Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślązak powie NASA, jak wylądować na Księżycu

Marcin Zasada
123rf
Studenci i doktoranci Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Śląskiej wezmą udział w konkursie na praktyki w Instytucie Księżycowym i Planetarnym NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej - agencja rządu Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za narodowy program lotów kosmicznych). Amerykanie organizują międzynarodowy nabór dla młodych naukowców. Jego zwycięzcy latem polecą na 10-dniowy staż w Houston.

W konkursie organizowanym w ramach programu księżycowego, NASA wybierze najlepsze zgłoszenia i stworzy z nich dwa zespoły. Będą one współpracować z uczonymi agencji przy wyborze najlepszych miejsc lądowania na Księżycu dla przyszłych misji. Amerykanie szukają geologów, specjalistów nauk planetarnych oraz m.in. chemików, fizyków i informatyków.

- Zainteresowanie konkursem wśród naszych studentów i doktorantów jest duże. Nikogo nie powinno to jednak dziwić - dla adeptów to życiowa szansa na pracę w najlepszych laboratoriach na świecie - mówi prof. Maciej Sablik, dziekan wydziału matematyki, fizyki i chemii UŚ. W konkursie wezmą udział naukowcy m.in. z podległego mu zakładu astrofizyki i kosmologii.

10-dniowe praktyki będą odbywać się od 31 maja do 5 sierpnia tego roku. Naukowcy wybrani do programu otrzymają 5 tys. dolarów jako stypendia na pokrycie kosztów utrzymania w Houston. Dodatkowo NASA sfinansuje im też podróż do Stanów Zjednoczonych.

- Nasi studenci często korzystają z okazji do zdobycia międzynarodowych doświadczeń. Ale pobyt w NASA to jak dla piłkarza treningi w Realu Madryt - unaocznia dr Piotr Gawron, prodziekan na wydziale matematyczno-fizycznym Politechniki Śląskiej. Jak mówi dr Gawron, o praktyki w NASA starać się będą też studenci wydziału chemicznego oraz górnictwa i geologii.

Geofizyków i geologów do Houston chce również wysłać wydział nauk o ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Prodziekan, dr Andrzej Tyc, przypomina, że jego wydział ma już doświadczenie we współpracy z amerykańskimi naukowcami.

- Nasz adiunkt, dr Zbigniew Małolepszy, prowadził badania geologiczne na Antarktydzie razem ze specjalistami NASA. Zresztą nasze kontakty zagraniczne są niezwykle bogata. Współpracujemy z kilkudziesięcioma ośrodkami na całym świecie, m.in. z Uniwersytetem Kolorado w USA - podkreśla dr Tyc.

Nabór na staże w Houston potrwa do 21 stycznia. Wśród kryteriów wyboru NASA wymienia np. wykształcenie, życiorys, doświadczenie, przyszłe cele zawodowe i zainteresowania naukowe. Dokładne informacje dotyczące praktyk można znaleźć na stronie internetowej: www.lpi.usra.edu /lunar_intern

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!