Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Św. Barbara chroni, ale bywa też surowa

Aldona Minorczyk-Cichy
Arkadiusz Gola
Trudno znaleźć górnika, który w cechowni przed zjazdem na dół nie pokłoniłby się św. Barbarze. Święta jest litościwa i już wiele razy to udowadniała. Niestety wiadomo jest także, że z reguły przed 4 grudnia zabiera do siebie kilku górników.

CZYTAJ O ŚWIĘTEJ BARBARZE
SKĄD WZIĄŁ SIĘ KULT ŚWIĘTEJ BARBARY I DLACZEGO WCIĄŻ TRWA
SIEDEM POWODÓW WDZIĘCZNOŚCI ŚWIĘTEJ BARBARZE

To do św. Barbary modliła się Marlena Nowak, kiedy jej mąż Zbyszek przez sto godzin przysypany kamieniem i węglem walczył o życie ponad kilometr pod ziemią w rudzkiej Halembie. Wtedy Barbara posłuchała i ocaliła. Niestety kilka miesięcy później nie była w stanie przeciwstawić się sile natury, kiedy w tym samym miejscu metan zabijał 23 kolegów Zbyszka. Kult tej żyjącej w III wieku świętej jest na Śląsku niezwykle silny.

- To niezwykła tradycja. Ja sam choć jestem agnostykiem też jestem przekonany, że tylko św. Barbarze zawdzięczam, że kilka lat temu nie trafiłem do więzienia za to, że wybudowałem najnowocześniejszy zakład w kraju, czyli kopalnię Budryk. Bo tylko siła wyższa była w stanie uratować mnie przed niekompetencją niektórych urzędników - żartuje Jerzy Markowski, b. wiceminister gospodarki.

Żarty żartami, ale górnicy są święcie przekonani o ogromnej mocy swojej patronki. Panuje wśród nich także wiara, że przed 4 grudnia święta zabiera do siebie wybrane osoby. Niestety potwierdzają to statystyki. Kilka dni temu apel do górników o rozwagę w tym świątecznym okresie wystosował nawet dr Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego.
CZYTAJ APEL DO GÓRNIKÓW O BEZPIECZNĄ PRACĘ
- Zróbmy wszystko, aby w tym roku wszyscy górnicy spokojnie dopracowali Świąt Bożego Narodzenia, żeby nie było już więcej ofiar fedrunku. Ostrożność, rozwagę i przestrzeganie przepisów przeciwstawcie pogoni za dodatkowymi tonami wydobycia lub pokusie popisania się brawurą, przypodobania się za wszelką cenę kolegom i zwierzchnikom. Każdy człowiek, zwłaszcza pod ziemią, musi być dla siebie wartością bezcenną i powinien zadbać o siebie - podkreślał prezes Litwa.

Niestety w niedzielę 27 listopada w kopalni Knurów-Szczygłowice doszło do tragedii. Śmierć poniósł 51-letni ślusarz. Jego kolega, 39-letni starszy elektromonter został ranny (stłuczenia klatki piersiowej i złamania kończyn). Przewieziono go do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rybniku.

Dwa dni wcześniej w Borynii-Zofiówce ciężko ranny został 30-letni górnik. Został dociśnięty do obudowy. Na szczęście zagrożenie życia minęło.

Także w poprzednich latach w okolicach Barbórki dochodziło do poważnych wypadków pod ziemią. Przykład to listopad 2006 roku i tragedia w Halembie, która pochłonęła 23 ofiary.

- Dzięki technice pod ziemią jest bezpieczniej, liczba wypadków maleje - podkreśla prof. Andrzej Barczak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. trzeba a alni od sześciu lat.

Dodaje, że z naturą nauka ciągle jeszcze często przegrywa i na to rady nie ma.

CZYTAJ O ŚWIĘTEJ BARBARZE
SKĄD WZIĄŁ SIĘ KULT ŚWIĘTEJ BARBARY I DLACZEGO WCIĄŻ TRWA
SIEDEM POWODÓW WDZIĘCZNOŚCI ŚWIĘTEJ BARBARZE

Górnicza patronka - to jeden z najpiękniejszych kultów na świecie

Rozmowa z prof. Markiem Szczepańskim, socjologiem z Uniwersytetu Śląskiego

Dlaczego górnicy darzą św. Barbarę tak ogromnym szacunkiem?
Ta święta od zawsze kojarzy się z górnictwem, zawodem obciążonym ogromnym ryzykiem. Jest ona dobrym duchem górniczej braci. Jest dla nich jak holownik w beznadziejnych przypadkach . To do niej tak górnicy, jak i ich rodziny zwracają się w wielkiej opresji.

Czy to dlatego, że żyją w ogromnym stresie, z którego czasem nawet nie zdają sobie sprawy?
To jest jeden z powodów. Widziałem kiedy zamykano kopalnię, z jaką czułością i pokorą wywieziono na powierzchnię figurę świętej oraz jak delikatnie przenoszono ją do najbliższej parafii. Kult św. Barbary jest jest jednym z najpiękniejszych na świecie.

Górnicy nie tylko czczą swoją świętą, ale też czują przed nią ogromny respekt. W cechowni, przed zjazdem na dół pozdrawiają ją i broń Boże nie klną w pobliżu obrazu.
Proszę się temu absolutnie nie dziwić. Święta Barbara to w końcu patronka niezwykle surowa i wymagająca. Kto odważyłby się ją rozgniewać? Mam nadzieję, że ta ogromna nabożność przy patronce zaowocuje tym, że będzie ona miała górników w swojej życzliwej pamięci i będzie ich chronić przed niebezpieczeństwem. Tego właśnie życzę górnikom z okazji ich święta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!