Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląsk, którego nie było: Wielki powrót ewangelików do Bytomia, pierwszy projekt dzisiejszej parafii

Marcin Zasada
Śląsk, którego nie było
450 lat temu Bytom, dzięki wsparciu Jerzego Hohenzollerna, ale także pod wpływem prądów religijnych polskiej Reformacji, był miastem na wskroś luterańskim. W drugiej połowie XVI wieku w całym księstwie bytomskim z 12 kościołów tylko trzy nie znajdowały się w rękach ewangelików.

Później te proporcje zmieniały się kilkakrotnie, między innymi podczas wojny trzydziestoletniej, ale gdy tę część Śląska przejęły Prusy, luteranie nie mieli w Bytomiu nawet jednej kaplicy. Dopiero w 1833 roku władze miasta sprzedały im ruiny kościoła św. Wojciecha, który przez ponad dwie poprzednie dekady, po sekularyzacji, służył jako magazyn i remiza strażacka. Na marginesie, właśnie ta świątynia po II wojnie światowej stała się przedmiotem kontrowersyjnego konfliktu międzywyznaniowego – w 1945 roku został (prawdopodobnie bezprawnie) zajęty przez katolików, łącznie z plebanią wybudowaną od podstaw przez ewangelików, których w Bytomiu jeszcze w pierwszych latach dekady było ok. 12-13 tysięcy.

Po tym przydługim wstępie… Pod koniec XIX wieku na rogu dzisiejszego placu Klasztornego oraz ul. Wałowej rozbudowujący się bytomscy protestanci zaplanowali dom sióstr diakonis, żeńskiego klasztoru, w którym dziś mieści się główna siedziba parafii ewangelickiej w mieście z kaplicą i salami katechetycznymi. Prezentowane dziś szkice pokazują pierwszą, niezrealizowaną koncepcją tego budynku (obecny adres to plac Klasztory 4a), którą sporządził w 1898 roku berliński architekt Walter Kern. Być może koszty skłoniły luteranów do zmiany planów – rok później nowy, nieco skromniejszy projekt przygotował budowniczy powiatowy Rudolf Gerstenberg i to jego historyzujące pomysły zostały zrealizowane.

Inna sprawa, że w porównaniu z oryginalnym kształtem, dziś gmach wygląda jeszcze skromniej - przede wszystkim bez hełmów wieńczących oba wykusze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!