Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sklep Intermarche w Cieszynie, który stał się dworcem. Jest oświadczenie Grupy Muszkieterów

JAK
6 lutego sklep Intermarché w Cieszynie był otwarty, mimo zakazu handlu w niedzielę. Funkcjonował jako dworzec.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
6 lutego sklep Intermarché w Cieszynie był otwarty, mimo zakazu handlu w niedzielę. Funkcjonował jako dworzec.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Alfred Bujara/FB
Grupa Muszkieterów, która zarządza siecią supermarketów Intermarché, skomentowała sytuację, do jakiej doszło w niedzielę 6 lutego w Cieszynie, gdzie - mimo zakazu handlu w niedzielę - sklep Intermarché był otwarty - funkcjonował jako dworzec. Interweniowała policja, przed sklepem protestowali związkowcy z „Solidarności".

- Supermarkety sieci Intermarché, zarządzanej przez Grupę Muszkieterów, prowadzą polscy niezależni przedsiębiorcy. Mają oni bezpośredni wpływ na kierowanie swoim przedsiębiorstwem. Niezależność ta dotyczy również komplementarnych usług, na których wprowadzenie decydują się właściciele. Grupa Muszkieterów nie ingeruje w decyzje przedsiębiorców, a celem Intermarché jest rozwój szyldu z poszanowaniem prawa właścicieli supermarketów do decydowania o ich spółce - czytamy w oświadczeniu przesłanym przez Biuro Prasowe Grupy Muszkieterów.

Oświadczenie jest reakcją Grupy Muszkieterów na sytuację, do której doszło w niedzielę 6 lutego w Cieszynie. Tego dnia zaczęły praktycznie obowiązywać zaostrzone przepisy dotyczące handlu w niedzielę i święta. Nowe prawo zmieniło przepisy ustawy z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta. Głównym motywem zmian było - co podnosili związkowcy z „Solidarności” - ograniczenie obchodzenia przepisów przez sklepy wielkopowierzchniowe, otwierające u siebie działalność pocztową.

Jednak cieszyński sklep postanowił działać jako... dworzec autobusowy, gdyż zapisy w ustawie pozwalają na prowadzenie działalności handlowej w niedziele w przypadku dworców i lotnisk. Nad wejściem do sklepu pojawiły się tablice informacyjne z napisami „Poczekalnia” i „Dworzec autobusowy” (w pobliżu sklepu znajduje się przystanek linii autobusowej nr 21).

W niedzielę sklep odwiedzili przedstawiciele Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarności”. Stwierdzili, że doszło do złamania przepisów, bo mimo że sklep ogłosił się dworcem autobusowym, to był w nim sprzedawany alkohol. Tymczasem, zgodnie z przepisami, alkoholu nie można sprzedawać w „kasach biletowych” i „punktach informacyjnych". Dlatego związkowcy na miejsce wezwali policję, która prowadzi czynności w tej sprawie.

6 lutego sklep Intermarché w Cieszynie był otwarty, mimo zakazu handlu w niedzielę. Funkcjonował jako dworzec.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia
6 lutego sklep Intermarché w Cieszynie był otwarty, mimo zakazu handlu w niedzielę. Funkcjonował jako dworzec.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNEAlfred Bujara/FB

– Parodia niesamowita. To lekceważenie polskiego prawa - komentował Alfred Bujara, szef Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.

Sklep jako dworzec: oświadczenie Grupy Muszkieterów

Grupa Muszkieterów w swoim oświadczeniu wyjaśniła, że w Cieszynie, w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, zarządca obiektu, w którym znajduje się sklep sieci Intermarché, wraz z Zarządem Powiatu Cieszyńskiego, postanowili uruchomić dodatkowe linie powiatowej komunikacji autobusowej.

- W tym celu w obiekcie zostały utworzone: dwa stanowiska wysiadkowo-odjazdowe, dwa stanowiska postojowe dla autobusów, ogólnodostępne toalety, poczekalnia, punkt informacyjny oraz kasa biletowa. Powyższe wypełnia ustawowe definicje dworca autobusowego. Podjęte czynności mają na celu wyjście naprzeciw oczekiwaniom podróżnych oraz mieszkańców Cieszyna, mogących stale korzystać ze wszystkich punktów handlowo-usługowych znajdujących się na terenie obiektu, w tym z supermarketu spożywczego, totalizatora sportowego, salonu fryzjerskiego, apteki, kwiaciarni oraz punktu wysyłek kurierskich - tłumaczy Grupa Muszkieterów.

Przedsiębiorcy sami podejmują decyzje

Grupa Muszkieterów stwierdziła, że jej wyróżnikiem jest to, iż zrzesza ona niezależnych przedsiębiorców, którzy samodzielnie podejmują decyzje o swoim biznesie i kierunkach jego rozwoju.

- Warto nadmienić, iż każdy sklep działający w ramach Grupy to odrębna spółka kapitałowa, która, jako firma funkcjonująca w konkretnym mieście, płaci lokalne podatki, jest pracodawcą dla mieszkańców danej gminy i angażuje się w życie lokalnych społeczności. Grupa zaś, odpowiedzialna za harmonijny rozwój sieci, stwarza warunki rozwoju dla tych spółek i ich właścicieli. Ponadto Grupa Muszkieterów działa w zgodzie z przepisami polskiego prawa oraz jest sygnatariuszem Europejskiego Kodeksu Etyki Franczyzy, przyjętego przez Europejską Federację Franczyzy oraz Kodeksu Dobrych Praktyk Dla Rynku Franczyzy - kończy swoje oświadczenie Grupa Muszkieterów.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty