Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzież na wycieczce na katowickim dworcu PKP

Justyna Przybytek
Nastolatki oglądały wizualizację nowego dworca
Nastolatki oglądały wizualizację nowego dworca Justyna Przybytek
Dwie szkolne wycieczki z Wojkowic i Katowic pojechały nie na Wawel do Krakowa, a oglądać katowicki dworzec. To rewolucja! Dotąd brutalistyczna konstrukcja gmachu, wyjątkowa na skalę światową, była doceniana jedynie przez specjalistów.

P tym, że dworcowe kielichy są unikatowe, kunsztownie wykonane, że przy budowie gmachu użyto najwyższej klasy materiałów i budowla jest dziełem współczesnej architektury, wiedzą też nastolatki z katowickiego Liceum Plastycznego i Technikum z Wojkowic. Teraz młodzi radzą PKP co robić.

- Dworzec jest zaniedbany i brudny. Trzeba go wyczyścić, wymienić okna i przegonić bezdomnych, którzy się tu ukrywają - podpowiadają Marcin i Krzysiek, licealiści z Katowic.

- Skoro nigdzie indziej nie ma tak potężnych kielichów, to powinny zostać - mówią z przekonaniem nastolatki.

Rewolucja w postrzeganiu dworca? Nie, to odpowiednia promocja i edukacja. - Szanujemy zamki, XIX-wieczne kamienice, a architekturę XX wieku traktujemy, jak coś bez wartości - mówił Tomasz Małkowski, architekt i dziennikarz, który opowiadał młodym o dworcu. To inicjatywa społeczna Napraw Sobie Miasto wspólnie z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zorganizowała w galerii SARP w Katowicach warsztaty i wykłady dla młodzieży.

- Chcemy stworzyć Małą Akademię Architektury - mówi Aleksander Krajewski z inicjatywy. Spotkania z młodzieżą i dziećmi mają być cyklicznie.

Akademia to jedna z odsłon akcji promujących dworzec. Czasu zostało już niewiele. W tym roku rozpocznie się jego przebudowa. Gmach zostanie wyburzony, w jego miejsce powstanie nowy (do czerwca 2012 r.), a przed nim na pl. Szewczyka galeria handlowa.

- Pożegnanie się z tą konstrukcją powinno wywołać wśród nas wszystkich płacz - powiedział prof. Adam Zybura z Katedry Konstrukcji Budowlanych Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej.

Prof. Zybura też był wczoraj w galerii SARP. Po godz. 18 odbyło się tu spotkanie otwarte o dworcu. Zebrani zobaczyli m.in. jak dworzec budowano przed 40 laty. Był też brutal inspirujący dzisiejszych artystów - na płótnie, w filmie animowanym, który kończy się wysadzeniem gmachu i na koszulce - bo po Katowicach krążą koszulki z nadrukowanymi kielichami.

Spotkanie zakończyła dyskusja o przyszłości dworca. Ta rysuje się raczej w czarnych barwach. Dlaczego? Wśród przeciwników burzenia konstrukcji gmachu krąży już anegdota o dopiero co zamontowanym przy wejściu na dworzec (od strony ul. Konopnickiej ) napisie Dworzec Katowice. Litera o w słowie dworzec odpadła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!