Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wody! Ile i co pić w upał? WIDEO

MP
Upał? Trzeba pić dużo wody
Upał? Trzeba pić dużo wody ARC
2,5 litra wody dziennie - tyle powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi płynów w ciągu dnia. To prawda, ale też dokładne wskazanie zapotrzebowania na wodę jest sprawą indywidualną organizmu. Zależy m.in. od stanu zdrowia, aktywności fizycznej, no i oczywiście od temperatury. W upały zalecane 8 szklanek wody dziennie, to może być dla naszego organizmu dużo za mało.

Ile wody pić w upał? To wyznacza... pragnienie. To ono jest oznaką, że mamy w organizmie za mało wody. Wodę tracimy podczas oddawania moczu (od 3 do 6 szklanek), pocenia się, oddychanie (nawet do 4 szklanek).

W upał warto się nawadniać dodatkowo, bo nadmierne wydzielanie potu powoduje, że organizm jest osłabiony, a chore nerki czy serce, jeszcze bardziej obciążone. Razem z potem tracimy niezbędne dla zdrowia minerały (sód, chlor, potas, magnez i wapń).

Woda w znacznym stopniu uzupełnia niedobory rozpuszczonych w niej pierwiastków mineralnych m.in. wapnia, magnezu, potasu i sodu. Dobrze jest wodę lub herbatę trochę posolić.

Słodkie mleko nie gasi pragnienia, co innego zsiadłe. Bakterie probiotyczne namnażają się na laktozie, która występuje w mleku, i powodują jego fermentację. W ten sposób powstają jogurt, kefir, maślanka. Zawierają sporo wody, dlatego można się nimi napić, ale można się też najeść.

Soki - tak, ale tylko pół na pół z wodą. Są wtedy mniej słodkie i mniej kaloryczne. Herbata jest napojem dobrze gaszącym pragnienie, ale tylko wtedy gdy jest zrobiona ze słabego naparu. W upalne dni możemy pić ją na zimno, ale podobno gorąca nadaje się lepiej aby ugasić pragnienie. Herbatę możemy wzbogacać różnymi dodatkami np. sokami, miodem, mlekiem, cukrem, cytryną.

Lepiej w upały nie sięgać za często po kawę i mocną herbatę (utrudniają wchłanianie minerałów z pokarmów, podnoszą ciśnienie, a więc działają moczopędnie, wypłukując magnez i potas z organizmu), po słodkie napoje gazowane i napoje energetyczne (zawierają kofeinę, czyli działają jak kawa). Zresztą napoje z dużą zawartością kofeiny i cukru tłumią objawy nadchodzącego udaru cieplnego.

Zapomnijmy też o alkoholu - w upały może doprowadzić nawet do omdleń (nadmiernie rozszerzają naczynia krwionośne, a więc zmniejszają wydolność układu krążenia).

Co pić w czasie upałów?

  • wodę mineralną - wysoko- lub średniozmineralizowaną: gasi pragnienie i dostarcza ważnych minerałów. Można dodać dodać plasterek cytryny, listek melisy lub mięty, najlepiej nie z lodówki, ale w temperaturze pokojowej,
  • soki owocowe - najlepiej świeżo wyciśnięte,
  • soki warzywne - np. z pomidorów (mają dużo potasu),
  • wodę z cytryną - może być przegotowana, wychłodzona, choć nie lodowata,
  • herbaty - ziołowe, miętową, zieloną - mogą być ciepłe

Odwodnienie organizmu może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Doprowadza do m.in. osłabienie układu krwionośnego (podniesienie ciśnienia krwi, zwiększenie ryzyka wystąpienia zawału czy udaru) i obciążenie układu nerwowego (zmniejszenie poziomu koncentracji, apatia).

Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ

Tajemnicze zamknięcia aptek. Dlaczego je likwidują?

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wody! Ile i co pić w upał? WIDEO - Dziennik Zachodni