Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ŚUM: Jak można zostać... trenerem chorego

AGA
Najlepiej pilnowanie pacjenta sprawdza się w leczeniu cukrzycy. Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym powstała praca naukowa o coachingu

Śląski Uniwersytet Medyczny jako pierwszy w kraju prowadzi edukację z zakresu coachingu medycznego. Do tej pory słyszeliśmy głównie o coachingu dla biznesmenów. Okazuje się, że może on pomóc i chorym. Przede wszystkim z cukrzycą. Coach to taki trener osobisty, który staje się w czasie leczenia współpracownikiem pacjenta i przypomina mu o systematycznym zażywaniu leków, stosowaniu diety, dbałości o ruch.

Sabina Krawniak, studentka Coachingu Medycznego SUM, sprawdziła w praktyce skuteczność metody. W jej badaniach wzięło udział 13 pacjentów chorych na cukrzycę typu 1 od 18. do 35. roku życia. Podczas trwającego sześć tygodni badania kontaktowała się z nimi telefonicznie.

- W mojej pracy chodziło przede wszystkim o to, by pacjenci przyzwyczaili się do nowych wyzwań, wyrobili prozdrowotne nawyki. Podczas rozmów ustalaliśmy sobie plan działania na kolejny tydzień, w sprawach np. dotyczących picia wody czy też zrzucenia określonej wagi. Moja rola polegała nie na nadzorze, ale współdziałaniu w osiągnięciu tych celów - wyjaśnia Krawniak.

- Celem mojej pracy badawczej jest wykazanie, czy proces coachingowy wpływa na zachowania zdrowotne oraz poziom akceptacji choroby. Praca ta ma przedstawić nową możliwość zastosowania coachingu. Przede wszystkim jednak może pokazać nowy sposób na życie z tą chorobą - wyjaśnia.

Jak dodaje, bardzo ważnym aspektem w życiu z cukrzycą są nawyki takie jak: regularne mierzenie poziomu glukozy, regularne, dobrze zbilansowane posiłki. W coachingu stosuje się wiele narzędzi, które właśnie wpływają na zmianę nawyków. Grupa badana przez Sabinę Krawniak wypełniała ankietę żywieniową oraz testy psychologiczne, później brała udział w 4 sesjach coachingowych i po ich zakończeniu również wypełniała ankietę i testy. Grupa kontrolna wypełniała ankietę żywieniową i testy psychologiczne i po 6 tygodniach kolejną ankietę i testy psychologiczne. Z pierwszych analiz wynika, że „coachowani” osiągali lepsze rezultaty, realizując zamierzone cele.

O tym, jak ważne jest poszukiwanie nowych metod pomocy chorym z cukrzycą, świadczą coraz bardziej przerażające statystyki - co 10 sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę u kolejnej osoby, co 6 sekund ktoś umiera z powodu jej powikłań. W latach 1985-2007 liczba chorych na cukrzycę wzrosła aż pięciokrotnie. Według szacunków Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, liczba chorych na cukrzycę na świecie rośnie w tak dramatycznym tempie, że w 2035 r. może ona osiągnąć 592 mln osób. ONZ uznała cukrzycę pierwszą niezakaźną epidemią.

Cukrzyca typu 1 powodowana jest zniszczeniem lub niewydolnością komórek beta trzustki, odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie insuliny. Występuje częściej u ludzi młodych (ale nie tylko) oraz u dzieci. Dziś w Centrum Dydaktycznym Wydziału Nauk o Zdrowiu SUM przy ul. Medyków 12 odbędzie się „Dzień otwarty z coachingiem medycznym”. W programie przewidziano wykłady na temat coachingu w medycynie, panel ekspertów, a także warsztaty, podczas których będzie można dowiedzieć się, jak skutecznie komunikować się w ochronie zdrowia oraz w jaki sposób praca coacha może pomóc chorym na cukrzycę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!