Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski Okrągły Stół Edukacyjny. Rozmowy o edukacji w Katowicach

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Śląski Okrągły Stół Edukacyjny. Rozmowy o edukacji w Katowicach
Śląski Okrągły Stół Edukacyjny. Rozmowy o edukacji w Katowicach Twitter; Śląski Urząd Wojewódzki
W związku z inicjatywą premiera Mateusza Morawieckiego w głównych miastach wojewódzkich w całej Polsce odbywają się Okrągłe Stoły Edukacyjne, podczas których przedstawiciele różnych środowisk edukacyjnych rozmawiają na temat kondycji polskiej edukacji. Tego typu spotkanie odbyło się między innymi w Katowicach.

Na Okrągłych Stołach Edukacyjnych, które są organizowane w głównych miastach wojewódzkich w całej Polsce, rozmowy koncentrują się wokół dyskusji o nauczycielu, uczniu i rodzicu w systemie edukacji oraz jakości edukacji i nowoczesnej szkole. Tego typu spotkanie odbyło się również dzisiaj, 28 sierpnia, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

- Zależy nam na tym, byśmy wspólnie zastanowili się nad tym, jakie prawa i obowiązki powinni mieć nauczyciele, co powinno wchodzić w zakres ich zadań. Ważna jest też rozmowa na temat ich wynagrodzeń i systemu, jaki do tej pory w tych kwestiach funkcjonował. Jak ma wyglądać jego awans zawodowy, ile czasu powinien poświęcać przy tablicy, a ile na spotkania z rodzicami i uczniami. To są tematy, które budzą zainteresowanie i cieszy mnie, że możemy o nim porozmawiać bezpośrednio, a nie za pośrednictwem innych kanałów - mówił w Katowicach Dariusz Piontkowski, minister edukacji.

Do udziału w debacie zaproszono rodziców, nauczycieli, uczniów, samorządowców, organizacje pozarządowe działające na rzecz oświaty, związki zawodowe, pracodawców oraz członków Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Obrady zostały jednak zbojkotowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych, co stało się podczas trwającego kilka miesięcy temu strajku pracowników oświaty.

Spotkania w ramach Wojewódzkiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego mają odbywać się do 6 września. - To kontynuacja zainaugurowanego w kwietniu przez premiera Mateusza Morawieckiego Ogólnopolskiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego. Celem obrad jest wypracowanie założeń do zmian w systemie edukacji w ramach kolejnego etapu reformy i dyskusja nad przyszłością polskiej oświaty - informuje Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Organizatorami Wojewódzkich Stołów Edukacyjnych są wojewodowie i kuratorzy oświaty. Wzorem wcześniejszych spotkań w ramach „Okrągłego stołu” uczestnicy debat w regionie rozmawiają o polskiej szkole w 5 zespołach tematycznych w ramach tzw. podstolików. Tematy to: „Nauczyciel w systemie edukacji”, „Jakość w systemie edukacji”, „Nowoczesna szkoła”, „Uczeń w systemie edukacji”, „Rodzic w systemie edukacji”.

„Nauczyciel w systemie edukacji”
Szkoła nie mogłaby istnieć bez nauczycieli. To zawód szczególnej odpowiedzialności i zaufania społecznego. Nauczyciele pełnią kluczową rolę w procesie edukacyjnym dzieci, dlatego potrzebna jest szeroka dyskusja na temat podnoszenia ich wynagrodzeń i budowania większego prestiżu zawodowego.

„Jakość w systemie edukacji”
Wysoka jakość nauczania jest jednym z priorytetów polityki edukacyjnej państwa. Jej wdrażanie nie może odbywać się bez udziału wszystkich podmiotów zaangażowanych w system oświaty. Tylko efektywna współpraca rządu, samorządu oraz partnerów społecznych umożliwi dokonanie zmian jakościowych w edukacji. Dlatego też tak ważne jest podjęcie szerokiej dyskusji w tym zakresie.

„Nowoczesna szkoła”
Budowanie innowacyjnej szkoły to odpowiedź na zmieniającą się rzeczywistość XXI wieku. W procesie kształcenia musimy wyposażać uczniów w umiejętności i kompetencje, które pozwolą im na sprawne funkcjonowanie w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Stąd też temat związany z innowacyjną szkołą.

„Uczeń w systemie edukacji”
Młody człowiek, który jest w centrum edukacji i dla którego jest zorganizowany cały system kształcenia. Tematyka podstolika obejmuje podstawy programowe i metody kształcenia. Elementem dyskusji jest kwestia budowania właściwych postaw wśród uczniów przez treści wychowawcze, sport czy kulturę. Tematem jest również funkcjonowanie samorządu uczniowskiego i współdziałanie z organizacjami pozarządowymi.

„Rodzic w systemie edukacji”
Rodzice, uczniowie i nauczyciele wspólnie tworzą środowisko szkolne działające na rzecz stałego budowania, a także doskonalenia warunków kształcenia i wychowania. W ramach zmian w ustawie Prawo oświatowe zwiększyliśmy wpływ rodziców na funkcjonowanie szkoły. Możliwość powoływania rad rodziców i ich zaangażowanie w szkole to kluczowy element wpisujący się w życie szkoły.

Nie przegapcie

TYLKO U NAS. KLIKNIJ W ZDJĘCIE I URUCHOM WYJĄTKOWY REPORTAŻ INTERAKTYWNY "CHŁOPCY W TYM WIELKIM POWSTANIU"


Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera