Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie: Matura 2019 odbędzie się we wszystkich szkołach

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Śląskie: We wszystkich szkołach odbędą się matury
Śląskie: We wszystkich szkołach odbędą się matury arc.
Z najnowszych danych Śląskiego Kuratorium Oświaty wynika, że w 96% szkół w woj. śląskim Rady Pedagogiczne podjęły uchwały w sprawie klasyfikacji. W pozostałych placówkach o klasyfikacji rozstrzygnęli dyrektorzy, co oznacza, że mimo problemów egzaminy maturalne odbędą się we wszystkich szkołach w Śląskiem.

Dzisiaj, 30 kwietnia, Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach poinformowało o aktualnych danych dotyczących klasyfikacji maturzystów w szkołach w województwie śląskim. Wynika z nich, że w 96% placówek w Śląskiem zostały ustalone oceny klasyfikacyjne, a Rady Pedagogiczne podjęły uchwały w sprawie klasyfikacji.

- W tych nielicznych szkołach, w których rady pedagogiczne nie podjęły uchwał, o klasyfikacji rozstrzygnęli dyrektorzy, wykorzystując uchwalony 25 kwietnia art. 73 a ustawy Prawo oświatowe - mówi Anna Kij, rzeczniczka prasowa Śląskiego Kuratorium Oświaty.

Czytaj także:
Matura 2019 - Terminy CKE. Harmonogram matur - Polski, niezmiennie matematyka, historia. Matura za moment, czas tyka

Oznacza to, że mimo problemów matury odbędą się we wszystkich placówkach w woj. śląskim. Około 33 tys. uczniów klas trzecich liceów ogólnokształcących i klas czwartych techników zakończyło w naszym województwie rok szkolny. Z kolei ponad 29 tys. abiturientów 6 maja o godz. 9.00 przystąpi do egzaminu pisemnego z języka polskiego na poziomie podstawowym, a o godz. 14.00 ok. 5,5 tys. osób będzie zdawać egzamin na poziomie rozszerzonym.

Zobacz również:
Matura 2019. 6 maja uczniowie piszą język polski

W kolejnym dniu obowiązkowa matematyka na poziomie podstawowym, a w następnym język obcy nowożytny.

Czytaj więcej:
Matura 2019. 7 maja uczniowie piszą matematykę
Matura 2019: 8 maja uczniowie piszą język obcy nowożytny

- Szkoły są przygotowane do przeprowadzenia egzaminów, które trwają niemal przez cały maj: egzaminy pisemne do 23 maja, egzaminy ustne do 25 maja. Szczegółowy harmonogram egzaminów pisemnych został ogłoszony przez dyrektora CKE 20 sierpnia 2018 r., natomiast egzaminy ustne są przeprowadzane w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych. Zdecydowana większość będzie zdawać egzamin w nowej formule, tj. obowiązkowo pisemnie na poziomie podstawowym język polski, matematykę i język obcy nowożytny oraz co najmniej jeden przedmiot na poziomie rozszerzonym. Ponadto każdy zdaje również egzamin ustny z języka polskiego i języka obcego - tłumaczy Anna Kij.

Świadectwo dojrzałości otrzyma ten, kto uzyska co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej, co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej oraz przystąpi do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia).

Do egzaminów przystępują także absolwenci z lat ubiegłych, którzy chcą podwyższyć wynik lub zdać egzamin. Niektórzy będą zdawać egzamin w tzw. „starej formule".

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

W PUNKT ODC. 4 - Ile wart jest widz Ekstraklasy?

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo