Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Silesia 2030: Jaka przyszłość czeka branżę energetyczną. Jakie będzie miejsce Śląska w 2030 roku?

Stefan Kowlaski
Konferencja Silesia 2030
Konferencja Silesia 2030 Karina Trojok
W Katowicach odbyła się konferencja Silesia 2030, na której dyskutowano o przyszłości branży energetycznej oraz Programie dla Śląska. - Poza klimatem musimy widzieć coś więcej, musimy widzieć człowieka, musimy widzieć biznes - podkreślał Grzegorz Tobiszowski, europoseł i gospodarz konferencji.

Konferencja Silesia 2030

25 listopada w Katowicach zorganizowana została konferencja Silesia 2030. Podczas dwóch paneli zaproszeni goście dyskutowali na temat przyszłości branży energetycznej oraz Programu dla Śląska w kontekście wyzwań, które stoją przed naszym regionem.

Panel I - Energia przyszłości, prognozy dla branży

  • Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej
  • Agnieszka Kozłowska-Korbicz, dyrektor ds. energetyki i środowiska w CEC Government Relations
  • Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach
  • Krystian Ortyl, prezes GE Consulting Sp. z o.o.

Panel II - Program dla Śląska, a wyzwania stojące przed regionem

  • Marek Wesoły, poseł na Sejm RP
  • Rafał Kolano, przewodniczący rady nadzorczej KSSE
  • Grzegorz Matusiak, poseł na Sejm RP
  • Robert Marzec, wicedyrektor JSW Inwestycje

Zobaczcie koniecznie

Gospodarzem wydarzenia był Grzegorz Tobiszowski, poseł do Parlamentu Europejskiego.

- Chciałbym, aby Silesia 2030 nie była tylko nazwą dzisiejszej konferencji, ale początkiem dyskusji, którą będziemy prowadzić w kolejnych miesiącach by wspólnie wypracować wizję nowoczesnego Śląska - mówił Tobiszowski. - Jesteśmy w historycznym momencie. Dzisiaj na rynek pracy wchodzą młodzi ludzie urodzeni po 1989 roku. Oni w przeciwieństwie do naszego pokolenia mogą bez obciążeń budować przyszłość swoją i Śląska w zjednoczonej Europie - dodawał.

Inaugurując konferencję europoseł odniósł się do kilku punktów przedstawionych 6 listopada przez Ursulę von der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej. Chodzi m.in. o to, że Unia Europejska ma stać się pierwszą wspólnotą państw neutralną dla klimatu, ale też ograniczenie do 2030 roku emisji dwutlenku węgla do 50, a nawet 55 proc. czy stworzenie Zielonego Ładu dla Europy - pierwszego na świecie prawa klimatycznego.

- Ochrona klimatu? Nie możemy podważyć, że jest to zagadnienie ważne, ale musimy dyskutować o tym, w jaki sposób przeprowadzić proces do tego dążący - uważa Tobiszowski. Jego zdaniem w tej chwili Polska nie jest w stanie spełnić wszystkich restrykcyjnych oczekiwać UE, a przemiany dążące do zwiększenia dbałości o środowisko nie są zrównoważone i mocno obciążą mniej rozwinięte kraje wspólnoty.

- Jest pewien dogmat, który mówi, że zawsze musi być uzasadnienie w kwestii ochrony klimatu, a nie w kwestii zysku, konkurencji gospodarczej i tworzenia miejsc pracy. Poza klimatem musimy widzieć coś więcej, musimy widzieć człowieka, musimy widzieć biznes - mówił Tobiszowski.

Debata odbyła się w Bibliotece Śląskiej.

- Biblioteka Śląska jest strażniczką pewnej tradycji. Dzisiejsze spotkanie wskazuje, że jest ona przestrzenią snucia wizji, w której maluje się horyzonty. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli znów się tutaj spotkać i rozmawiać o stojących przed nami wyzwaniach - mówił prof. Zbigniew Kadłubek, dyrektor BŚ.

Prof. Kadłubek dodał, że na przyszłość należy patrzeć nie tylko pod kątem gospodarczym, ale pod kątem sprawiedliwości społecznej.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera