Służba zdrowia na wirażu. Ślaskie szpitale podpisały umowy z...

  Służba zdrowia na wirażu. Ślaskie szpitale podpisały umowy z NFZ, ale od 2018 NFZ przestanie istnieć

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Nawet czołowe szpitale województwa śląskiego (a więc i Polski) nie mogą być spokojne o finansowanie
  1/4
  przejdź do galerii

  Nawet czołowe szpitale województwa śląskiego (a więc i Polski) nie mogą być spokojne o finansowanie ©arc/Arkadiusz Ławrywianiec

  Wszystkie szpitale ze Śląskiego podpisały umowy z NFZ. Obowiązują do końca czerwca. Za rok NFZ przestanie istnieć, ale to na pewno nie rozwiąże problemów finansowych szpitali.
  W województwie opolskim i w Wielkopolsce wiele szpitali nie podpisało jeszcze umów z NFZ , żądając zwiększenia puli pieniędzy, a terminy rozmów ustalono nawet na 30 grudnia, czyli na ostatnią chwilę. Natomiast w województwie śląskim 141 szpitali, czyli wszystkie, które posiadają umowę na leczenie szpitalne (w tym kilkanaście powiatowych oraz pozostałe z innymi podmiotami założycielskimi), podpisało już uzgodnienia planów rzeczowo-finansowych na przyszły rok. Pod tym określeniem kryje się przedłużenie kontraktu.

  Umowy będą obowiązywały do końca czerwca. Potem albo rozpisane zostanie kontraktowanie, pierwszy raz od kilku lat, albo uzgodnienia zostaną ponownie przedłużone.

  Przypomnijmy, że jak potwierdziła publicznie premier Beata Szydło 2017 rok będzie rokiem zmiany w ochronie zdrowia. Pytanie tylko jakiej zmiany: dobre, czy złej.

  ZOBACZ WIDEO:


  NFZ ma przestać istnieć 1 stycznia 2018 roku. W 2017 roku mają zaś wejść w życie dwie podstawowe dla funkcjonowania systemu ustawy: o sieci szpitali i o podstawowej opiece medycznej. Niebawem powinny też być gotowe mapy potrzeb zdrowotnych, na podstawie których dany region będzie otrzymywał określony budżet na leczenie. Zarówno sieć jak mapy mogą wpłynąć na likwidację nierentownych oddziałów, czy całych placówek. Docelowo powstanie 16 map potrzeb zdrowotnych - po jednej dla każdego województwa. Obejmą one 30 grup chorób.

  - Mapy wskażą priorytety w kontraktowaniu świadczeń przez NFZ. Dzięki temu świadczenia zdrowotne będą zabezpieczone zgodnie z rzeczywistymi potrzebami. Podstawą dla dalszego działania jest precyzyjna wiedza - kto i w jakim zakresie potrzebuje pomocy medycznej - dopiero posiadając taką wiedzę, można projektować dalsze zmiany - powiedział niedawno podczas konferencji podsumowującej rok pracy minister Konstanty Radziwiłł, który uznał, że był to dobry rok w ochronie zdrowia.

  Jednak awantura jaka rozpętała się, gdy na podstawie ministerialnego rozporządzenia o sieci, pod znakiem zapytania stanął los ponad 60 szpitali z województwa śląskiego każe przypuszczać, że resort będzie bardzo dbał, by nie wypuścić już takiego bubla. Przypomnijmy „wymogów” umożliwiających znalezienie się w sieci nie spełniały m.in.piekarska „urazówka” oraz Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

  Ostatecznie ministerstwo wydało oświadczenie, w którym zaznaczono, że jeśli będzie potrzeba to do sieci będą wpisywane placówki, które nie znajdą się na pierwszej liście. Pozostaje więc pytanie po co sieć, skoro większość szpitali do niej wejdzie? Nie tylko politycy opozycji uważają, że rozporządzenie o sieci trzeba po prostu zmienić. Twierdzi tak też jeden z największych autorytetów jeśli chodzi o zarządzanie służbą zdrowia poseł PiS Andrzej Sośnierz.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama