przerzuty, a nowotwór objął zbyt dużą powierzchnię płuc, operacja nie jest możliwa.

  U osób, które nie można leczyć operacyjnie, stosuje się niekiedy radioterapię radykalną, która nie jest w tym przypadku uzupełnieniem operacji, a główną formą leczenia. Niestety bardzo niewiele osób może być leczonych w ten sposób. Czasami radioterapię łączy się z chemioterapią. Jest to leczenie skuteczne, ale wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia ciężkich powikłań. Często stosowaną metodą jest chemioterapia wielolekowa. Polega ona na podawaniu jednocześnie dwóch lub więcej leków. Leczenie trwa wiele miesięcy, a jego skuteczność jest ograniczona. Wiąże się również z występowaniem wielu powikłań – wymiotów, nudności, biegunek, zaparć, utratą włosów, uszkodzeniem nerwów obwodowych, uszkodzeniem nerek, zapaleniem śluzówek, obniżeniem wartości płytek krwi, anemią i neutropenią.

  Wyniki leczenia raka płuca są niestety bardzo złe. Nie wszyscy pacjenci mogą być operowani, a u większości operację wyklucza stopień zaawansowania choroby. Aż 60% osób po operacji nie przeżywa kolejnych 5 lat. Głównym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest stopień zaawansowania choroby. Niestety nowotwór płuc daje późne objawy i często jest diagnozowany w zaawansowanym stadium. Dlatego najważniejsze jest przede wszystkim zapobieganie chorobie.

  Jak zapobiegać nowotworom płuc?

  Najważniejszym sposobem na zapobieganie nowotworom płuc jest niepalenie papierosów oraz unikanie dymu papierosowego w swoim otoczeniu. Osoby palące powinny jak najszybciej pokonać nałóg i tym sposobem zmniejszyć ryzyko zachorowania. Im więcej i dłużej się pali, tym większe prawdopodobieństwo, że zachoruje się na raka płuc. Rzucenie palenia jest polecane w każdym wieku (z wiekiem wrasta ryzyko zachorowania na raka płuc). Dym papierosowy wpływa negatywnie nie tylko na płuca, ale na całe ciało. Warto również spożywać dużo warzyw antyrakowych z rodziny krzyżowych (brokułów, kapusty, kalafiora i brukselki) oraz owoców. Należy też dbać o odpowiedni stosunek kwasów omega-3 do omega-6 w diecie, być aktywnym fizycznie oraz wykonywać regularnie badania obrazowe klatki piersiowej (na przykład prześwietlenie płuc).

  Źródła:

  1. https://myday.eu.com/pl-pl/article/rak-pluca-chemioterapia-profilaktyka-i-leczenie-powiklan/
  2. https://myday.eu.com/pl-pl/article/lung-cancer/
  3. Rak płuca – to trzeba wiedzieć!

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama