Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski panteon zgody: Jest wiele definicji Śląska. Typują Plura i Musioł

Teresa Semik
Infografika Marek Michalski
Śląski panteon zgody. Kandydatów proponują: poseł PO Marek Plura i dr prawa Józef Musioł z Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie

Niekwestionowanym liderem Śląska wydaje się być w naszym rankingu Wojciech Korfanty. Ten, który zamarzył o Polsce na Górnym Śląsku, będącym pod niemieckim żywiołem. Na Korfantego oddały głosy kolejne dwie osoby: poseł PO Marek Plura oraz dr prawa Józef Musioł, choć różni ich postrzeganie przeszłości i współczesnych aspiracji Górnego Śląska.

- Wojciech Korfanty, jak nikt inny, łączy dziś Ślązaków, skupia wokół spraw historyczych - powrotu tych ziem do Polski. - Wicepremier, poseł, senator, przywódca propolskich powstańców, współtwórca i obrońca autonomii województwa śląskiego - wylicza Plura. - Politycznie bliski mi chadek.

Musioł uzasadnia krótko: - To najwybitniejszy Ślązak-Polak.

Poza tym politykiem Plura i Musioł nie mają wspólnych bohaterów, których umieściliby w pierwszej dziesiątce panteonu śląskiej zgody. Próbujemy stworzyć taki panteon najwybitniejszych postaci regionu, pytając o nie osoby nadające ton w debacie o Śląsku i Ślązakach.

Dzięki posłowi Plurze kolejny punkt zyskał ostatni piastowski władca Górnego Śląska, książę Jan II Dobry, bo "gospodarny, nowoczesny, miłujący lud, lojalny lennik czeski, miłośnik kultury polskiej i przyjaciel polskich królów oraz ich niemieckich rodzin - słowem: ideał Ślónzoka!". Plura wzmocnił pozycję w naszym rankingu Fryderyka Redena, oddając głos na tego ministra w rządzie pruskim w XVIII w., bo z jego inicjatywy wprowadzono innowacje technologiczne w śląskim górnictwie oraz hutnictwie.
Plura wyróżnia św. Jadwigę Śląską z Bawarii, żonę śląskiego księcia Henryka I Brodatego. - Ożywiała życie religijne fundując tu kościoły i sprowadzając duchownych z Niemiec. Pomagała niemieckim osadnikom na Śląsku wspierając rozwój rolnictwa - wyjaśnia poseł.

Dr Musioł głosuje za budzicielami polskości: Karolem Miarką, Pawłem Musiołem, Stanisławem Ligoniem z Radia Katowice. Wskazuje na światowej sławy uczonego, filologa starożytnego Wschodu, prof. Rudolfa Janoszka. Oddaje głos na Henryka Sławika, który w czasie wojny ratował Żydów. Wzmacnia w naszym rankingu pozycję wojewody Jerzego Ziętka i wskazuje na kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego, bo zaprowadził nas na szczyty światowych list przebojów. Wyróżnia też dowódcę zgrupowania AK, więźnia stalinowskiego, mjr. Dominika Ździebło-Danowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!