Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeolodzy szukają skarbów pod gliwickim Rynkiem WIZUALIZACJA

Joanna Heler
ARC
Jeszcze w tym miesiącu gliwicki Rynek może być rozkopany przez archeologów. To wstęp do rozpoczynającej się modernizacji płyty głównego placu miasta. Fachowcy twierdzą, że teren ten nigdy nie był poddany kompleksowym badaniom archeologicznym. Liczą więc na ciekawostki

Jeszcze w tym miesiącu gliwicki Rynek może zostać częściowo rozkopany przez archeologów sprawdzających, czy pod płytą datowanego na XIII wiek miejsca nie kryją się średniowieczne skarby. To wstęp do całkowitej modernizacji centralnego punktu miasta.

Inwestor, czyli Zarząd Dróg Miejskich czeka jeszcze na zezwolenie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na prowadzenie badań archeologicznych.

- Będą to sondażowe badania, prowadzone w sześciu punktach wskazanych przez konserwatora zabytków. Na tym etapie nie zostanie rozkopana cała płyta. Każdy obszar archeologicznych wykopalisk będzie miał około 10 metrów kw powierzchni. Archeolodzy będą kopać tak głęboko, dopóki nie natrafią na grunt niewzruszony ludzką ręką. Jeśli natrafią na historyczne ciekawostki, być może konieczne będą badania szerokoprzestrzenne obejmujące większy, zwarty teren. Taki wariant oznaczałby, że remont nawierzchni Rynku wraz z przebudową urządzeń podziemnych zacząłby się w bliżej nieokreślonej przyszłości, po zakończeniu rozszerzonych badań archeologicznych - mówi Grzegorz Wieczorek, p.o. zastępcy dyrektora Zarządu Dróg Miejskich.

Na ciekawe odkrycia liczy Ewa Pokorska, miejski konserwator zabytków. Jak podkreśla, gliwicki Rynek, choć jeden z piękniejszych w Polsce, do tej pory nie doczekał się kompleksowych prac badawczych.

- Został wytyczony w XIII wieku, ale przechodził różne koleje losu. Mocno dały mu się we znaki liczne pożary. Liczę, że odkryjemy dawne fundamenty budynków, może jakieś naczynia - dodaje Pokorska.

Prace na Rynku mają być prowadzone tak, by nie utrudnić funkcjonowania znajdujących się tu knajpek i sklepów oraz dojazdu do Urzędu Stanu Cywilnego w Ratuszu. Przebudowa ma kosztować około 10 mln zł. Jeśli wykopaliska nie dostarczą wartościowych odkryć, właściwa faza remontu może ruszyć w czerwcu tego roku. Autorzy koncepcji, gliwicka firma Venit, zaproponowali by na płycie Rynku znalazły się szarożółte granitowe płyty ułożone w rzymskie łuki i przypominające o prowadzącym niegdyś przez miasto trakcie kołowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!