18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smolorz: Łaska ludu na pstrym koniu

Paweł Smolorz
Paweł Smolorz
Paweł Smolorz arc.
W ciągu najbliższych trzech miesięcy Ślązacy przejdą tekst, który może zamazać ich dupowatość, bojaźliwość i niechęć do angażowania się w politykę. Plebejskość zmierzy się z demokratyczną machiną. Ale "godzina Ś" - wbrew pozorom – to nie tylko sprawa autochtonów. Silna w regionie ludność napływowa z pewnością zyska, gdy Ślązaków uzna się za mniejszość etniczną.

Dlatego wszyscy mieszkańcy regionu – niezależnie od stopnia utożsamiania się ze śląską kulturą - nie powinni wzruszać ramionami, w sprawie obywatelskiego projektu zmiany „ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym”.

Odkąd Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej, wraz z innymi regionalnymi organizacjami pozarządowymi, ogłosiło chęć zebrania 100 tys. podpisów pod projektem ustawy, uznającej Ślązaków za mniejszość etniczną, minęło trochę czasu. Organizatorzy przygotowywali się, m in. mobilizując siły, niezbędne do realizacji całej akcji. To zrozumiałe, bo inicjatywa jest poważna i łatwo ją organizacyjnie położyć - szczególnie, gdy ma się niewielkie wsparcie finansowe. Mimo to udało się zebrać 2 tys. wolontariuszy. Teraz pora na łaskę ludu - a ta na pstrym koniu jeździ.

Zapewne dlatego, że mieszkańcy Śląska niewiele wiedzą o samej ustawie; zdążyłem się o tym przekonać w wielu dyskusjach, w których przyszło mi trawić regionalny społeczny charakter. Niestety niewielu zadało sobie trud, by ustawę przeczytać. Ale najgorsi są „prawdziwi patrioci”, którzy zrobili kisiel z pojęć: "narodowości", "obywatelstwa", "etniczności", tworząc wizję separatystycznej apokalipsy. Niestety to strzały w kolano.

Ustawowe mniejszości w Polsce mają gwarantowane wsparcie finansowe, m. in. na edukację regionalną, kulturę i promocję, np. poprzez audycje telewizyjne w mediach publicznych, uwzględniające potrzeby mniejszości, w tym "emitowanie programów informacyjnych w językach mniejszości narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym" (Ustawa o radiofonii i telewizji).

I co z tego mają ci, którzy Ślązakami nie są?

Górny Śląsk - właśnie dzięki swojej odrębności kulturowej - jest regionem prestiżowym, na wskroś oryginalnym, magnetyzującym. Właśnie to należy przekuć w sukces - także ten gospodarczy. Uznanie Ślązaków jest wsparciem dla wszystkich mieszkańców. Jedziemy na tym samym wózku. Pora to zrozumieć.

Paweł Smolorz

Teksty Pawła Smolorza również na blogu smolorz.com
agfilm.pl


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!