Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze: Konferencja BioMedTech Silesia i 25-lecie działalności Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii

Piotr Grela
Dzisiaj odbyła się XIII konferencja naukowa „BioMedTech Silesia”, poświęcona postępom bioinżynierii i biotechnologii medycznej. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa przez przypadający w tym roku jubileusz 25-lecia działalności Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi. Wykłady, komentarze, i interesujące dyskusje to tylko namiastka tej konferencji, której patronuje Dziennik Zachodni i portal naszemiasto.pl.

Tegoroczna konferencja jednocześnie jest zapowiedzią obchodów 25-lecia Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi. Byli znakomici goście, świetne wykłady i inspirujące dyskusje. Tradycyjnie, co roku, od 13 lat, na wiosnę budynek Fundacji wypełnili uczniowie, studenci, doktoranci i seniorzy, oraz znakomici naukowcy z wielu ośrodków akademickich na całym świecie.

XIII Konferencja „BioMedTech Silesia” składała się z trzech bloków. W pierwszej w roli głównej wystąpił prof. Marian Zębala, który w formie wykładu pt. "Śladami pionierów i jubileuszy w zabrzańskiej kardiochirurgii i transplantologii" przedstawił osiągnięcia ludzi medycyny i nauki oraz wartość zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, która działa już 25 lat. - Dokonaliśmy i osiągnęliśmy wiele. To jest efekt synergii, która się pojawiła - inżynier i lekarz - możemy mieć różne poglądy, natomiast łączy nas cel, szukamy wspólnych dróg. Chciałbym powiedzieć - drogi profesorze Religo, drogi Profesorze Sarno i szanowni Państwo przez te 25 lat nie zmarnowaliśmy czasu - podsumował Prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Druga część polegała na zestawieniu ludzi nauki i kometarzu wystąpień przez ludzi medycyny. Przez ten ciekawy dwugłos Inżynier-Lekarz oraz Klinika-Laboratorium, uczestnicy konferencji mieli możliwość porównania ze sobą dwóch perspektyw, które działają we wspólnej sprawie. Pomysłodawca i dyrektor naukowy konferencji, dr hab. Zbigniew Nawrat nie ma wątpliwości... - Idziemy razem ręka w rękę, a nie obok siebie. Te narzędzia, które tworzymy znajdują sie potem w rękach lekarza. Jeżeli chodzi o sztuczne serca i inne sztuczne narządy, to są to urządzenia, które dostarczamy by ratowały życie pacjentów, by przyrządy wspomagały te niewydolne części organizmu chorego. Stoimy ramię w ramię dziś tak jak i wiele lat temu, kiedy po raz pierwszy zastosowano komorę wspomagania serca i prof. Zbigniew Religa wszczepiał kaniulę zaprosił nas do stołu operacyjnego, by technicy pomogli w połączeniu komory z tymi kaniulami - wspomina dr hab. Zbigniew Nawrat i dodaje, że kluczem do sukcesu jest edukacja. - Nie każde narzędzie jest dobre. Trzeba w drodze prób wybrać te narzędzia, które są skuteczne do określonej metody procedury leczenia, ktorą lekarz zdecydował się zastosować - tłumaczy.
W trzecim zestawie, głos podczas konferencji zabrali ci, którzy swoje pierwsze kroki kariery medycznej mogli stawiać dzięki pomocy fundacji. Zaczynali 25 lat temu w Zabrzu, a dzisiaj sami są już autorytetami w świecie. - Jubileusz 25-lecia fundacji to wielki jubileusz nas wszystkich, także i mój. Pamiętam, kiedy trochę ponad dwadzieścia pięć lat temu myślałem o pracy. Kończąc studia w Gdańsku, przyjechałem tutaj do Zabrza na praktykę. Dostałem stypendium, dostałem szansę w życiu, którą do dzisiaj staram się wykorzystać - mówi doc. Ireneusz Haponiuk, który dzisiaj jest szefem dziecięcego oddziału kardiochirurgii w Gdańsku.

Tegoroczne XIII wydanie organizowanej przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii konferencji BioMedTech Silesia miało wyjątkowy charakter. Oprócz tematów związanych z kondycją ludzkiego organizmu i nowoczesnymi, różnorodnymi sposobami ochrony zdrowia, które w ponad 50 pracach przedstawili gimnazjaliści, licealiści, studenci i doktoranci, odbyła się również uroczysta, retrospektywna sesja nawiązująca do przypadających w tym roku 25 urodzin Fundacji.

Dzisiaj również odbyły się niezwykle atrakcyjnie, szczególne spotkanie młodych hobbystów i zawodowców, zainteresowanych biologicznymi, medycznymi i technicznymi aspektami ludzkiego zdrowia. Młodzi pasjonaci, gimnazjaliści i licealiści prezentowali ciekawe prelekcje w zabrzańskim oddziale Wyższej Szkoły Technicznej, natomiast studenci i fachowcy dzielili się wiedzą w siedzibie fundacji.

Na jutro, 9 kwietnia, organizatorzy zaprosili studentów medycyny, młodych lekarzy, ale także fascynatów medycyny zarówno wśród gimnazjalistów, licealistów oraz studentów innych kierunków na kolejne już Warsztaty Chirurgiczne, poświęcone doskonaleniu technik operatorskich – nauka chirurgii od szycia skóry kurczaka do operowania robotem chirurgicznym. Oryginalne stanowiska treningowe i badawcze, kilka godzin zabawy i nauki czekają na przyszłych specjalistów.

Konferencja naukowa BioMedTech Silesia to pierwszy sygnał zapowiadający oficjalne obchody Jubileuszu fundacji. Uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Fundatorów i Rady Fundacji zaplanowano na 14 czerwca. Z kolei 19 listopada jedno z zabrzańskich gimnazjów otrzyma imię prof. Zbigniewa Religi, tego dnia odbędzie się też doroczny koncert "Serce za serce" - podziękowanie dla darczyńców fundacji.

Fundacja Rozwoju Kardiochirugii powstała 9 grudnia 1991 r. - tego dnia podpisano akt notarialny, powołano radę fundacji i jej zarząd. Po śmierci założyciela i wieloletniego szefa Zbigniew Religa patronuje fundacji.

*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!