Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. TOP 10 atrakcji. Sprawdź, co warto zobaczyć i gdzie się wybrać

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Na 5. Śląski Festiwal Nauki w Katowicach złoży się blisko 600 aktywności, w tym pokazy naukowe, wystawy, warsztaty, wykłady, spotkania autorskie, koncerty i projekcje filmowe. Wybraliście już, co chcecie zobaczyć? Jeśli jeszcze nie, sprawdźcie nasze TOP 10 wydarzeń, które wybraliśmy z kilkuset propozycji imprezy. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na 5. Śląski Festiwal Nauki w Katowicach złoży się blisko 600 aktywności, w tym pokazy naukowe, wystawy, warsztaty, wykłady, spotkania autorskie, koncerty i projekcje filmowe. Wybraliście już, co chcecie zobaczyć? Jeśli jeszcze nie, sprawdźcie nasze TOP 10 wydarzeń, które wybraliśmy z kilkuset propozycji imprezy. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC
Śląski Festiwal Nauki w Katowicach 2021. Wzdłuż katowickiej Rawy, od rynku po ul. Dudy Gracza, rośnie plenerowe miasto nauki. Naukowcy śląskich uczelni będą tu 10 października przybliżać swoje osiągnięcia, dzielić się wiedzą, a momentami wręcz zaskakiwać nią mieszkańców regionu. Nie zabraknie pokazów wykorzystania najnowszych technologii, eksperymentów i inspirujących dyskusji. A wszystko to w ramach 5. Śląskiego Festiwalu Nauki. Na wydarzenie złoży się blisko 600 aktywności, w tym wystawy, warsztaty, wykłady, spotkania autorskie, koncerty i projekcje filmowe. Wybraliście już, co chcecie zobaczyć? Jeśli jeszcze nie, sprawdźcie nasze top of the top wydarzeń, które wybraliśmy z kilkuset propozycji imprezy.

Śląski Festiwal Nauki w Katowicach

W tym roku impreza odbędzie się w nietypowej formule - przez jeden dzień będzie gościć odwiedzających w przestrzeni bulwarów Rawy, a przez pięć kolejnych – w przestrzeni internetowej. Zaaranżowane na potrzeby festiwalu miasto nauki organizatorzy podzielą na 8 stref, w tym cztery specjalne. Co koniecznie trzeba zobaczyć?

Całość zainauguruje w sobotni wieczór debata o przyszłości Rawy, po której przyjdzie czas na wręczenie Śląskiej Nagrody Naukowej 2021 i koncert „Dźwięki rzeki” Michała Zygmunta na scenie obok Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach, przy ul. Teatralnej.

ZOBACZCIE TOP 10 ŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUKI

Dyskusje o Rawie, urbanistyce i spotkania ze znanymi naukowcami

Plenerowa odsłona festiwalu odbędzie się w niedzielę 10 października. Od godz. 9.30 w poszczególnych strefach odbywać się będą pokazy i wystawy, a na 14 specjalnie ustawionych scenach – występować i dyskutować naukowcy, artyści, podróżnicy i popularyzatorzy nauki.

Na Rynku w Katowicach rozłoży się tzw. strefa miasta i wody. Toczyć się tu będą dyskusje o urbanistyce, a w części dotyczącej wody – o katowickiej rzece. – Będziemy rozmawiali o tym, kiedy i co musiałoby się stać, abyśmy mogli zaczerpnąć i napić się z niej wody – zapowiada prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego i dyrektor festiwalu. Naukowcy będą też badać wodę z Rawy i prezentować łodzie badawcze

Śląski Festiwal Nauki w Katowicach

5. Śląski Festiwal Nauki w Katowicach. Całe rodziny w miaste...

Wśród gości, którzy wystąpią na scenie Dolin Rawy (na placu koło CINIBA od strony Rawy) znajdzie się m.in. Russell Arnott, brytyjski oceanograf, fizyk oraz youtuber (godz. 14.50 – 15.20). Między godz. 15.25 a 15.55 odbędzie się tu też spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike, wyróżnionym za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku".

W dyskusji o szczepionkach weźmie udział prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog i profesor nauk biologicznych, członek zespołu doradczego Ministra Edukacji i Nauki do spraw działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz grupy doradczej ds. COVID-19 przy Komisji Europejskiej. O nowych wariantach koronawirusa opowie natomiast lekarz Bartosz Fiałek.

Amatorów latania przyciągnie zapewne spotkanie z Dariuszem Kulikiem, kapitanem, pilotem samolotów pasażerskich i instruktorem szybowcowym, który od trzech lat prowadzi także kanał na YouTubie Turbulencja. Tajniki języka polskiego przed uczestnikami festiwalu odkrywać będzie natomiast prof. Michał Rusinek, literaturoznawca i pisarz, wieloletni sekretarz poetki Wisławy Szymborskiej.

Nie zabraknie również dziennikarzy naukowych i popularyzatorów nauki, działaczy społecznych i podróżników. Będzie okazja porozmawiać o twórczości i filozofii Tolkiena z Ryszardem Derdzińskim, tolkienistą i podróżnikiem, znanym także jako Galadhorn.

11 października festiwal przeniesie się w przestrzeń wirtualną. W Internecie na uczestników czekać będą wykłady, pokazy i warsztaty z pięciu różnych obszarów wiedzy – przyrody, techniki, nauk humanistyczno-społecznych, nauk ścisłych oraz medycyny i zdrowia.

5. Śląski Festiwal Nauki. Jak pobrać wejściówkę?

Wstęp do plenerowego Miasta Nauki nad Rawą jest bezpłatny, konieczne jest jednak posiadanie wejściówki (wydrukowanej lub w telefonie) pobranej ze strony 5sfn.systemcoffee.pl. Odwiedzający wymienią ją na opaskę w dowolnym punkcie informacyjnym festiwalu. Dodatkowo na niektóre wydarzenia festiwalu – jak warsztaty czy wycieczki – trzeba się jeszcze wcześniej zarejestrować. Rejestracja obowiązuje na te wydarzenia, które wymagają limitowania liczby uczestników – głównie warsztaty i wycieczki.

Szczegółowy program festiwalu znajdują się na stronie www.slaskifestiwalnauki.pl Żeby choć nieco ułatwić Wam wybór, wybraliśmy dla Was 10, naszym zdaniem, najciekawszych propozycji z różnych obszarów wiedzy i sztuki. Znajdziecie je w naszej galerii.

Wcześnie, w sobotę popołudniu, 9 października, jako impreza towarzysząca odbędzie się 16. Noc Naukowców Politechniki Śląskiej. Tego dnia uczelnia otworzy drzwi swoich pracowni na trzech kampusach – w Gliwicach, Katowicach i Zabrzu. Na zwiedzających czekać będzie ponad 100 różnych pokazów począwszy od mechaniki, robotyki, poprzez prezentację osiągnieć kół naukowych takich jak drony czy roboty autonomiczne. Będzie też można porozmawiać z naukowcami, wymienić swoje poglądy a także wziąć aktywny udział w naukowych eksperymentach. W warsztatach można uczestniczyć osobiście, w pracowniach i laboratoriach uczelni, a wykłady będzie można śledzić online. Tutaj też wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera