Uwaga chorzy na serce: kolejki będą dłuższe!

  Uwaga chorzy na serce: kolejki będą dłuższe!

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  14.10.2015 katowiceoperacja wszczepienia komory wspomagania serca swini centrum medycyny doswiadczalnej slaskiego uniwersytetu medycznegokomora wspomagania

  14.10.2015 katowice operacja wszczepienia komory wspomagania serca swini centrum medycyny doswiadczalnej slaskiego uniwersytetu medycznego komora wspomagania pracy serca operacja lucyna nenow / polska press ©Lucyna Nenow / Polska Press

  Od 1 lipca obowiązują nowe wyceny świadczeń kardiologicznych. Prawnicy uważają, że prezes NFZ naruszył Konstytucję. NFZ oszczędza na pacjentach.
  14.10.2015 katowiceoperacja wszczepienia komory wspomagania serca swini centrum medycyny doswiadczalnej slaskiego uniwersytetu medycznegokomora wspomagania

  14.10.2015 katowice operacja wszczepienia komory wspomagania serca swini centrum medycyny doswiadczalnej slaskiego uniwersytetu medycznego komora wspomagania pracy serca operacja lucyna nenow / polska press ©Lucyna Nenow / Polska Press

  Mimo protestów środowiska lekarskiego NFZ wprowadził drastyczne cięcia w kardiologii inwazyjnej. Stracą nie tylko szpitale, ale przede wszystkim pacjenci, bo placówki będą zmuszone do przyjmowania mniejszej liczby chorych.

  Polskie wyceny procedur kardiologicznych (przezskórne zabiegi wieńcowe i w wadach strukturalnych, elektroterapia, elektrofizjologia) i tak byly najniższe ze wszystkich krajów UE.
  Podobnie zresztą, mamy najniżej wycenione procedury inwazyjnego leczenia zawału serca, ale wyniki należą do najlepszych w Europie. NFZ skazuje teraz na leczenie zawałów jak za króla Ćwieczka. - Wskutek cięć przychód mojego szpitala zmniejszy się o 12 mln zł. Półtora roku temu obniżono wyceny za swiadczenia kardiochirurgiczne, ale mogliśmy je dofinansowywać dzięki kardiologii interwencyjnej - wyjaśnia prof. Krystian Wita, wicedyrektor Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach - Ochojcu.

  Stało się! Solą w oku dla rządu “Prawa i Sprawiedliwości” były wyceny świadczeń kardiologicznych. Uznano, że za dużo NFZ płaci za leczenie zawałów i rosną przychody niepublicznych klinik. Dlatego postanowiono ściąć wyceny. Niestety najbardziej stracą na tym pacjenci oraz szpitale publiczne, takie jak np. Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach - Ochojcu, słynne ze swojej kardiologii i kardiochirurgii, które jako szpital wielospecjalistyczny “utrzymuje” też niedochodowe specjalizacje. Właśnie dzięki dobrym wycenom za leczenie chorób serca mógł wspierać oddział psychiatrii, czy 30 -łóżkowy oddział intensywnej terapii. Dziś wicedyrektor GCM prof. Krystian Wita z niepewnością patrzy w przyszłość. - Brak pieniędzy, które m ieliśmy dzięki zabiegom kardiologicznym spowoduje, że nie będziemy np. kupować nowego sprzętu - wyjaśnia.

  Pacjentów z województwa śląskiego, które oferuje opiekę kardiologiczną na najwyższym światowym poziomie (nie jest to przesada, ale fakt) czeka trudny czas. - Obniżenie wycen spowoduje mniejszą dostępność do procedur, wymusi oszczędności, które skończą się tym, że tzw. drogich pacjentów będzie sięunikać - mówi jeden ze śląskich kardiologów.

  Zgonów będzie więcej  Jak twierdzi dr Aleksander Żurakowski ze Stowarzyszenia Kardiologów Interwencyjnych skutki obniżenia wycen odczujemy niebawem. - Można zjeść danie w świetnej restauracji oraz w McDonaldzie. Tu zaspokoimy głód i tu, ale proszę przyznać składniki potraw są zupełnie inne - dr Żurakowski porównuje w ten obrazowy sposób dotychczasowe i nowe finansowanie procedur.

  Specjalistom szczególnie trudno uwierzyć, że NFZ poprzez swoje decyzje n iszczy dobrze funkcjonujący system leczenia w Polsce.

  Jak ujawnia wspomniane Stowarzyszenie Kardiologów Interwencyjnych tylko w okresie ostatnich pięciu lat ci specjaliści leczyli pó miliona chorych z zawałem serca. Zmniejszyli liczbę zgonów o 70 tysięcy. Wszystko dzięki szybkiej interwencji w tzw. świeżym zawale serca. Obecnie NFZ i ministerstwo zdrowia wspierają wybór leczenia zachowawczego w Ostrych Zespołach Wieńcowych. Wybór tej drogi terapii jest błędem w sztuce jeśli dostępne jest leczenie interwencyjne namiejscu.

  Warto dodać, że w krajach OECD wydatki na leczenie chorób układu krążenia wynoszą 13-23 proc. budżetu szpitalnego, a na choroby nowotworowe przeznacza się 4-15 proc. Dla porównania w Czechachy na leczenie chorób serca przeznacza się 22 proc. tego budżetu, zaś na choroby onkologiczne 4 proc. W Niemczech to kolejną 18 i 9 proc. Tymczasem w Polsce budżet na leczenie onkologiczne wynosi 22 proc., zaś nsa kardilogiczne ok 11 proc.

  -Spadek nakładów na kardiologię o 1 mld zł doprowadzi do wzrostu śmiertelności z powodu chorób serca o ok.25 proc., czyli od 30 do 50 tysięcy osób - czytamy w stanowisku Stowarzyszenia Kardiologów Interwencyjnych.

  Choroby układu krążenia są główna przyczyną zgonów w Polsce, zarówno wśród kobiet (50proc. ), jak i mężczyzn (46proc. ). Mamy też jeden z największych wskaźników zapadalności na zawał serca, udar mózgu, chorobę niedokrwienną kończyn dolnych i jeden z najwyższych w Europie wskaźników amputacji kończyn.

  Prezes NFZ złamał Konstytucję?  Zdaniem kancelarii prawnej DZP Domański Zakrzewski Palinka prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) publikując zarządzenie zakładające wprowadzenie drastycznych obniżek wycen procedur kardiologicznych od 1 lipca przekroczył swoje kompetencje. - Przyjęcie regulacji doprowadzi m.in. do kilkukrotnego naruszenia Konstytucji RP - wynika z analizy prawnej Kancelarii Według obowiązującego prawa jedynym podmiotem upoważnionym do ustalenia taryfy świadczeń gwarantowanych jest Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).

  Niewykluczone zatem, że kardiolodzy zdecydują się na dochodzenie przed sądem.

  - Widzimy, że ministerstwo i Fundusz szukają oszczędności. m.in. na wprowadzenie bezpłatnych leków dla seniorów. Chciałbym jednak podkreślić, że to właśnie seniorzy są przede wszystkim naszymi pacjentami, a ze względu na różne współistniejące choroby wymagają szczególnego traktowania, c o przecież więcej kosztuje - dodaje dr. Żurakowski.

  Najbliższe miesiące pokażą jak nowe wyceny świadczeń wpłyną na dostępność do leczenia i śmiertelność w zawałach, którą w ciągu ostatnich 25 lat udało się znacznie ograniczyć. NFZ musi poza tym wreszcie przeprowadzić ko ntraktowanie dla szpitali. Wtedy wyjdzie szydło z worka i zobaczymy pieniędzy trafi do ochrony zdrowia.

  Na razie lepsze wyceny dostała podstawowa opieka zdrowotna. Już od września lekarze rodzinny mają otrzymać 360 zł rocznie za pacjenta w wieku 75 plus, a od lipca dostają prawie 300 zł za pacjenta powyżej 65. roku życia i niemal do 170 zł za pacjenta od 40. do 65. roku życia.

  We wrześniu ma też wejść w życie ustawa dotycząca bezpłatnych leków dla seniorów, które będą mogli wypisywać tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Reforma edukacji, czyli diabeł tkwi w szczegółach SPRAWDŹ
  *Miss Polski 2016 OTO FINALISTKI Zobacz zdjęcia [a]
  *[a]http://www.dziennikzachodni.pl/polska-i-swiat/a/wakacyjne-wyjazdy-2016-tych-krajow-lepiej-nie-odwiedzaj-msz-odradza,10174182/

  *Polska ma najpiękniejsze kibicki na Euro 2016 [ZDJĘCIA] Oto dowód
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   okropność!

   Rusala (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   to jest masakra,przecież to najważniejszy ludzki organ !! Moja babcia choruje na serce, przeszła już dwa zawały, z czego ten drugi ją osłabił bardzo, długo dochodziła do siebie, mało jadła, głównie...rozwiń całość

   to jest masakra,przecież to najważniejszy ludzki organ !! Moja babcia choruje na serce, przeszła już dwa zawały, z czego ten drugi ją osłabił bardzo, długo dochodziła do siebie, mało jadła, głównie piła Nutramil który zastępował jej posiłek, teraz jest bardzo słaba, musi mieć bajpasy, ale kolejki takie że masakra. A ten suplement bardzo wam polecam, w rekonwalescencji jest niezastąpiony.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZDROWIE

   emeryt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   CO TAM ZDROWIE ,DLA KURDUPLA I JEGO PRZYDUPASÓW WAŻNIEJSZY SMOLEŃSK

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   DZ poleca

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   DZIEWCZYNA LATA 2017 | Głosujemy!

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Dopasuj słowa do opisów i sprawdź, czy znasz język śląski

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Światło i kolor w pokojach dziecięcych

   Gry On Line - Zagraj Reklama