Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solidarność: Albo Unia Europejska zawiesi opłaty za emisję, albo czeka nas głęboka recesja

AB
Albo Unia Europejska zawiesi opłaty za emisję, albo czeka nas głęboka recesja
Albo Unia Europejska zawiesi opłaty za emisję, albo czeka nas głęboka recesja Polska Press Grupa
Europa stoi dziś w obliczu potężnego kryzysu gospodarczego. Dlatego system opłat za emisję CO2 powinien zostać natychmiast zawieszony. W przeciwnym razie nasz kraj czeka głęboka recesja – wskazuje NSZZ „Solidarność”. Szef związku Piotr Duda zaapelował w tej sprawie do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Potrzeba taniej i stabilnej energii

Rozprzestrzeniający się koronawirus dotyka nie tylko przedsiębiorców z branży gastronomicznej, usługowej czy turystycznej. Wkrótce może znacząco wpłynąć na przemysł górniczy i energetyczny.

Zobacz koniecznie

– Żeby odrobić gospodarcze straty spowodowane pandemią, będziemy potrzebować taniej i stabilnej energii. To kluczowa sprawa. Energetyka konwencjonalna, gdy zdejmie się z niej sztuczny koszt w postaci opłat za emisję CO2, będzie produkować tę energię znacznie taniej niż alternatywne źródła. Wybór jest prosty. Albo zawiesimy te opłaty, albo czeka nas zapaść gospodarcza na wiele lat – wskazuje przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz.

W piśmie do Ursuli von der Leyen podpisanym przez przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudę wskazano, że zawieszenie systemu handu uprawnieniami do emisji UE ETS powinno być jednym z najważniejszych elementów pakietu stymulacyjnego dla unijnej gospodarki. Podkreślono również, że opłaty za emisje stanowią ogromne obciążenie nie tylko dla energetyki konwencjonalnej, ale również dla przemysłu energochłonnego.

- W tym w szczególności hutnictwa, produkcji cementu i ceramiki, branży chemicznej czy papierniczej, a także sektora transportu lotniczego, który już dziś z powodu pandemii znalazł się na granicy bankructwa. Te branże zatrudniają w skali całej UE setki tysięcy pracowników. Każde miejsce pracy w przemyśle generuje dodatkowo kilka kolejnych etatów w jego otoczeniu: w usługach i transporcie. Ochrona przemysłu w obecnej sytuacji, gdy całej UE grozi drastyczny wzrost bezrobocia, powinien być dla Komisji Europejskiej zadaniem bezsprzecznie priorytetowym – napisał Piotr Duda.

Węgiel bardzo potrzebny

W ocenie NSZZ „S” gwałtowne pogorszenie się sytuacji gospodarczej spowodowane pandemią koronawirusa stwarza także konieczność gruntownej rewizji strategii Europejskiego Zielonego Ładu, która zakłada całkowitą dekarbonizację unijnej gospodarki do 2050 roku.

– Strategia ta była tworzona w zupełnie innych realiach gospodarczych i jest niedostosowana do obecnych uwarunkowań. Wprowadzenie neutralności klimatycznej do 2050 roku tylko w przypadku Polski miałoby kosztować ponad 500 mld euro – czytamy w liście do Ursuli von der Layen.

– Pandemia bardzo brutalnie zweryfikowała skuteczność instytucji europejskich oraz frazesy o europejskiej solidarności. Państwa najbardziej dotknięte wirusem, takie jak Włochy, zostały pozostawione same sobie, bez realnego wsparcia ze strony Wspólnoty. W przyszłości, gdy Polska ugnie się pod ciężarem „zielonej rewolucji”, będzie najprawdopodobniej tak samo. Wsparcie z UE okaże się fikcją, a wszystkie koszty spadną na barki polskiego społeczeństwa – zaznacza Dominik Kolorz.

Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „S” podkreśla, że restrykcyjna polityka klimatyczna UE nie spotyka się z podobnymi działaniami ze strony największych emitentów CO2 na świecie, takich jak Chiny, USA, czy Indie.

– W najbliższych latach te kraje również będą koncentrować się na walce z gospodarczym kryzysem. Raczej pewne jest, że działania na rzecz klimatu zejdą na jeszcze dalszy plan. Unia Europejska, która odpowiada zaledwie za niespełna 10 proc. światowych emisji, nie może dłużej prowadzić swojej polityki w oderwaniu od reszty świata. My w Europie również musimy dziś zadbać przede wszystkim o gospodarkę. To nie czas na ideologiczne eksperymenty, takie jak Europejski Zielony Ład – mówi Kolorz.

Nie przegap

Zdaniem NSZZ „Solidarność” w obecnej sytuacji Unia Europejska powinna poprzestać na celach redukcyjnych, do wypełnienia których poszczególne kraje członkowskie Wspólnoty zobowiązały się w Porozumieniu Paryskim. Dopiero po wyjściu z globalnego kryzysu gospodarczego, w obliczu którego stoimy, UE może rozpocząć dyskusję na temat nowej strategii klimatyczno-energetycznej.

Potrzebne wsparcie dla przemysłu

Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” zaapelował do rządu, aby w ramach „Tarczy Antykryzysowej” firmy z sektora paliwowo-energetycznego zostały objęte nowymi regulacjami, które pomogą im przetrwać okres kryzysu będący skutkiem pandemii koronawirusa.

– Wszelkie programy naprawcze, jakie trzeba będzie w różnych branżach gospodarki wdrożyć w związku z kryzysem, będą musiały się opierać o bezpieczne dostawy taniej energii. A jedynym gwarantem taniej, a zarazem bezpiecznej energii jest rodzimy sektor paliwowo-energetyczny. Dlatego troska państwa o ten obszar powinna być szczególna – ocenia Jarosław Grzesik, przewodniczący KSGiE NSZZ „Solidarność”.

Zobacz koniecznie

Jego zdaniem jedynym z pierwszych działań rządu w tym obszarze powinno być zawieszenie wszelkich barier administracyjnych dla krajowych nośników oraz zawieszenie, a w niektórych przypadkach zniesienie obciążeń publicznoprawnych przedsiębiorstw górniczych i energetycznych.

– Ogromna wysokość tych danin, która od lat ma negatywny wpływ na kondycję finansową sektora wydobywczego i sektora energetycznego też, w tak głębokim kryzysie, jaki niewątpliwe nas dotknie, zamiast pomocą dla finansów publicznym, będzie przyczyną gospodarczej katastrofy – podkreśla przewodniczący.

Jak pomóc kopalniom?

– NSZZ „Solidarność” od lat postuluje ograniczenie wymiaru obciążeń publicznoprawnych dla przedsiębiorstw górniczych i energetycznych. Negatywne perspektywy, jakie dziś rysują się przed spółkami wydobywczymi oraz przedsiębiorstwami zajmującymi się wytwarzaniem, dystrybucją i obrotem energii elektrycznej, a także spółkami okołogórniczymi i okołoenergetycznymi, powinny stanowić ostateczny argument na rzecz zawieszenia lub całkowitej likwidacji niektórych obciążeń. Pozwoliłoby to przetrwać ten trudny okres całej branży. Jeśli mamy przeżyć dzisiejszy kryzys i stworzyć odpowiednie warunki, aby odbudować przemysł i uniknąć takich zagrożeń, musimy postawić teraz na przyszłość polskich kopalń oraz wykorzystywać rodzimy surowiec w przyszłości – czytamy wystąpieniu KSGiE NSZZ „Solidarność” zaadresowanym do premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefów resortów aktywów państwowych i klimatu. Treść pisma przekazano też reprezentantom Klubu Parlamentarnego PiS.

– Apelujemy o podjęcie natychmiastowych działań łagodzących skutki kryzysu związanego z pandemią koronawirusa i stworzenie warunków odbudowy górnictwa i energetyki w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa mieszkańców i gospodarki. Sytuacja ta stanowi wystarczającą podstawę do zawieszenia regulacji unijnych (podobnie jak dla sektora bankowego i motoryzacyjnego). Domagamy się równego traktowania podmiotów gospodarczych bez względu na ich potencjał. Od tego, jak zareaguje rząd, zależy dziś przyszłość setek tysięcy osób zatrudnionych w spółkach górniczych i energetycznych oraz firmach kooperujących – podkreślono w wystąpieniu KSGiE, największej branżowej struktury NSZZ „Solidarność”.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce przybywa pracowników z Ameryki Południowej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty