MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ślimaki atakują! Przed niebezpieczeństwem ostrzega Karkonoski Park Narodowy. Ślinik luzytański zagraża nawet watasze wilków!

Adrianna Szurman
Adrianna Szurman
Niebezpieczny ślimak to ślinik luzytański.
Niebezpieczny ślimak to ślinik luzytański. Pexels
Te żarłoczne ślimaki atakują psy, koty, lisy, a nawet wilki. Potrafią tez zjeść pisklę. Ślinik luzytański (Arion lusitanicus), który w Polsce pojawił się w 1987 roku, jako gatunek inwazyjny, zdołał już skolonizować cały kraj. Uważajcie na czworonogi, bo ten ślimak to dla nich śmiertelne zagrożenie.

Karkonoski Park Narodowy ostrzega przed śmiercionośnymi ślimakami

Przyrodnicy z Karkonoskiego Parku Narodowego alarmują, niebezpieczny ślimak znowu pojawił się w parkach, lasach, ogrodach i gospodarstwach. To niewinnie wyglądający i śmiertelnie niebezpieczny ślinik luzytański.

Przed groźnym gatunkiem ślimaka ostrzegają media w całej Polsce. - Jest to szkodnik wszystkożerny, zjada owoce, warzywa, kwiaty, a nawet... pisklęta - alarmuje Radio ZET.

Ślimak może zabić watahę wilków

Naukowcy podkreślają, że choć trudno w to uwierzyć, ten ślimak może być zagrożeniem nawet dla watahy wilków!

- Przenoszą pasożytnicze nicienie jak Angiostrongylus vasorum, które pasożytują w tętnicach płucnych i sercach kotowatych lub psowatych, w tym psów, lisów i wilków - tłumaczą przyrodnicy.

Kiedy nicienie dostaną się do organizmu czworonoga, powodują problemy z oddychaniem, a nawet blokują naczynia krwionośne, co może spowodować niewydolność serca i śmierć.

Jeden ślimak składa do 400 jaj

Dorosły ślinik luzytański mierzy od 7 do 15 cm, ma najczęściej brązową barwę. Jest wszystkożerny, najchętniej pożera rośliny i rozkładającą się padlinę. Jesienią składa nawet 400 jaj jednocześnie! Wówczas zazwyczaj ginie.

Jak się pozbyć śliników luzytańskich?

Te ślimaki są wyjątkowo uparte. Żerują nie tylko w parkach, na łąkach, ale także w ogrodach, nawet na żywności w piwnicach i magazynach. Jak mówią praktycy, w ogrodzie warto posadzić rośliny, które je odstraszą, np.:

  • majeranek
  • piołun
  • mydlnicę lekarską
  • macierzankę
  • orlicę pospolitą
  • gorczycę
  • rumianek
  • szałwię
  • cebulę
  • czosnek
  • tymianek
  • krwawnik

Warto też zrobić pułapkę, nalać piwa do płaskiego naczynia i zwabić ślimaki, następnie zebrać je i humanitarnie wyrzucić. Warto poszukać sojuszników wśród naturalnych wrogów, bo polują na nie ropuchy, ptaki, padalce, chrząszcze i jeże. Na rynku są też preparaty z siarczanem żelaza i granulat z metaldehydem (uwaga, jest trujący dla zwierząt!). Na rynku funkcjonują preparaty typu Anty-Ślimak, Ślimakol, Ślimax, które rozsypuje się między grządkami i na ogrodowych ścieżkach.

Zobaczcie ostrzeżenie KPN-u przed ślimakami luzytańskimi a poście poniżej:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska