Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żółtaczka w woj. śląskim. Już ponad 400 zachorowań

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Ponad 400 osób zachorowało na żółtaczkę w województwie śląskim
Ponad 400 osób zachorowało na żółtaczkę w województwie śląskim arc
Uwaga, żółtaczka! Z tygodnia na tydzień rośnie liczba chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Do końca listopada odnotowano ponad 400 zachorowań w Śląskiem! Najwięcej chorych, bo niemal 200 pochodzi z okręgu działalności sanepidu w Sosnowcu. Zachorowań może być więcej, bo - mimo starań – źródła zarazków nie udało się ustalić do tej pory. Dla porównania – w całym 2016 roku zanotowano zaledwie dwa przypadki tej choroby w mieście. Jak się uchronić przed żółtaczką? Pamiętajmy o myciu rąk, owoców i piciu tylko przegotowanej wody.

Uwaga! Prawie pół tysiąca zachorowań na żółtaczkę

Województwo śląskie jest jednym z ognisk żółtaczki typu A w Polsce. O sprawie pisaliśmy wielokrotnie, m.in. w październiku, kiedy wówczas w naszym regionie zanotowano prawie 200 zachorowań. Ale liczba chorych stale rośnie. Na koniec listopada jest ich 438!

To znacznie więcej niż w latach poprzednich. W ubiegłym roku było ich ledwie 3, a rok wcześniej siedem. W 2014 było 9 przypadków, w 2013: 4, 2012: 16.

Spośród wszystkich osób chorych 414 (tj. 95 proc.) podlegało hospitalizacji. Najwięcej zachorowań odnotowano na terenie działalności sanepidu w Sosnowcu 196. Dla porównania w Dąbrowie Górniczej 45, w Katowicach 29, Gliwicach 23, Bytomiu 27 Rudzie Śląskiej 22, Tychach 19, Jaworznie 16, Bielsku-Białej 13, Rybniku 10, Chorzowie 7, Częstochowie 7, Cieszynie 6, Wodzisławiu Śl. - 4, Lublińcu 4, Myszkowie 4, Kłobucku 4, Żywcu 3.

Jak do tej pory żółtaczki nie stwierdzono tylko na terenach działalności dwóch sanepidów: Racibórz i Zawiercie.

Na terenie Polski w okresie od 1 stycznia do 30 listopada 2017 r. odnotowano 2644 przypadki WZW A. Dla porównania w analogicznym okresie w 2016 roku były to 33 przypadki.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa.

Do zakażenia może dojść poprzez:

  • spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga),
  • kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce),
  • kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.

Występują zarówno zachorowania pojedyncze jak i ogniska zakażeń (tj. co najmniej dwa przypadki powiązane epidemiologicznie). W 44 ogniskach odnotowanych w 2017 roku doszło łącznie do 106 zachorowań.

Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Brak jest specyficznego leczenia. Dostępna jest natomiast skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest:

  • osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A
  • osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

Dlaczego żółtaczka jest groźna?
Bo WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Należą do nich cholestaza (zastój żółci, anemia aplastyczna (aplazja szpiku), żółtaczka cholestatyczna), ostra niedokrwistość hemolityczna czy nadostre zapalenie wątroby. Niektóre z nich mogą prowadzić do śmierci chorego.

Po czym poznać żółtaczkę pokarmową?
Osoby dorosłe mają pierwsze objawy podobne do grypy: złe samopoczucie, gorączka, nudności, brak apetytu, bóle stawów, senność, itp. Ale mogą się zdarzyć też: ciemniejsze zabarwienie moczu czy odbarwiony stolec. Pojawiają się późno, bo do 7 tygodni od zakażenia. Potem można się spodziewać bardziej widocznych objawów żółtaczki: zażółknięcie skóry i twardówek oczu czy powiększenie wątroby.

U dzieci żółtaczka typu A często przebiega bezobjawowo przez kilka tygodni.

W przypadku podejrzenia WZW A należy wykonać badanie krwi. Przy zakażeniu WZW A, stwierdza się zwiększenie w osoczu aktywności enzymów wskaźnikowych wątroby - aminotransferazy asparaginianowej i alaninowej oraz stężenia bilirubiny. Rozstrzygające znaczenie mają wyniki badania serologicznego, wykrywającego przeciwciała anty-HAV.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo