Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedem "cudów" Katowic. Widziałeś wszystkie?

Kamil Głownicki
Katowice to centralne miejsce na mapie Górnego Śląska. Choć kojarzą się głównie ze Spodkiem i odbywającymi się w nim koncertami oraz meczami polskiej reprezentacji piłki siatkowej, to mają do zaoferowania o wiele więcej.

Katowice są stosunkowo młodym miastem, nie spotkamy w nich zabytkowych budowli liczących ponad 500 lat. Mimo tego są one jednym z najbardziej bogatych turystycznie miast w południowej części Polski. Prawdopodobnie każdy przejeżdżał kiedyś przez Katowice, wszak leżą one na skrzyżowaniu wielu ważnych szlaków. Trzeba jednak przyznać, że są niedocenione. Zachwycamy się Krakowem czy Wrocławiem, często nie wiedząc co mamy pod nosem. Z tego powodu przygotowaliśmy subiektywny ranking siedemiu najlepszych atrakcji w stolicy naszego województwa.

Każdy, kto zdecyduje się na jej zwiedzanie, jako pierwszy punkt swojej wyprawy powinien wybrać Nikiszowiec. Jest to stare, klimatyczne osiedle wybudowane w latach 1908-1918. Powstało z myślą o górnikach z okolicznych kopalni. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, Śląsk od zawsze kojarzył się z wydobyciem węgla. Nikiszowiec cechuje się charakterystyczną zabudową z czerwonej cegły oraz, szkarłatnym obramowaniem okien. Powstały tu również sklepy, szkoły, kościół, a w centralnej części znajduje się piękny rynek, co czyni tzw. "Nikisz" swego rodzaju małym miasteczkiem. Warto wspomnieć, że nie ma tam żadnego supermarketu dzięki czemu spacerując po osiedlu można odnieść wrażenie powrotu do przeszłości.

Następnym przystankiem na trasie wycieczki powinna być, mieszcząca się niedaleko lotniska Muchowiec, Dolina Trzech Stawów. Jej powierzchnia to 86 ha z czego aż 10% stanowi powierzchnia wodna. Nazwa doliny pochodzi od trzech wyróżniających się, wielkością na tle innych stawów. Jest ona domem dla wielu gatunków płazów oraz roślin. Na jej terenie znajduje się wiele ścieżek rowerowych, boisk do siatkówki plażowej oraz restauracja czy kąpielisko. Jest to świetne miejsce na weekendowe, rodzinne wypady.

Udając się w kierunku centrum, warto zobaczyć, zbudowaną w stylu klasycystycznym, Archikatedrę Chrystusa Króla w Katowicach. Robi ona ogromne wrażenie, m.in ze względu na swoje rozmiary. To największa tego typu budowla w Polsce. Jej budowa rozpoczęła się w 1927 roku i trwała prawie 30 lat. Została przerwana w 1939 z powodu wybuchu II wojny światowej, powrócono do niej w 1947 roku. Przedwojenny projekt został jednak zmodyfikowany na żądanie Polski Ludowej co skutkowało obniżeniem kopuły o 38 metrów. Katedra została oddana do użytku w 1955 roku, wtedy też odbyła się jej konsekracja poprowadzona przez ordynariusza częstochowskiego, Zdzisława Golińskiego.

W samym centrum miasta jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania jest katowicki Spodek. To znana w całej Polsce hala widowiskowo-sportowa, wybudowana na początku lat 70. ubiegłego wieku. Swoją nazwę zawdzięcza nietypowej konstrukcji, kojarzącej się ze statkiem kosmicznym. Własnie tutaj odbywają się najważniejsze imprezy w mieście. Koncertowały tu zespoły światowej sławy, jak m.in Metallica. Spodek gościł również Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie (1976), Mistrzostwa Europy w Koszykówce (2009) oraz Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej (2014), w których zresztą nasza reprezentacja zdobyła złoty medal.

Dla miłośników historii i sztuki, ciekawą propozycją będzie Muzeum Śląskie w Katowicach. Powstało w 1929 roku i działało do momentu wybuchu II wojny światowej. Ponownie powołane do życia zostało w 1984 roku. W 2015 r. jego siedziba została przeniesiona do nowoczesnego kompleksu przy ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1. Jednymi z najważniejszych zbiorów zlokalizowanych w śląskim muzeum są kolekcje malarstwa pochodzące z pierwszej i drugiej połowy ubiegłego stulecia. Znajdują się w nich obrazy takich geniuszy jak Jana Matejki czy Stanisława Wyspiańskiego.

Na granicy Katowic i Chorzowa położony jest najstarszy w Polsce lunapark. Śląskie Wesołe Miasteczko, od tego roku noszące nazwę "Legendia" zostało otwarte w 1959 roku i jest swego rodzaju ikoną naszego regionu. 1 lipca br. lunapark ogłosił otwarcie największego i najszybszego w Polsce rollercoastera. Jeśli nie wiecie gdzie zabrać swoje pociechy będzie to dla nich idealne miejsce.

Rzut kamieniem, bo około 50 metrów od Legendii znajduje się, zlokalizowany na terenie Chorzowa i Katowic Park Śląski. Jest to drugi co do wielkości tego typu obiekt w Europie. Powierzchnia jaką zajmuje to ponad 600 ha, czyli większa od znanego na całym świecie Central Parku w Nowym Jorku. Decyzja o jego powstaniu zapadła w 1950 r. podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Narodowej. Za jego pomysłodawce uznaje się gen. Jerzego Ziętka. Park Śląski jest największą inwestycją ekologiczną w historii naszego województwa. Na jego terenie znajduje się wiele ścieżek pieszych i rowerowych, ogródków piwnych, a nawet sporej wielkości ZOO. Dodatkowo cały ten ogromny obszar można obejrzeć z góry przy pomocy kolejki linowej, "Elka".

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty