Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sezon na jarmarki bożonarodzeniowe trwa w najlepsze. Polskie kiermasze coraz częściej zajmują wysokie miejsca w zagranicznych rankingach

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Jarmark bożonarodzeniowy we WrocławiuPrzesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jarmark bożonarodzeniowy we WrocławiuPrzesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Jarosław Jakubczak
Stragany pełne rękodzieła i wypieków, pieczone kasztany, grzane wino w specjalnych kubeczkach, pachnące choinki, a także atrakcje dla najmłodszych. Jarmarki bożonarodzeniowe niezmiennie cieszą się dużą popularnością, a wiele z nich zyskuje uznanie poza granicami kraju.

Czas na jarmark

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych przybyła do nas z Niemiec i Austrii. W 1294 roku pierwsze stragany pojawiły się na wiedeńskim rynku.

Dziś jarmarki świąteczne w stolicy Austrii organizowane są niemal na każdym placu, a tym najpopularniejszym pozostaje Wiener Christkindlmarkt na Placu Ratuszowym. Tegoroczna edycja rozpoczęła się 19 listopada i potrwa do 26 grudnia.

Najstarszy kiermasz bożonarodzeniowy w historii Niemiec to Jarmark Striezelmarkt w Dreźnie (organizowany jest od 1434 roku).

W tym roku słynny Jarmark Struclowy odbywa się już po raz 588. Rozpoczął się 23 listopada i potrwa do 24 grudnia. Można tu podziwiać m.in. bożonarodzeniową piramidę z regionu Rudaw, natomiast miłośnicy słodkich wypieków koniecznie powinni skosztować tradycyjną drezdeńską struclę „Dresdner Christstollen”.

Dużym uznaniem cieszą się jarmarki w czeskiej Pradze.

Centrum przedświątecznej rozrywki jest Rynek Staromiejski, gdzie co roku przywożona jest wielka choinka.
Ale jarmarkowych atrakcji należy także szukać m.in. na Placu Wacława u podnóża Muzeum Narodowego, czy na największym średniowiecznym placu w Europie – Placu Karola. Z praskich jarmarków bożonarodzeniowych z pewnością nikt nie wyjdzie głodny. Warto tu spróbować szynki, kołacza, miodu pitnego czy pierników.

Można licytować słynne wrocławskie kubeczki

Świąteczne jarmarki na dobre rozgościły się także w naszym kraju.

Do tych najbardziej tłumnie odwiedzanych należy jarmark we Wrocławiu. Nie dziwi jego stałe miejsce w rankingach na najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Europie.

W 2018 brytyjski The Guardian wymienił Wrocław na liście 10 europejskich miast na najlepsze przedświąteczne odwiedziny. Zachwyca się nim także amerykański serwis „The Huffington Post” .

Ostatnio wrocławski jarmark został sklasyfikowany na dziewiątym miejscu na liście najciekawszych świątecznych wydarzeń na świecie. Zestawienie przygotowała międzynarodowa agencja turystyczna Planet Cruise

W tym roku jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu rozpoczął się 18 listopada, a zakończy 31 grudnia.

Jest okazały, nie ogranicza się tylko do jednej przestrzeni. Jarmarkową infrastrukturę znajdziemy na Rynku, ulicy Świdnickiej, ulicy Oławskiej, a także Placu Solnym, gdzie stanął m.in. trzypoziomowy bajkowy domek z tarasem widokowym i wieżyczką z podświetlanym zegarem. Stąd można podziwiać panoramę jarmarku, wypić gorącą czekoladę, grzańca lub poncz (także bezalkoholowy). Oczywiście w specjalnych kubkach, które mają już grono wiernych fanów.

Od 2008 roku charakterystycznym elementem jarmarku we Wrocławiu jest ceramiczny kubeczek w kształcie buta, który co roku ma inną kolor, grafikę, charakterystyczny napis i aktualną datę.

O tym, że nie brakuje miłośników legendarnych wrocławskich bucików świadczy chociażby fakt, że tegoroczna specjalna charytatywna licytacja zestawu 21 kubeczków (wyprodukowanych od 2008 do 2022 roku i dodatkowo 6 kubków, które pojawiły się podczas kilku poprzednich edycji jarmarku) przekroczyła już kwotę 4 tysięcy złotych. Internetowo można je licytować jeszcze do 21 grudnia.

Kubki i napoje można kupić w kilku lokalizacjach na jarmarku bożonarodzeniowym: na Placu Solnym w trzypoziomowym domku z zegarem na wieży, w „Świątecznym Wiatraku” i Domku z tarasem widokowym w Bajkowym Lasku, w „Domku Pod Krasnalem” przy pomniku Fredry, w „Domku Kominkowym” na pierzei północnej rynku.

W Bajkowym Lasku, na najmłodszych gości jarmarku czekają przepiękne bajki. Wśród nowości jest dwupoziomowy domek z fabryką prezentów. Na parterze przez ogromne okna, będzie można podziwiać jak pod czujnym okiem Mikołaja pracują elfy, by zdążyć na czas z prezentem dla każdego.

Dwa jarmarki w Katowicach. Ten na Nikiszu ma już 15 lat

W tym samym dniu, co we Wrocławiu, rozpoczął się jarmark na katowickim rynku (potrwa jednak nieco dłużej, bo do 8 stycznia 2023 roku).

Na katowickim jarmarku nie tylko zrobimy zakupy, ale jest też możliwość skorzystania z innych atrakcji. Wiktoriańska karuzela, bożonarodzeniowa szopka wykonana ze słomy, drewniany pociąg, do którego będzie można wejść, by pooglądać sceny z polskich bajek – to tylko niektóre z nich. Nowością jest Mini Park Świateł. To teren rozświetlonymi figurami bożonarodzeniowymi.

Zaś na Placu Teatralnym, podobnie jak w ubiegłym roku, stanęło koło widokowe – tzw. młyńskie koło. Będzie ono dostępne do 26 lutego.

Jest jeszcze jeden jarmark w Katowicach, który cieszy się ogromną popularnością czyli „Jarmark na Nikiszu”. To zdecydowanie największy jarmark dzielnicowy, który już dawno rozmachem i zainteresowaniem mieszkańców wyszedł poza granice swojej dzielnicy.

W tym roku czeka nas 15. edycja „Jarmarku na Nikiszu” i choć jak zwykle odbywać się będzie tylko przez jeden weekend (9-11 grudnia) to organizatorzy spodziewają się wielu odwiedzających, którzy przybędą na Nikiszowiec z różnych części Katowic, regionu oraz Polski, a nawet zza granicy. Warto, bo znajdziemy tu stragany z najwyższej jakości rękodziełem i sztuką użytkową.

Krakowski jarmark bożonarodzeniowy znalazł się wśród najciekawszych europejskich targów świątecznych, do których odwiedzenia w tym roku zachęca „The Times”.

Tegoroczna edycja jarmarku w Krakowie wystartowała 25 listopada i potrwa do 1 stycznia 2023 roku. Gośćmi są kupcy z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedają m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ceramikę itp.

Świątecznymi kiermaszami może pochwalić się także Warszawa.

26 listopada rozpoczął się jarmark na Podwalu na Starym Mieście (potrwa do 6 stycznia przyszłego roku). Na Międzymurzu Piotra Biegańskiego (od Placu Zamkowego do ul. Wąski Dunaj) ulokowano świąteczne stragany z wyrobami rękodzieła artystycznego i regionalnego rzemiosła.

10 i 11 grudnia jarmark odbędzie się na Bazarze Różyckiego. Znajdzie się na nim około 40 stanowisk handlowych.

Gdańsk w konkursie na najpiękniejszy jarmark w Europie

Jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku postrzegany jest jako jeden z najpiękniejszych w Polsce. Jego bajkowa, świąteczna atmosfera urzeka mieszkańców Trójmiasta i turystów. W tym roku gdański jarmark po raz kolejny został nominowany w konkursie o tytuł „European Best Christmas Market (to jedyny polski kandydat w konkursie).

Głosy będzie można oddawać poprzez portal www.christmas.ebdest.in od 25 listopada do 8 grudnia (można oddawać jeden głos dziennie z jednego IP).
W 2019 Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku, jako jedyny w Polsce, dzięki głosom internautów zajął trzecie miejsce.

Tegoroczną edycję świątecznego kiermaszu zainaugurowano 18 listopada (potrwa do 23 grudnia). Na ten czas uliczki historycznego centrum Gdańska zamieniły się w świąteczne miasteczko. Wśród tegorocznych jarmarkowych nowości jest ogromny, świetlny napis „JARMARK”, który ustawiony został w sercu Targu Węglowego i jest znakomitym miejscem do wykonywania pamiątkowych fotografii. Podobnie jak niezwykłe, anielskie skrzydła z Anielskiego Zakątku na ul. Tkackiej.

W Poznaniu Jarmark Świąteczny otwarty został 19 listopada na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Plac Powszechnej Wystawy Krajowej zamienił się w magiczne miasteczko św. Mikołaja i ta świąteczna atmosfera potrwa aż do 23 grudnia.

Zaś najbardziej świąteczną ulicą w Polsce jest słynna Piotrkowska w Łodzi. Stanęło tu kilkadziesiąt pięknie udekorowanych i oświetlonych domków handlowych wypełnionych po brzegi świątecznym asortymentem. Jarmark będzie czynny do 23 grudnia.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty