Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie. Siarczysty mróz a kryzys bezdomności. Służby w województwie postawione w stan gotowości. Apel o wzmożoną czujność mieszkańców

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Służby na terenie całego województwa apelują o uważność wobec osób w kryzysie bezdomności.
Służby na terenie całego województwa apelują o uważność wobec osób w kryzysie bezdomności. arc Caritas Polska
Siarczysty mróz, który towarzyszy mieszkańcom województwa od kilku dni jest śmiertelnym zagrożeniem dla osób w kryzysie bezdomności. Policjanci i Staż Miejska codziennie otrzymują telefony z prośbą o pomoc i interwencję. Funkcjonariusze apelują - nie bądźmy obojętni wobec drugiego człowieka. Jak wynika z raportu Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego od początku roku otrzymano aż 229 zgłoszeń na specjalnej infolinii dla osób bezdomnych.

Siarczysty mróz a kryzys bezdomności. Służby wojewódzkie postawione w stan gotowości

"Prosimy o zgłaszanie informacji o osobach potrzebujących wsparcia, aby umożliwić tym, którzy doświadczają bezdomności, dostęp do godnych warunków życia" - tym komunikatem rozpoczynają swój apel do mieszkańców Katowic funkcjonariusze ze Straży Miejskiej. Przejmujący mróz, temperatury dochodzące do -20 stopni Celsjusza i wszechobecny śnieg są realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia dla będących w kryzysie bezdomności. W województwie śląskim służby porządkowe odbywają codzienne patrole, podczas których kontrolują miejsca często zamieszkiwane przez dzikich lokatorów.

- Około godziny 5.00 oficer dyżurny bieruńskiej komendy otrzymał informację, że 59-letni bezdomny mężczyzna od 4 dni nocuje w samochodzie. Na miejsce pojechał patrol mundurowych. Stróże prawa postanowili przewieźć wyziębionego mężczyznę do komendy, aby mógł się ogrzać. 59-latek otrzymał ciepły napój i posiłek. Następnie został przewieziony przez straż miejską do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bieruniu, jednak nie chciał zostać w noclegowni, czy ogrzewalni - informuje Komenda Miejska Policji w Bieruniu.

Bieruński przypadek potwierdza słowa funkcjonariuszy, którzy twierdzą, że w najbliższych dniach najbardziej liczyć się będzie uważność mieszkańców województwa śląskiego na drugiego człowieka.

- Każdy z nas mając wiedzę o osobie potrzebującej pomocy, powinien powiadomić właściwe służby. Aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, niezbędna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka - informuje bieruńska Policja.

Aby pomóc osobie w kryzysie bezdomności wystarczy wykonać jeden telefon, który zaalarmuje służby o niepokojącej sytuacji. Należy zadzwonić pod nr 112 lub poinformować lokalny oddział Straży Miejskiej. Dodatkowe działania w tym zakresie wdrożyło Wojewódzki Centrum Zarządzania Kryzysowego.

- Od 1 listopada do 31 marca działa bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych. Dostępna całodobowo, infolinia jest źródłem informacji o dostępnych miejscach noclegowych i wyżywieniu dla osób potrzebujących pomocy w województwie śląskim - informuje WCZK.

O skuteczności infolinii świadczą liczby, bowiem w sezonach zimowych 2022/2023 oraz 2021/2023 odnotowano kolejno 377 oraz 317 zgłoszeń.

- Nie wszyscy jak się okazuje z tej pomocy chcą skorzystać, twierdząc, że są w stanie samodzielnie przetrwać zimę. Powody takiej decyzji są różne, niestety w wielu przypadkach barierą nie do pokonania jest rezygnacja ze spożywania alkohol - wyjaśnia Straż Miejska w Katowicach.

Wsparcie organizacji pomocowych działających na terenie województwa

Na terenie samych Katowic działa kilkadziesiąt instytucji, których celem jest pomoc osobom w kryzysie bezdomności. Poza darmowym noclegiem oferują ciepły posiłek, możliwość wzięcia kąpieli czy pobrania dostosowanych do pogody, czystych ubrań. Jedną z jadłodajni i noclegowni w Katowicach prowadzi Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne.

- Przede wszystkim należy wystrzegać się stereotypowego myślenia o osobach w kryzysie. Problem bezdomności jest niezwykle złożony. Osoby, które znalazły się w takiej sytuacji często zmagały się z utratą pracy, problemami rodzinnymi. Nie należy oceniać ludzi. Są różne przypadki, różne scenariusze pisze życie - mówi Michał Bąk, pracujący w Górnośląskim Towarzystwie Charytatywnym.

Oprócz bezpośredniej pomocy osobom w kryzysie bezdomności, poprzez informowanie odpowiednich służb o osobach narażonych na hipotermię, można wspomóc organizacje poprzez zbiórkę najpotrzebniejszych przedmiotów.

- Organizacje takie jak nasza potrzebują koców, butów zimowych, ubrań. Odzież bezdomnych często nie jest dostosowana do warunków zimowych. Dlatego cieszymy się z czapek, kurtek, szalików - dodaje Michał Bąk.

Uważność na drugiego człowieka jako postawa obywatelska

W ostatnich miesiącach opinią publiczną wstrząsnęła informacja o śmierci 14-latki, która uległa hipotermii na sklepowym parkingu w Andrychowie (woj. małopolskie). Okazało się, że dziewczynka źle się poczuła, a nikt z rzeszy przechodzących obok ludzi nie zainteresował się jej losem.

- Apelujemy do Państwa o zwracanie uwagi na przypadkowo spotkane osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Nie bądźmy obojętni na widok osób leżących przy drodze lub ubranych niestosownie do pory roku - informuje Staż Miejska w Katowicach.

Dlatego przyłączamy się do apelów służb i prosimy - nie bądźmy obojętni!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera