Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Slow life na Śląsku: Kalety w gronie przyjaznych miast

Krzysztof Szendzielorz
Rekreacyjna Zielona to wizytówka Kalet. W sezonie letnim organizowane są tutaj także regaty. Można też wypożyczać kajaki
Rekreacyjna Zielona to wizytówka Kalet. W sezonie letnim organizowane są tutaj także regaty. Można też wypożyczać kajaki Arkadiusz Gola
Kalety będą pierwszą gminą w województwie śląskim, która zostanie członkiem sieci miast Cittaslow. Certyfikat odbiorą w czerwcu w Holandii.

Życie wolne od pośpiechu i zgiełku: czy to w ogóle możliwe w dzisiejszych czasach? Tak, i są gminy, które na takie wartości stawiają. Szczególnie jeśli mają ku temu warunki. To miasta międzynarodowej sieci Cittaslow, a jej członkiem wkrótce zostanie miasto Kalety w powiecie tarnogórskim. Będzie to pierwsza miejscowość w województwie śląskim, która zostanie do tego prestiżowego grona przyjęta.

CZYTAJ KONIECZNIE:
SLOW LIFE - POWOLNE ŻYCIE. NA CZYM POLEGA? CZYTAJ TUTAJ

Międzynarodowe Stowarzyszenie Miast Cittaslow jest organizacją, której celem od 1999 roku jest promowanie i rozpowszechnianie kultury dobrego życia, czemu ma służyć przyjazna dla ludzi organizacja miasta. To swoista filozofia, która została przeniesiona z ruchu Slow Food na społeczności lokalne.

Aby stać się jednym z miast zrzeszonych w Cittaslow, należy spełnić liczne wymagania dotyczące wielu dziedzin. Na przykład ochrony środowiska (m.in. wspieranie rozwoju alternatywnych źródeł energii), infrastruktury miejskiej (np. tworzenie publicznych obszarów zieleni, dostosowanie przestrzeni do poruszania się osób niepełnosprawnych).

Miasta powinny też mieć swoje produkty regionalne. Kalety właśnie ogłosiły konkurs na stworzenie takiego produktu.

Certyfikat w czerwcu

Wiadomo już jednak, że Kalety certyfikat potwierdzający członkostwo w Cittaslow dostaną w czerwcu w Holandii. Wcześniej, bo w maju, zatwierdzi go posiedzenie Krajowej Sieci Miast Cittaslow (to 12 miast), które odbędzie się w Rynie na Mazurach przy okazji Festiwalu Miast Cittaslow. Będzie to formalność, bo decydująca była kontrola, jaką miasto przeszło w ostatni piątek marca. Do Kalet przyjechali członkowie komisji certyfi-kacyjnej stowarzyszenia.
- Sprawdzali, czy nasza samocena jest zgodna z rzeczywistością - mówi Jacek Lubos, rzecznik ratusza w Kaletach. Miasto aspirujące do Cittaslow musi spełniać przynajmniej 51 proc. kryteriów. Kalety oceniły się na 63 proc. - Komisja podwyższała nam tę ocenę o prawie 4 proc. - dodaje Lubos.

Postawili na turystykę

Kto może być członkiem Cittaslow? Nie może to być miasto z większą liczbą mieszkańców niż 50 tys. W naszym kraju to m.in. Olsztynek, Lidzbark Warmiński, Gołdap. Na świecie takich miast jest 182 z 28 krajów. Aby stać się członkiem Cittaslow, w Kaletach wprowadzono wiele zmian. Postawiły na turystykę. W dzielnicy Zielona, gdzie są dwa stawy, powstały wypożyczalnie kajaków i rowerów wodnych, leśne ścieżki rowerowe i do nordic walkingu. W planach jest budowa amfiteatru leśnego.

Modernizowany jest stadion miejski, tu powstanie w czerwcu letnie kino. W mieście jest wiele placów zabaw. W budynkach publicznych zamontowano panele słoneczne. Mieszkańcy zaś wymyślili np. Rodzinne Grzybobrania. Wszak około 80 proc. Kalet to lasy. Są też restauracje oferujące śląską kuchnię. - Członkostwo w Cittaslow pozwoli nam się promować i przyciągać mieszkańców miast Śląska - cieszy się burmistrz Klaudiusz Kandzia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!