Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląsk. Byli górnicy już pracują na farmach wiatrowych. Pomysł na takie szkolenia nabiera rozpędu. Jak wygląda ich praca?

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Szkolenie górników dotyczyło m.in. pracy na wysokościach.
Szkolenie górników dotyczyło m.in. pracy na wysokościach. Pixabay/mat.prasowe
Spółka Restrukturyzacji Kopalń wraz ze szwedzką firmą branży energetyki wiatrowej - OX2, a także centrum szkoleniowym Windhunter Academy zakończyła już szkolenia pierwszej grupy górników, którzy docelowo mieliby znaleźć pracę na farmach wiatrowych. Część z nich uzyskała wymagane uprawnienia i rozpoczęła już pracę.

Śląsk. Byli górnicy już pracują na farmach wiatrowych. Pomysł na takie szkolenia nabiera rozpędu. Jak wygląda ich praca?

Górnicy na farmy wiatrowe? Pomysł, który przed kilkoma miesiącami ujrzał światło dzienne za sprawą trójstronnego porozumienia pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń, szwedzką firmą z branży energetyki wiatrowej OX2 oraz Windhunter Academy jest już w realizacji. Pierwsi górnicy mieli przejść wymagane szkolenia, a nawet otrzymać oferty pracy na farmach wiatrowych, z których część z nich skorzystała.

Byłych górników - zatrudnionych obecnie w Spółce Restrukturyzacji Kopalń - szkolono w Koszalinie, gdzie mieści się jeden z największych na świecie ośrodków szkoleniowych, przygotowujących do późniejszej pracy na farmach wiatrowych. Kurs miał objąć zajęcia z pracy na wysokościach, bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz pracy na morzu. Zakończył się wręczeniem osób, które wzięły w nim udział koniecznych certyfikatów.

Tak wygląda ich praca. Zobaczcie

- Górnicy uzyskali honorowane na całym świecie certyfikaty GWO, UDT oraz uprawniania elektryczne, a także zapoznali się ze środowiskiem pracy na prawdziwej turbinie wiatrowej - tłumaczy Karolina Jastrzębska, dyrektor zarządzający Windhunter Academy, która szkoliła byłych górników.

Uzyskane międzynarodowe certyfikaty uprawniają górników do podjęcia pracy zarówno w Polsce, jak i w każdym innym kraju na całym świecie i to zarówno na lądzie (onshore), jak i w powstających właśnie w Polsce projektach energetyki wiatrowej na morzu (offshore). Uczestnicy kursu na jego temat wypowiadają się w samych superlatywach.

- Bardzo się cieszę, że miałem możliwość uczestnictwa w takim kursie, który otwiera inne spojrzenie na świat energetyki w tym odnawialnej. Zdobyłem dużo wiedzy nowej i innego spojrzenia na już poznane zagadnienia. Jestem bardzo zadowolony z uczestnictwa w kursie. Trzymam mocno kciuki za dalszy rozwój branży wiatrowej - mówi Dawid Zapart z bytomskiej kopalni KWK Centrum, pozostającej obecnie w stanie likwidacji.

Pomysł SRK oraz firm OX2 i Windhunter Academy na przebranżowienie górników w pracowników branży energetycznej, związanej z energią wiatrową to odpowiedź na obecne potrzeby. Z jednej strony dzięki temu górnicy nie pozostaną na lodzie po zamknięciu kopalń, zaś z drugiej zasilą prężnie rozwijający się sektor na rynku pracy.

A o już istniejącym zapotrzebowaniu na osoby gotowe do podjęcia pracy na farmach wiatrowych niech świadczy fakt, że do uczestników kursu z propozycjami zatrudnienia odezwali się pracodawcy, dla których pracę podjęło co najmniej kilku z nich. Eksperci co do tego, że zapotrzebowanie będzie miało tendencję wzrostową nie mają najmniejszych wątpliwości.

- Sektor energetyki wiatrowej w Polsce przez następne lata będzie się dynamicznie rozwijał i potrzebował dużej liczby techników i instalatorów turbin - zapewnia Tomasz Guzowski, dyrektor departamentu rozwoju i zakupu projektów wiatrowych, OX2.

W pierwszym kursie, górnicy mogli wziąć udział zupełnie bezpłatnie. Również drugi kurs, na który obecnie prowadzony jest nabór i który odbędzie się we wrześniu zostanie przeprowadzony darmowo.

- Pracownicy chęć uczestnictwa mogą zgłaszać poprzez formularz na stronie internetowej www.windhunteracademy.com w zakładce "Kurs Zawodowy" oraz w biurze SRK pod numerem tel. 32 432-10-34. Organizatorzy szkolenia uruchomili także infolinię dla zainteresowanych szkoleniami. Bliższe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: +48 660 670 067, adres e-mail: [email protected] lub na stronie internetowej www.windhunteracademy.com - informuje Ewa Wrzesińska-Głębocka z firmy OX2.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera