Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski komendant wojewódzki PSP: Realizujemy misję ratowania życia ludzkiego i mienia

DRAPA
Mł. bryg. Jacek Kleszczewski, śląski komendant wojewódzki PSP.
Mł. bryg. Jacek Kleszczewski, śląski komendant wojewódzki PSP.
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy nie mógłby dobrze działać bez skutecznej współpracy strażaków PSP z druhami OSP - podkreśla mł. bryg. Jacek Kleszczewski, śląski komendant wojewódzki PSP.

Skąd, Pana zdaniem, bierze się tak duże zaufanie do strażaków?
Straż pożarna jest formacją niosącą wszystkim pomoc w potrzebie. Często jesteśmy pierwszymi, którzy w sytuacji zagrożenia ratują mienie, nierzadko dorobek życia, ale nade wszystko zdrowie i życie ludzi. Od dawna również nie zajmujemy się już tylko gaszeniem pożarów. Działamy w wielu obszarach ratownictwa, w tym chemiczno – ekologicznego, technicznego, poszukiwawczego i wodnego. Działamy wszędzie tam, gdzie dochodzi do sytuacji kryzysowej lub ludzkiego nieszczęścia. To, oraz nasza niezawodność i profesjonalizm, z pewnością sprzyja budowaniu zaufania. W moim przekonaniu, właśnie te aspekty naszej działalności realnie przekładają się na tak duże zaufanie społeczne, jakim od wielu lat obdarza nas społeczeństwo.

PLEBISCYT STRAŻAK ROKU

Jak ocenia Pan współpracę pomiędzy PSP a OSP w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym?
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy nie mógłby dobrze działać bez skutecznej współpracy strażaków PSP z druhami OSP, którzy w części uzupełniają jego struktury. Nie zapominajmy także o jednostkach OSP, które nie są włączone do systemu. Jako zdefiniowane w ustawie o ochronie przeciwpożarowej te jednostki także realizują zadania mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, a tym samym budują poczucie bezpieczeństwa w społeczeństwie. W mojej ocenie, realizując wspólną misję ratowania życia ludzkiego i mienia, dokładamy wszelkich starań, aby współpraca PSP z OSP była jak najlepsza. Prowadzimy szkolenia kwalifikacyjne i doskonalące dla druhów, dofinansowujemy zakupy sprzętu do jednostek OSP, przekazujemy samochody pożarnicze. Doceniamy strażaków - ochotników za ich zaangażowanie i jesteśmy zadowoleni z wyników współpracy.

Rozpoczęła się wiosna. Jakie są obecnie najbardziej uciążliwe interwencje?
Wiosna jest okresem zwiększonej liczby interwencji związanych z wypalaniem traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Za większość pożarów traw niestety odpowiedzialny jest człowiek. Nadal wśród wielu ludzi panuje błędne przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Trawy po zimie są wysuszone i palą się bardzo szybko. Rozprzestrzenianiu się ognia pomaga wiatr. Osoby, które wbrew zdrowemu rozsądkowi decydują się na wypalanie, przekonane są, że w pełni kontrolują sytuację. Niestety mylą się i w wielu przypadkach kończy się to tragedią. Gwałtowna zmiana kierunku i siły wiatru powoduje, że pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Ginie, czasem nieodwracalnie, fauna i flora. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Do tego dochodzi zadymienie, mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo drogowe. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Należy wyraźnie powiedzieć, że wypalanie traw jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale przede wszystkim zabronione. Zarówno ustawy o ochronie przyrody oraz o lasach jak i kodeks wykroczeń zawierają sankcje karne za tego typu zachowania. Ale dla nas jako strażaków wypalanie traw to przede wszystkim duży problem, z którym zmagamy się co roku. Choć rośnie świadomość społeczeństwa w tym zakresie, to jednak co roku mamy do czynienia z tysiącami tego typu zdarzeń. W całym 2016 roku odnotowano w Polsce ponad 36 tys. pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. W wyniku pożarów traw zginęło 6 osób, a 81 zostało rannych. Dla porównania w województwie śląskim w 2016 roku doszło do 4387 pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, w których ranne zostały 4 osoby, w tym 2 dzieci. Od początku tego roku odnotowaliśmy już ponad 1600 tego typu pożarów. Ranne zostały w nich 2 osoby. Dlatego od wielu lat prowadzimy również działania edukacyjne i prewencyjne. Podobnie jak w przypadku zatruć tlenkiem węgla, jesteśmy przekonani, że tylko zwiększanie świadomości społecznej może coś zmienić na lepsze w tym zakresie. W ramach kampanii „Stop Pożarom Traw”, podczas której chcemy dotrzeć z przekazem do jak największej liczby osób, strażacy będą między innymi organizowali akcje edukacyjne w szkołach. Będziemy współpracowali również z OSP, samorządowcami i duchownymi. Jak ważna to działalność, świadczy fakt, że nad kampanią swój patronat roztoczyli minister spraw wewnętrznych i administracji oraz komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Kampania ma również swoją stronę internetową www.stoppozaromtraw.pl, gdzie można odnaleźć wszystkie istotne informacje, a dla osób i podmiotów, które chcą się zaangażować w ten projekt również materiały promocyjne i informacyjne. Zachęcam wszystkich do włączania się do naszej kampanii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!