Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siemianowice: Międzynarodowe seminarium w Pałacu Inspiracji trwa

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Pałac otworzył swe podwoje dla międzynarodowych gości. 20 sierpnia de facto miała miejsce prapremiera funkcjonowania Pałacu Inspiracji. Pierwszą imprezą zorganizowaną w rewitalizowanym siemianowickim pałacu Donnersmarcków jest międzynarodowe seminarium Urban Reneval - Co-Design Your P(a)lace. Jego uczestnicy mieli za zadanie stworzyć projekty, które będą realizowane w obiekcie już po oficjalnym otwarciu, a to planowane jest na wiosnę 2019 roku. Przypomnijmy, że w pałacu będzie hotel, restauracja, kawiarnia społeczna oraz mini browar produkujący piwo na licencji austriackiej, a także pomieszczenia przeznaczone na organizowanie wystaw, wernisaży oraz warsztatów artystycznych.

Co-design your P(a)lace to międzynarodowe sympozjum naukowe i warsztaty service design sprint, organizowane we współpracy z London College of Communication, Copenhagen Business School i Wydziałem Architektury Politechniki Śląskie w Pałacu Inspiracji, czyli w dobrze znanym pałacu Donnersmarcków. Organizatorami przedsięwzięcia są Pałac Inspiracji oraz Fundacja Stajnia.

Jak przyznają organizatorzy, celem przedsięwzięcia jest wypracowanie, w duchu ko-kreacji i włączenia społecznego, usługi dedykowanej młodym przedsiębiorcom z sektora kreatywnego i kulturowego. W trakcie trwającego 5 dni sympozjum zaplanowano wykłady ekspertów i specjalistów z całego świata, które poświęcone zostały tematyce projektowania nowych funkcji na obszarach zdegradowanych.

Sympozjum zostało zorganizowane nie bez przyczyny. - Poszukujemy współpracy w bratnich projektach, wymiany doświadczeń. Pragniemy wzmocnić nasz projekt o kod genetyczny innych udanych projektów rewitalizacji - wyjaśnił Zbigniew Bielak, prezesa zarządu Inspiration Point S.A. - W epoce wielkich odkryć geograficznych przenoszono świat roślin, które zmieniały oblicze świata. Dzisiaj, w dobie Internetu i zmiany myśli technicznej, korzystamy z wędrującego doświadczenia - dodał. Zapewnił także, że uczyni wszystko, aby miejsce to otrzymało możliwość rozkwitu.

Emocje są kluczowe

Podczas pierwszego dnia sympozjum dr Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego starał się odpowiedzieć na pytanie, czy pałac ma szanse stać się miejscem kultowym. - Kapitałem danego obiektu jest świetna lokalizacja, jego dobre położenie, które sprawia, że ktoś zdecyduje się zainwestować pieniądze w jego rewitalizację, ale tak naprawdę kapitałem obiektu zabytkowego jest często jego niezwykła historia i emocje, które wywołuje wśród zwykłych ludzi - zauważył dr Henryk Mercik. Dodał też, że to emocje decydują o tym, czy dany zabytek zostanie ocalony, czy też nie. Są one motorem obywatelskiej aktywności i nierzadko sprawiają, że zabytków nie można przebudować, ani stworzyć dla nich nowych funkcji bez udziału czynnika społecznego, czyli mieszkańców. - Pałac, aby stać się miejscem kultowym musi wywoływać pozytywne emocje, ale one już są - podkreślił Mercik. Dodał też, że wiele osób w Siemianowicach zaangażowało się w ratowanie pałacu i dzięki temu udało się uratować to miejsce.

Kazimierz Karolczak, przewodniczący Śląsko-Zagłębiowskiej Metropolii opowiadał o przyszłości metropolii, a dr hab. inż. arch. Klaudiusz Fross, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej wyjaśniał zagadnienie związane z projektowaniem nowych funkcji w obiektach historycznych.

Ważnym punktem konferencji było wystąpienie prof. dr hab. inż. Wilhelma Goreckiego, który przypomniał historię Śląska oraz dzieje rozwoju przemysłu, uwzględniając rolę pałacu Donnersmarcków. W trakcie kolejnych wystąpień poruszono kwestię aktywności społeczników oraz przytoczono przykłady rewitalizacji śląskich zabytków.

Warsztaty inspiracji

Istotnym elementem przedsięwzięcia były warsztaty, w których wzięło udział 25 uczestników z Brazylii, Chin, Danii, Gwatemali, Hiszpanii, Nepalu, Korei, Niemiec, Norwegii, Słowacji, Włoch, Wielkiej Brytanii i Polski.. - Uczestnicy mają w ciągu 5 dni stworzyć usługę dedykowaną przedsiębiorcom sektora prywatnego i kulturowego, która będzie wspierała proces rewitalizacji tego pięknego miejsca - powiedziała Anna Bielak-Dworska, inaugurując spotkanie.

Tak też się stało, ponieważ podczas trwających warsztatów pięć zespołów wypracowało pięć innowacyjnych rozwiązań, które zostaną zaprezentowane jutro, w sobotę, 25 sierpnia, podczas oficjalnego zakończenia projektu.

Finał przedsięwzięcia będzie miał miejsce w Parku Tradycji, w Siemianowicach o godz. 12. Wteddy też uczestnicy warsztatów zaprezentują swoje pomysły. Najlepsza koncepcja zaproponowana przez uczestników warsztatów zostanie wybrana przez komisję składająca się z ekspertów i specjalistów z obszarów architektury, biznesu, projektowania usług oraz samorządowców i nagrodzone przez prezesa Inspiration Point S.A.

Zwycięskie rozwiązanie zostanie wdrożone wiosną 2019 roku i będzie realizowane na terenie Pałacu Inspiracji w Siemianowicach Śląskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!