Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog wciąż groźny! Co jest w powietrzu śląsko-morawskim? [WYNIKI BADAŃ]

Jadwiga Jenczelewska
arc.
Cieszyn, Bielsko-Biała i Tychy - to miejscowości, w których prawdopodobieństwo wystąpienia smogu jest najmniejsze. Godów, Racibórz, Wodzisław, Rybnik i Zabrze - tam z kolei muszą się bać smogu najbardziej. Takie - między innymi - są wyniki wspólnych polsko-czeskich badań jakości powietrza na obszarze pogranicza w rejonie Śląska i Moraw.

Polsko-czeskie spory: kto kogo bardziej truje i dlaczego, znane są od lat. Nigdy jednak nie udało się wskazać winnego choćby z tego powodu, że każda ze stron stosowała inne narzędzia badawcze i inną metodologię.

Projekt Air Silesia, którego wyniki przedstawiono w Katowicach, jest pierwszym obszernym i rzetelnym badaniem dotyczącym zanieczyszczenia powietrza, w jakim zastosowano taką samą metodologię w transgranicznym regionie Śląska i Moraw.

CZYTAJ TAKŻE:
Smog nie daje żyć. Straż Miejska daje mandaty za palenie śmieci
Rybnik: Tu rządzi smog. Jak go pokonać?
Smog najbardziej męczy mieszkańców Żywca i Wodzisławia
To nie smog zabija. To my, paląc śmieci, zabijamy się sami!

Warto dodać, że w Czechach przedstawiono już wyniki tych badań 3 czerwca br. Wspólna monografia "Wpływ warunków meteorologicznych na jakość powietrza w obszarze przygranicznym Śląska i Moraw" została wydana po polsku i po czesku, a firmują ją: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy oraz Czeski Hydrometeorologiczny Instytut.

Obszar Śląska i Moraw, który przebadano, po stronie polskiej obejmował podregion bielski, rybnicki i aglomerację górnośląską; po stronie czeskiej regiony określane jako kraj morawsko-śląski. Na tym obszarze mieszka około 4,6 mln ludzi.

Jakie praktyczne znaczenie mogą mieć wyniki tych badań?

- Aby móc skutecznie działać, trzeba znać przyczyny. Czasem proste działania edukacyjne uświadamiają nam, że choć nie mamy wpływu na warunki meteorologiczne, to możemy mieć wpływ na stan powietrza, którym oddychamy - mówi Leszek Ośródka, koordynator ze strony IMGW-PIB Projektu Air Silesia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!