Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

S.O.S Rak – Szpitale Onkologicznie Skoordynowane w Zagłębiu Dąbrowskim będą działać razem

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Jednym z zadań programu S.O.S Rak jest uproszczenie ścieżki z lokalnej placówki medycznej (poradnia, szpital) do specjalistów-onkologów. Dlatego też w Zagłębiowskim Centrum Onkologii oraz szpitalach w Będzinie, Czeladzi, Myszkowie i Zawierciu zatrudniono koordynatorów, którzy pomogą w umawianiu terminów, wytłumaczą też jak przebiega procedura leczenia i zajmą się stroną formalną.

Koordynator współpracujący z pacjentem, wielodyscyplinarny zespół lekarzy, pokój socjalny, a dla części pacjentów nawet bezpłatny transport do domu. Zagłębiowskie Centrum Onkologii wraz ze szpitalami w Czeladzi, Będzinie, Myszkowie i Zawierciu uruchamia program Szpitali Skoordynowanych Onkologicznie – S.O.S. Rak.

Jednym z zadań programu jest uproszczenie ścieżki z lokalnej placówki medycznej (poradnia, szpital) do specjalistów-onkologów. Dlatego też w Zagłębiowskim Centrum Onkologii oraz szpitalach w Będzinie, Czeladzi, Myszkowie i Zawierciu zatrudniono koordynatorów, którzy pomogą w umawianiu terminów, wytłumaczą też jak przebiega procedura leczenia i zajmą się stroną formalną.

Osoby, u których lekarz rodzinny podejrzewa rozwój choroby nowotworowej, będą przez koordynatorów umawiane na konsylia, które odbywają się od wtorku do czwartku w Zagłębiowskim Centrum Onkologii, dodatkowo dwa razy w miesiącu specjaliści z ZCO odwiedzą szpitale w Będzinie, Czeladzi, Myszkowie i Zawierciu.

Po konsyliach pacjenci będą błyskawicznie kierowani na dalsze leczenie, w zależności od wykrytej choroby. Opiekę ginekologiczną zapewni PZZOZ w Będzinie i Czeladzi, paliatywną: szpital w Zawierciu oraz Czeladzi i Będzinie. W przypadku podejrzenia raka piersi, okrężnicy, odbytnicy, żołądka czy czerniaka i nowotworów tkanek miękkich pacjenci będą kierowani do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Tam też odbywać się będą chemioterapia i radioterapia. Część osób wymagających tej formy leczenia będzie mogła skorzystać z bezpłatnego transportu do domu.

Wszyscy pacjenci będą mieli do dyspozycji wielodyscyplinarny zespół specjalistów, złożony z lekarzy specjalności onkologicznych (onkologa klinicznego, radioterapeuty, chirurga onkologa lub lekarza specjalisty związanego z konkretnym umiejscowieniem nowotworu). Dzięki temu zabezpieczony został pełny zakres procedur diagnostycznych: badania USG, rentgenowskie, tomografię, rezonans, scyntygrafia, pozytonowa tomografia emisyjna, endoskopia, biopsje, mammografia.

W 2018 roku w Oddziale Chirurgii Onkologicznej ZCO w Dąbrowie Górniczej przeprowadzono 460 operacji onkologicznych, w tym 100 operacji raka piersi oraz 100 operacji raka jelita grubego lub odbytnicy. W Polsce raka piersi wykrywa się u około 18.000 osób rocznie. Leczenie raka piersi jest coraz mniej inwazyjne. W ponad połowie przypadków wykonywane są operacje usunięcia guza oszczędzające piersi

– informuje Tomasz Szczepanik, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Na terenie powiatów, w których działają szpitale tworzące program S.O.S Rak, mieszka około 600.000 osób.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera