Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Polaczek żąda prawdy o powstaniach śląskich

Redakcja
arc
Publikacji archiwalnych materiałów dotyczących Powstań Śląskich, w 90 rocznicę zwycięskiego III Powstania Śląskiego i powrotu części Górnego Śląska do Macierzy chce poseł PiS z Piekar Śląskich Jerzy Polaczek. Wysłał w tej sprawie interpelację do ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdana Zdrojewskiego

"Zwycięstwo Powstańców Śląskich okupione zostało tysiącami ofiar najlepszych synów i córek Śląska, którzy swoją działalność patriotyczną prowadzili nieprzerwanie od połowy XIX wieku. Działalność oświatowa i wydawnicza, polski ruch chórów i orkiestr, ruchy abstynenckie i trzeźwościowe, towarzystwa gimnastyczne - to tylko niektóre obszary  odradzania się polskiej świadomości i tożsamości narodowej Ślązaków na Górnym Śląsku. Warto wymienić w tym miejscu takie postacie jak: Józef Lompa, Karol Miarka, Ksiądz Alojzy Ficek, Ksiądz Konstanty Damrot, Józef Stalmach czy Juliusz Ligoń" - pisze poseł Polaczek.

Dalej przypomina o kolejnych powstaniach i przyczynach ich wybuchu, zakończonych wreszcie zwycięstwem III powstania śląskiego. "Zwycięstwo to (...) zostało przypieczętowane działaniami dyplomatycznymi, których konsekwencją był  w czerwcu 1922 roku powrót części Górnego Śląska do Macierzy" - podsumowuje.

Poseł przypomina również losy samego Archiwum Powstań Śląskich, które powstało staraniem Związku Powstańców Śląskich. Jego zbiory w dużej części przetrwały zawieruchę II wojny światowej - po części na terenie Polski, a po części w zbiorach Instytutu im. Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Obecnie, dzięki pracy polskich i amerykańskich historyków zbiory te w formie cyfrowej są już osiągalne na terenie Polski, m.in. w Centralnym Archiwum Wojskowym, katowickim Archiwum Państwowym i Bibliotece Śląskiej.

Jerzy Polaczek uważa, że to jednak nie wystarczy. Jego zdaniem brak popularyzacji wiedzy o śląskich powstaniach, "(...) brak publikacji książkowych i działań medialnych, niedostateczna  edukacja powodują, że tematyka ta w powszechnej świadomości coraz częściej odchodzi w mrok zapomnienia (...). Przywoływane są też krzywdzące Ślązaków i wypaczające historię Powstań stereotypy o: śląskiej wojnie domowej, rozdarciu przez Polskę Górnego Śląska, krzywdzie górnośląskiej oraz masowym wyjeździe powstańców do Niemiec w okresie PRL. Na takich "pożywkach", w oderwaniu od historycznych dokumentów, żerują samozwańczy działacze "narodowości śląskiej" i "autonomiści", którzy dystansując się od polskości Ślązaków próbują (...) zbijać swój prywatny kapitał polityczny. W konsekwencji może to prowadzić do osłabienia Państwa Polskiego, podsycenia waśni regionalnych i wzajemnej nieufności (...)" - pisze poseł w interpelacji.

W braku dostępu do archiwów powstańczych widzi poseł Polaczek źródło konfliktu o barwy krzesełek Stadionu Śląskiego, żądania autonomii dla Śląska i innych regionów, a nawet zmiany ustroju państwa polskiego w federację. "Żąda się odrzucenia rodzimej a wzorowania na obcej, szermuje si hasłami rozwoju regionalnego odrzucając potrzebę solidarności narodowej i społecznej w ramach jednej Rzeczypospolitej" - czytamy w interpelacji.

Poseł Polaczek przywołuje również pojawiające się w medialnych polemikach hasła: "(...)że podczas Powstań  - Rzeczypospolita uciskaną przez Niemców ludność Śląską traktowała po macoszemu i pozostawiła samej sobie, ale też  (...), że Powstania to efekt mieszania się Polaków w wewnętrzne sprawy Górnego Śląska. (...) Powojenne "krzywdy" ludności Górnego Śląska znów przypisuje się Polsce zapominając, że  PRL nie była nigdy państwem suwerennym a jedynie radzieckim "lennem" o ściśle określonym zakresie autonomii)" - czytamy.

Poseł PiS odnosi się również do obecnego układu sił politycznych w województwie śląskim, a zwłaszcza faktu, że w wyniku koalicji PO z Ruchem Autonomii Śląska "(...)odpowiedzialnym za organizacje obchodów III Powstania Śląskiego czyni się lidera tego ostatniego ugrupowania, który nie ukrywa swojej niechęci do tradycji powstańczej".

Jerzy Polaczek chce zatem, by minister Zdrojewski podjął działania dla godnego uczczenia 90 rocznicy III powstania śląskiego. Postuluje wielotomowe wydawnictwo książkowe zawierające materiały Archiwum Powstań Śląskich. Jego zdaniem " Da ona też oręż prawdy historycznej tym, którzy odpierają zarzuty o przeprowadzeniu powstań przez Polaków zza kordonu, przy biernej postawie ludności rodzimej".

Poseł chce też wznowienia wydanej w 1982 roku Encyklopedii Powstań Śląskich. Liczy, że jego inicjatywa przerwie "(...)wieloletnia zmowa milczenia wokół Górnoślązaków - wiernych, prawych, walecznych i ofiarnych obywateli Państwa Polskiego. Wierzę, że obowiązek ten, który spoczywa na władzach suwerennej Rzeczypospolitej, zostanie w roku jubileuszu 90 rocznicy III Powstania Śląskiego i powrotu części Górnego Śląska do Macierzy, godnie zostanie wypełniony" - kończy poseł Polaczek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!