Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WZW C może zabić ZBADAJ SIĘ Szczepienia i testy anty-HCV. Nie daj się zaskoczyć!

Agata Markowicz
W kampanii ,,Nie daj się zaskoczyć”, promującej badania  w kierunku WZW,  wzięli udział, pro publico bono, znani polscy aktorzy
W kampanii ,,Nie daj się zaskoczyć”, promującej badania w kierunku WZW, wzięli udział, pro publico bono, znani polscy aktorzy mat. prasowe
Na terenie powiatu mikołowskiego oraz Mysłowic trwa akcja bezpłatnych badań, której celem jest diagnostyka zakażenia wirusem HCV. Zbadać może się każdy i warto to zrobić. Nie ma żadnych ograniczeń w zakresie meldunku. Łącznie do wykorzystania jest 18 tysięcy testów anty-HCV.

Profilaktyka gwarancją zdrowia

Hepatitis C Virus, czyli wirus zapalenia wątroby typu C, zabija co roku na świecie ok. 350 tysięcy osób. Co gorsze, 9 na 10 zakażonych nie zdaje sobie sprawy z faktu, że jest chora. Wszystko dlatego, że HCV to bardzo podstępny wirus, który przez wiele lat rozwija stan zapalny wątroby, zwany wirusowym zapaleniem wątroby typu C, najczęściej nie dając żadnych objawów. Ujawnia się po wielu latach, kiedy choroba wątroby jest już w zaawansowanym stadium.

Profilaktyka gwarancją zdrowia

- Nie dysponujemy szczepionką przeciw zakażeniu HCV, musimy jednak pamiętać, że wczesne podjęcie leczenia, dzięki nowym terapiom, pozwala na całkowite wyleczenie WZW C i uniknięcia późnych następstw zakażenia, jakimi są marskość i nowotwór wątroby. Dlatego tak ważne są profilaktyka i badania krwi - mówi Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei, która organizuje w wybranych miastach aglomeracji śląskiej akcję bezpłatnych badań w kierunku zakażenia wirusem HCV. Akcja odbywa się w ramach ogólnopolskiej kampanii pod hasłem: ,,Nie daj się zaskoczyć.”

WZW C jest poważnym problemem także w Polsce. Co roku rejestruje się 2-3 tys. nowych zachorowań, jednak ich rzeczywista liczba może być większa, gdyż nie wszystkie zakażenia udaje się zdiagnozować. Zdecydowana większość - aż 80 proc. przypadków - to przewlekła postać choroby, często z powikłaniami w postaci marskości wątroby lub raka wątrobowo-komórkowego. Liczba osób aktywnie zakażonych HCV wynosi ok. 230 tys.

Ale jest w tej czarnej statystyce także dobra informacja. Od 1 lipca 2015 r. w Polsce funkcjonuje bezpłatny program lekowy terapii bezinterferonowych w leczeniu WZW C, które gwarantują całkowite wyleczenie, bez skutków ubocznych, i to zaledwie w 12 tygodni! A zatem - jeśli nawet test wyjdzie pozytywnie - mamy szansę zachować życie i zdrowie.

Rozpoznaj wroga

Wirus HCV przenoszony jest przez krew. Do zakażenia może dojść, gdy do krwiobiegu zdrowej osoby dostanie się krew osoby zakażonej HCV. Choroba rozwija się latami bezobjawowo. A jak już pojawiają się objawy, to są niecharakterystyczne - zmęczenie, trudności z koncentracją, niepokój, depresja, bóle stawowo-mięśniowe, swędzenie skóry. Zakażeni wirusem przez długie lata mogą czuć się całkiem dobrze, a tymczasem w ich wątrobie dochodzi do nieodwracalnych zmian. W zaawansowanym stadium dochodzi do zaburzeń orientacji, powiększenia obwodu brzucha, obrzęku podudzi i żółtaczki. Tempo rozwoju choroby jest szybsze, jeśli do zakażenia doszło w starszym wieku, a także w przypadku nadużywania alkoholu oraz u osób otyłych.

Według statystyk, aż 81 proc. Polaków znalazło się w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia wirusem HCV. Taka sytuacja może mieć miejsce u kosmetyczki, fryzjera, podczas wykonywania drobnych zabiegów medycznych, tatuażu, przekłuwania uszu, przyjmowania narkotyków dożylnie. Wirusem można było się również zakazić w przypadku zabiegów przetaczania krwi przed 1992 rokiem, gdyż do tego czasu krew nie była badana pod kątem wirusa HCV, którego istnienie odkryto dopiero w 1989 r.

Zbadaj się, to nie boli

Trwająca obecnie w naszym wojewodztwie akcja bezpłatnych badań w kierunku WZW C jest współfinansowana ze środków finansowych pochodzących z 1% podatku dochodowego od osób fizycznych, o których przekazywanie zabiega Fundacja Gwiazda Nadziei.

W powiecie mikołowskim można się bezpłatnie przebadać od 27 października. Wcześniej akcja rozpoczęła się w Mysłowi-cach. Łącznie w 16 punktach diagnostycznych przebadało się już ponad 4 tys. osób. Do wykorzystania jest 18 tys. badań, które pozwalają stwierdzić, czy dana osoba miała kontakt z wirusem HCV. Testy wykonywane są w ramach szybkiego badania krwi z palca. Wynik badania dostępny jest już po 20 minutach.

- To proste badanie pozwala wykryć przeciwciała anty-HCV. Jeśli one są - to znaczy, że mieliśmy kontakt z wirusem. Ze statystyk wynika, że około 20 proc. osób, które miały styczność z HCV, pozbywa się go samodzielnie z organizmu. U pozostałych 80 proc. wirus mutuje się i prowadzi do przewlekłego WZW, które wymaga leczenia - tłumaczy prezes Barbara Pepke.

Aby skorzystać z badania, wystarczy zgłosić się do wskazanych punktów diagnostycznych, biorących udział w akcji. Nie ma żadnych ograniczeń co do meldunku. Z badań może skorzystać każdy. Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Nie trzeba być na czczo. Jeśli bierzemy jakieś lekarstwa, można je normalnie zażyć.

- Jeśli test wyjdzie pozytywnie, konieczne będzie zrobienie badania na obecność HCV w organizmie; to badanie zostanie również wykonane na koszt naszej Fundacji - dodaje Barbara Pepke.

Gubi nas niewiedza

- Na co dzień spotykamy się z osobami, które niczego nie przeczuwając, żyły wiele lat, aż do momentu, gdy wirus dokonał ogromnego spustoszenia w ich organizmach. Dlatego bardzo zależy nam na rozbudzaniu świadomości Polaków, że warto poddać się badaniu. Odpowiednio wczesna diagnoza i skuteczne leczenie może realnie wydłużyć im życie. Niestety, z tą świadomocią nie jest u nas najlepiej - mówi prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.

- U nas, na 2000 testów, wykorzystanych zostało na razie tylko 400. To uzmysławia smutną prawdę, że ludzie nie mają świadomości, czym jest WZW w ogóle i jak bardzo groźne mogą być skutki zakażenia wirusem HCV - dodaje Jacek Czapla, dyrektor ds. medycznych Centrum Zdrowia w Mikołowie. - W Polsce stanowczo zbyt mało mówi się na temat tej choroby. Pacjenci nie wiedzą, w jakich sytuacjach grozi im zakażenie wirusem HCV i jakie to może niesć ze sobą konsekwencje. Terminy WZW typu B czy C są dla wielu osób obce - dodaje.
Akcja bezpłatnych badań anty-HCV to dobra okazja, aby przypomnieć,że szczepionka przeciw WZW B nie chroni przed zachorowaniem na WZW C. Bo WZW B i WZW C to dwie odrębne choroby.

ŁAZISKA GÓRNE

  1. PROELMED PORADNIA, #ul. Wyzwolenia 30
  2. PROELMED PORADNIA, #ul. Chopina 17
  3. PROELMED PORADNIA, #ul. Staszica 4a
  4. MIKOŁÓW
  5. CENTRUM ZDROWIA #SZPITAL, ul. Waryńskiego 2
  6. CENTRUM ZDROWIA #PORADNIA, ul. Okrzei 31
  7. GOSTYŃ
  8. NZOZ GOSMED, #ul. Rybnicka 2
  9. WYRY
  10. NZOZ WYRMED, #ul. Tysiąclecia 5
  11. MYSŁOWICE
  12. ID CLINIC,
  13. ul. Janowska 19
  14. NZOZ ZDROWIE,
  15. ul. Różyckiego 2c
  16. NZOZ CZWÓRKA, ul. Wyspiańskiego 19
  17. NZOZ AURORA, ul. Szopena 26
  18. NZOZ EUROMED-POZ, #ul. Bernarda Świerczyny 1
  19. MINI-KLINIKA, ul. Gen. Ziętka 74
  20. FAMILIA-MED,
  21. ul. Gen. Ziętka 61 c
  22. NZOZ GAMŻA, #ul. M. Reja 18B
  23. MCZ Sp. z o.o. , Szpital nr 1, ul. Mikołowska 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!