MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szykuje się święto Szlaku Zabytków Techniki woj. śląskiego

Michał Wroński
Na szlaku jest Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych
Na szlaku jest Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych Fot. Marzena Bugała
Zabrze, Łaziska Górne i Częstochowa - w tych miejscowościach najbardziej okazale będą przebiegać inauguracyjne obchody święta Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.

Na przygotowanie odpowiednio hucznej oprawy tych imprez zarządcy wytypowanych obiektów dostaną ponad 103 tysiące złotych z budżetu marszałka województwa.

- Mogą też liczyć na bezpośrednią pomoc w promocji tych wydarzeń w mediach i w komunikacji miejskiej - mówi Tomasz Stemplewski, dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

103 000 złotych wyda Urząd Marszałkowski na święto Szlaku Zabytków Techniki

Do udziału w konkursie mogli zgłosić się zarządcy wszystkich 32 obiektów, znajdujących się trasie szlaku. Formuła święta zakłada zresztą, iż 12 czerwca okolicznościowe imprezy odbędą się w każdym z tym miejsc. Wczoraj urzędnicy przedstawili listę szczęśliwców. Najwięcej, bo przeszło 43 tysięcy złotych trafi do Częstochowy. Niewiele mniej - 42 tysiące złotych - zdobyło zabrzańskie stowarzyszenia Kopalnia Sztuki.

- Co za to zrobimy? Na placu Pstrowskiego odbędzie się festiwal orkiestr dętych i festiwal folklorystyczny, zaś w szybie Maciej, skansenie Królowa Luiza i kopalni Guido przeprowadzony zostanie międzynarodowy festiwal rysowania - wylicza Anna Bereś, wiceprezes stowarzyszenia.

Urzędnicy marszałka chcą jednak zachęcać do zwiedzania przemysłowych zabytków regionu nie tylko mieszkańców naszego województwa. Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się ogólnopolska kampania reklamowa, zaś w ostatni weekend czerwca atrakcje naszego regionu mają być promowane w niemieckim Dusseldorfie. Brzmi nieźle, ale plany były znacznie ambitniejsze. Śląskie miało się chwalić w Essen, któremu w tym roku przysługuje miano Europejskiej Stolicy Kultury. Fakt, iż północna Westfalia ze względu na swą przemysłową przeszłość ma wiele wspólnego z Górnym Śląskiem, miał pomóc w skutecznym dotarciu z promocją śląskich familoków do mieszkańców tego niemieckiego landu. Czy założenie było słuszne, nie dane będzie sprawdzić, a przynajmniej nie w tym roku. Powód? Oszczędności.

- Budżet kampanii szacowaliśmy na pięć milionów złotych. Okazało się jednak, że możemy liczyć tylko na 1,2 miliona złotych. Ograniczymy się więc głównie do internetowych reklam - tłumaczy Stemplewski.

Kopalnie, familoki, browary i dworce

Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego powstał w 2006 roku. Pierwotnie na jego trasie znalazło się 29 obiektów, zarówno związanych z przemysłem wydobywczym, jak też osiedli mieszkaniowych czy dworców kolejowych. W ubiegłym roku listę wydłużono o trzy atrakcje. Te najbardziej znane to Sztolnia Czarnego Pstrąga i kopalnia srebra w Tarnowskich Górach, zabrzański skansen górniczy Królowa Luiza i znajdująca się w tym mieście kopalnia Guido, muzea piwowarstwa w Tychach i Żywcu, osiedle Nikiszowiec i muzeum chleba w Radzionkowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera