Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląski sposób na budowanie nowego oblicza miast i przemysłu FUNDUSZE EUROPEJSKIE. NOWE ROZDANIE

Redakcja
Nowe Centrum Kultury w Katowicach
Nowe Centrum Kultury w Katowicach Dziennik Zachodni
Dzięki wielkiemu strumieniowi unijnych pieniędzy Polska nie odczuwa tak mocno kryzysu finansowego, który dotknął świat. Zyskuje też nasz region - z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że w poprzednim rozdaniu nasze województwo otrzymało ponad 11 proc. ogólnej sumy środków z budżetu unijnego przyznanego Polsce. Wyzwań jest nadal sporo. Jedno z głównych to rewitalizacja miast, której elementem może być również rekultywacja terenów poprzemysłowych.

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Rewitalizacja - program dla ludzi

Zasilenie śląskiej gospodarki tak dużym strumieniem pieniędzy - to suma równa szacunkowo ponad ośmiu rocznym budżetom województwa - jest nie tylko sposobem na uniknięcie recesji, ale też na tworzenie podstaw rozwojowych na dalsze lata. A tutaj wyzwań jest nadal sporo. Jedno z głównych to rewitalizacja miast, której elementem może być również rekultywacja terenów poprzemysłowych. W Polsce wielkość gruntów zdegradowanych ocenia się na około 5 tys. hektarów, z czego ponad tysiąc hektarów znajduje się w naszym województwie.

CZYTAJ KONIECZNIE:
FUNDUSZE EUROPEJSKIE OD A DO Z

Mamy już jednak plany, jak prowadzić te trudne procesy. Zgodnie z nimi rewitalizacja to ma być pewien komplet działań, który powinien polegać na połączeniu przedsiębiorczości z działaniami społecznymi, np. wsparciem zatrudnienia czy edukacji. Dlatego w obecnej perspektywie do roku 2020 Polska przeznacza ponad 20 mld zł na różnego rodzaju działania związane z rewitalizacją. Pozwolą nam one rozwiązywać różnorodne problemy, które są związane z degradacją tkanki miejskiej, brakiem perspektyw i poczuciem bezsilności.

- Dlatego, mówiąc o kompleksowej rewitalizacji, musimy mówić o dwóch elementach. Z jednej strony, tych twardych, infrastrukturalnych działaniach, czyli interwencjach związanych z budynkami, przestrzeniami publicznymi i dzielnicami. Z drugiej, najważniejszej strony muszą to być przede wszystkim działania społeczne i gospodarcze - skierowane na ludzi i ich, często ogromne na obszarach dotkniętych kryzysem, problemy. Nie możemy zatem w tym procesie zgubić człowieka - on jest w nim najważniejszy- mówi śląski senator Adam Zdziebło. - Nie będzie to dotyczyć wyłącznie dużych miast. Wspomożemy też mniejsze miasta, które będą tego wymagały - dodaje Adam Zdziebło.

Przykładem udanych działań zagospodarowania terenów poprzemysłowych jest teren w Katowicach-Ligocie, gdzie dziś stoi Park Naukowo-Technologiczny "Euro-Centrum".

CZYTAJ KONIECZNIE:
FUNDUSZE EUROPEJSKIE OD A DO Z

Jest to placówka łącząca wysiłki naukowców z przemysłem oraz promująca innowacyjne technologie. Kolejnym przykładem jest też ukończenie jednej z największych i najciekawszych inwestycji w regionie - nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Gmach autorstwa biura projektowego Konior Studio powstał na zrewitalizowanym terenie po zlikwidowanej kopalni Katowice, tuż obok nowej siedziby Muzeum Śląskiego.

W bliskim sąsiedztwie nowej siedziby NOSPR znajduje się też Spodek, a także Międzynarodowe Centrum Kongresowe. W przyszłości w tej okolicy powstanie także Teatr Opery i Baletu. Takiego centrum kulturalnego nigdy na Śląsku nie było. Będzie ono doskonale skomunikowane, dzięki czemu właściwie z każdego miasta aglomeracji będzie można tu łatwo dotrzeć.

- Dla Katowic, dla Śląska to coś, co zmieni wyobrażenie o tym regionie - powiedziała na temat Strefy Kultury Elżbieta Bieńkowska, europejski komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług.

Jak podkreśliła, projekt wygrał konkurs o dofinansowanie unijne, bo był świetny, w sensie nie tylko architektonicznym, ale też funkcjonalnym.

Bardzo znany w Katowicach przykład zagospodarowania terenu poprzemysłowego to też obszar dawnej kopalni Gottwald, gdzie powstało centrum handlowe Silesia City Center. Przygotowując teren pod inwestycję, KHW SA wykonała prace polegające na zatłoczeniu do pustek pokopalnianych ponad 5,5 tys. m sześc. zaczynu - mieszaniny popiołów, cementu i wody.

Kontakt

Więcej na stronie:
www.funduszeeuropejskie.gov.pl.
Główny Punkt Informacyjny:
Katowice – tel.: (32) 77 40 172, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna


*Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach zachwyca! ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO]
*BECIKOWE 2015 - 100 zł na dziecko przez 12 miesięcy [ZASADY]
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Śląska STREFA AGRO - nie tylko dla rolników. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląska STREFA BIZNESU - wszystko o pieniądzach. ZOBACZ KONIECZNIE
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera