Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski design: Dziś dywan, a kiedyś auto Beskid [ZDJĘCIA]

Barbara Kubica, Aleksander Król
Samochód FSM Beskid 106 zaprojektowany w Bielsku-Białej.Auto zostało zaprojektowane na początku lat 80. w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Samochodów Małolitrażowych BOSMAL. Powstało 7 samochodów tego modelu.
Samochód FSM Beskid 106 zaprojektowany w Bielsku-Białej.Auto zostało zaprojektowane na początku lat 80. w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Samochodów Małolitrażowych BOSMAL. Powstało 7 samochodów tego modelu. arc.
Co wspólnego mają dywan, sygnalizator świetlny, poziomica, urna na ludzkie prochy i... przenośny zespół napędowy sztucznych komór serca? Wszystkie te rzeczy zostały zaprojektowane przez śląskich projektantów i można je teraz oglądać pod teatrem w Rybniku w "Mobilnym Kontenerze Designu". Podróżująca po Polsce galeria powstała w ramach koordynowanego przez Śląski Urząd Marszałkowski projektu Design Silesia. Ma pomóc w tworzeniu pomostu między projektantami, producentami i użytkownikami.

Czy obecność na wystawie kilku regionalnych produktów świadczy o tym, że śląski design jest marką rozpoznawalną w kraju i na świecie? Czy coś takiego jak śląski design w ogóle istnieje?

- Byliśmy pierwszym województwem, w którym wzornictwo przemysłowe miało znaczenie strategiczne i reszta Polski patrzy na nas teraz z zazdrością. Nie mam odwagi, by jednoznacznie stwierdzić, że śląski design, coś, co ma wspólną cechę, jest rozpoznawalny. Raczej ze Śląskiem związani są znakomici projektanci i tu powstają rzeczy, których często nawet nie dostrzegamy, ale które robią furorę - twierdzi Ewa Gołębiowska, dyrektorka Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Dodaje, że design to nie tylko ładny kubek. - To poprawianie świata, projektowanie, dzięki któremu, rzecz staje się bardziej użyteczna, jej wyprodukowanie pochłania mniejsze koszty, jest przyjazna dla środowiska i promuje Polskę czy Śląsk - dodaje Gołębiowska.

Tak jest np. z dywanem Moho Dia Magdaleny Lubińskiej i Michała Kopaniszyna, który nawiązuje do kurpiowskich wycinanek, jest ekologiczny i wykonany bardzo nowoczesną technologią. Zresztą nie raz prace naszych śląskich projektantów, także w czasach socrealizmu, zwracały uwagę Zachodu.

- Pewne rozwiązania w samochodzie renault twingo przypominają nasze auto FSM Beskid 106, który został zaprojektowany pod wodzą Wiesława Wiatraka w Bielsku. Wyprodukowano tylko siedem prototypów, a szkoda - dodaje Gołębiowska.
W czasach PRL-u znanie zyskała także chociażby Porcelana Śląska.

- Z innowacyjnością i designem na Śląsku nigdy nie było źle i nie będzie. Inwestorzy zaczynają rozumieć, że wprowadzenie strategii opartej o design ma sens. Firmy, które do tej pory nie przywiązywały wagi do tego, by projektant był zaangażowany w proces produkcji, teraz zmieniają zdanie - mówi Michał Latko, twórca sygnalizatora świetlnego, który zobaczyć można w kontenerze i jednocześnie kustosz wystawy.

Samochód Beskid, Porcelana Śląska... - jaki przedmiot kojarzy Wam się ze Śląskiem? Piszcie

Możesz dowiedzieć się więcej: Zarejestruj się w DZIENNIKZACHODNI.PL/PIANO


*Marsz Autonomii 2012: ZDJĘCIA, WIDEO, OPINIE
*Olimpiada w Londynie 2012: RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*KONKURS FOTOLATO 2012:
Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!