Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląsk ma potencjał eksportowy!

Magdalena Tarnowska
Magdalena Tarnowska
Program Rozwoju Eksportu 2016/Bank Zachodni WBK
Eksperci ogólnopolskiego Programu Rozwoju Eksportu (PRE) wskazują, że Śląsk wyróżnia nie tylko bogactwo zasobów i rozwinięty przemysł, ale także – będący nieco w cieniu – potencjał eksportowy innych branż. Miejscowi przedsiębiorcy są już obecni za zachodnią granicą Polski, ale wielu z nich rozważa także wejście na dalekie rynki. Kuszą ich m.in. Ameryka Łacińska oraz Bliski i Środkowy Wschód. Szanse na sukces są, bo Śląsk ma różnorodną i bogatą ofertę dla zagranicznych odbiorców.

Dwa lata temu Śląsk w rankingu województw zajmował 2. miejsce pod względem wartości eksportu, notując wywóz na poziomie 21,3 mld euro. Eksperci PRE wskazują, że tak wysoka pozycja to zasługa bogactwa zasobów naturalnych i ludzkich. Podkreślają jednocześnie, że waga tych pierwszych dla gospodarki i eksportu regionu maleje, przy rosnącym znaczeniu tych drugich.

Eksport tradycyjnych specjalności regionu

Na razie w strukturze śląskiego eksportu dominuje przemysł ciężki oraz produkcja firm, które zainwestowały w regionie, np. biznesu motoryzacyjnego. Wśród najważniejszych produktów eksportowych województwa są maszyny, w tym urządzenia dla górnictwa, sprzęt elektryczny i elektroniczny, żelazo i produkty ze stali, węgiel i koks oraz części dla sektora automotive. – Minerały i złoża mogą być eksportowane w stanie surowym, ale warto zwrócić uwagę, że innowacyjne rozwiązania pozwalają sprzedawać je za granicą jako towary przetworzone.

Mimo wizerunkowej dominacji przemysłu wydobywczego, region jest bardzo barwny i różnorodny w kontekście potencjału eksportowego.

To wielka zaleta Śląska, która pokazuje, jak kreatywni i przedsiębiorcze są tutejsze firmy – mówi Dorota Konarska, Dyrektor Centrum Bankowości Korporacyjnej Banku Zachodniego WBK w Katowicach. Poza przemysłem ciężkim, w Śląskim swój udział w eksporcie wypracowuje także biznes chemiczny, tworzyw sztucznych i opakowań, branża farmaceutyczna i medyczna oraz przemysł spożywczy.

Eksport nowoczesności

W kolejnych latach motorem rozwoju eksportu województwa śląskiego mają być innowacje i nowoczesne usługi. Już od kilku lat w regionie umacniają się firmy działające w obszarach zupełnie odmiennych od przemysłu wydobywczego, np. zielonych technologiach, rozwiązaniach informacyjnych i telekomunikacyjnych czy nowoczesnych technologiach medycznych. Dzięki położeniu w centrum Europy region dynamicznie rozwija się także w sferze eksportu usług.

– Przestawienie się na nowe eksportowe specjalizacje nie wydarzy się z dnia na dzień. Ale biorąc pod uwagę, że Śląskie jest drugim pod względem liczby ludności województwem w Polsce, ma prężnie działające ośrodki kształcenia i po prostu przedsiębiorczych mieszkańców, zmiana przemysłowego wizerunku regionu jest kwestią czasu – mówi Dorota Konarska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty