Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zabrze: Spływ łódką podziemnym szlakiem przyciągnie turystów

Maria Olecha
Jedno z wejść do Sztolni Dziedzicznej
Jedno z wejść do Sztolni Dziedzicznej Fot. Arkadiusz Gola
Z Zabrzu szykują turystyczne atrakcje m.in. spływ łódką podziemnym szlakiem, połączony z odwiedzinami w ogarniętym falą powodziową porcie.

Przejażdżka starą kolejką szynową albo przedzieranie się przez podziemny korytarz sztolni, a nawet własnoręczne wydobywanie węgla - to propozycja dla turystów, którzy za trzy lata odwiedzą Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną w Zabrzu.

Za dwa tygodnie rozpocznie się pierwszy etap prac - udrożnienie szybu Carnall na terenie skansenu Królowa Luiza. Pod nim będzie się też znajdowało jedno z trzech wejść do wielkich, podziemnych korytarzy. Dwa pozostałe będą u zbiegu ulic Karola Miarki i Jagiellońskiej oraz przy ul. Sienkiewicza.

Udrożnienie szybu Carnall to pierwsza część dużego, dofinansowywanego ze środków unijnych projektu "Europejski Ośrodek Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej", który ma połączyć zabytkową kopalnię węgla kamiennego Guido, Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną i skansen górniczy Królowa Luiza w jedną atrakcję turystyczną. Na razie urzędnicy nie wiedzą, na jakie warunki natrafią pod ziemią, dlatego szyb będzie wiercony na głębokość 52 m. Mimo to, bardzo liczą na to, że podczas prac, odnajdą prawdziwe podziemne skarby.

- W starszym z dwóch korytarzy sztolni powinny być oryginalne lutnie dębowe z lat 20. i 30. XIX wieku. Dąb się bardzo dobrze zachowuje i konserwuje w wilgotnych warunkach. Liczymy też na elementy podziemnego portu, ciekawe narzędzia w chodniku łącznikowym w pokładzie 509 i dobrze zachowane pola eksploatacyjne - mówi Tomasz Bugaj z Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta UM. - To, co odnajdziemy pod ziemią, zagospodarujemy i na pewno wykorzystamy jako atrakcje turystyczne - zapowiada.

W 2012 roku turyści będą także zwiedzać Dolinę Węgla, czyli duży, interaktywny park naukowy.
- Dolina ma być docelowo atrakcją dla dzieci i młodzieży. Będzie tu podział na tzw. wyspy tematyczne. Turyści zobaczą las karboński w 3D, wykonają odciski z węgla, nauczą się obsługiwać kruszarkę czy pozostając na powierzchni w symulatorze zjadą na poziom 1000 metrów - wylicza Anna Wieczorek z zabrzańskiego magistratu. Wszystkie podziemne trasy zostaną dostosowane do wieku i możliwości fizycznych turystów.

- To będzie gigantyczny obiekt, który nie sposób będzie zwiedzić za jednym razem. Dlatego chcemy dać turystom możliwość wyboru, czy np. tylko chcą zobaczyć podziemne ekspozycje i przejechać się kolejką szynową, czy też wolą mocniejsze wrażenia i na trasie ekstremalnej chcą się poczuć jak dawni eksploatorzy sztolni - mówi Tomasz Bugaj.

Jan Gustaw Jurkiewicz, kierownik skansenu Królowa Luiza i prezes Stowarzyszenia Pro Futuro, które od 10 lat stara się o udrożnienie sztolni, też ma swoje pomysły, jak przyciągnąć turystów.
- Podczas przejażdżki kolejką turyści nagle zobaczą podziemny port, oświetlony, z łódkami. Zaskoczymy ich światłem i dźwiękiem - zapowiada Jurkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera