Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog zaatakował: Kuźnia Raciborska, Rybnik... dziś znów się dusimy. Gdzie jest najgorzej 12 grudnia?

MP
Smog 12 grudnia. Przekroczone wszystkie normy.Zobaczcie, gdzie jest najgorzej
Smog 12 grudnia. Przekroczone wszystkie normy.Zobaczcie, gdzie jest najgorzej Marzena Bugała-Azarko
Smog 12 grudnia 2019: od rana w województwie śląskim mamy fatalną jakość powietrza. Przekroczenia norm pyłów zawieszonych są ogromne. Lepiej unikać aktywności na zewnątrz.

Na mapach airly.eu w zasadzie cały region jest usłany czerwonymi lub fioletowymi kropkami. To oznacza, że znów mamy smog i to dotkliwy.

Podwyższony poziom pyłów zawieszonych jest wyjątkowo niebezpieczny dla osób starszych, kobiet w ciąży oraz małe dzieci. Jego skutki odczują również cierpiący na przewlekłe choroby serca oraz układu oddechowego.

- Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie - informuje GIOŚ.

SMOG odbije się również na zdrowiu osób z problemami oddechowymi. Może się u nich pojawić wzmożony kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej oraz świszczący i płytki oddech.

Takie same objawy mogą się również pojawić u osób zdrowych. Wysokie stężenie pyłów zawieszonych zwiększa ryzyko infekcji oddechowych.

GIOŚ zaleca następujące środki ostrożności: rezygnacja z aktywności wykonywanych na zewnątrz. Unikanie lub możliwe ograniczenie przebywania na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.

Co to jest pył PM10?
PM10 to pył, złożony z cząstek o średnicy mniejszej lub równej 10μm. Jego występowanie jest związane przede wszystkim z procesem spalania paliw stałych i ciekłych. Pył może zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla ludzi. Dym, sadza, azbest, cząsteczki metali (arsen, nikiel, kadm, ołów), dioksyny, furany i benzpopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - to wszystko nie tylko brzmi strasznie, ale ma też negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Tłumy uczniów na Młodzieżowym Strajku Klimatycznym w Katowicach

Strajk Klimatyczny w Katowicach: Węgiel tylko na biegunkę! T...

Jak sprawdzamy czy jest SMOG?
Aby zweryfikować bieżącą jakość powietrza, korzystamy z otwartych danych dostarczanych przez system LuftDaten. Dane pochodzące z czujników znajdujących się w rejonie, dla którego przygotowujemy raport, uśredniamy w przedziale ostatnich 15 minut i publikujemy w przystępnej formie. Dla uproszczenia za górną normę PM2.5 przyjęliśmy 25µg/m³, dla PM10 40µg/m³.

Smog w liczbach
Polskie miasta co roku na działania związane z ochroną środowiska wydają coraz więcej pieniędzy. 12 metropolii przeznacza na ten cel ponad 2,5 mld zł.

Szacuje się, że w Polsce 52% smogu bierze się z tak zwanej niskiej emisji, czyli spalania w domowych kotłach i piecach o złych parametrach emisji.

Nie przegapcie

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera