Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: dawny dziekanat to teraz siedziba KSSE [ZDJĘCIA]

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
Studenci, którzy przed kilkunastoma laty załatwiali swoje sprawy w dziekanacie Wydziału Filologicznego UŚ na sosnowieckiej Pogoni, teraz tego obiektu w ogóle nie poznają wewnątrz. Budynek przeszedł prawdziwą metamorfozę, teraz to siedziba biura podstrefy sosnowiecko-dąbrowskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W 2013 roku budynek, któremu nadano nazwę Żytnia 8, od adresu pod którym się znajduje, został zakupiony przez KSSE S.A. W lutym 2015 rozpoczął się remont kapitalny zabytkowej willi z 1925 roku, w której w czasie II wojny światowej mieściła się siedziba Gestapo, a potem przez wiele lat Dziekanatu Wydziału Filologicznego Uniwerstetu Śląskie. Prace remontowe w budynku polegały na pogłębieniu fundamentów, przebudowie – nie obejmującej zmiany rysunku elewacji – oraz remoncie budynku. Koniec prac budowlanych miał miejsce już w czerwcu. Kolejne miesiące przeznaczone zostały na wyposażenie wnętrz oraz zagospodarowanie działki, na której powstał parking, a także mała architektura i zieleń.

- Postanowiliśmy, że w każdej z podstref chcemy odrestaurować jakiś zabytek. Odrestaurować i oddać go w użytkowanie dla społeczeństwa. Są tutaj do wynajęcia pomieszczenia biurowe i liczę, że biznes czy usługodawcy będą chcieli je wynająć. Ta dzielnica zasługuje ponadto na to, by miała budynki wyremontowe i wykończone w takim standardzie - mówi Mirosław Bubel, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA.

W budynku przy ul. Żytniej 8, prócz pomieszczeń na parterze i w przyziemiu przeznaczonych na wynajem mieści się również biuro podstrefy sosnowiecko-dąbrowskiej, które do tej pory mieściło się przy ul. Małachowskiego.

- Budynek jest na liście zabytków. Staraliśmy się ten jeden z zabytków odrestaurować. Zewnętrzna elewacja podlega rygorom konserwatora. Nowe są tam balkony, ale zgodne z tym, co było wcześniej. Dawniej były jednak betonowe, dzisiaj są kamienne - opowiada Mirosław Bubel.
W willi zastosowano też nowinki techniczne. Jedna z nich to system oświetleniowy, w ramach którego każdy kontakt można zaprogramować tak, by włączał i wyłączał światło w dowolnym pomieszczeniu.

Przykładami dotychczasowej realizacji przyjętej strategii remonty budynków zabytkowych są obiekty w Katowicach i Żorach. W Katowicach KSSE S.A. wspólnie z samorządem miasta Katowice wyremontowała XIX-wieczną Willę Gerdesa przy ulicy Wojewódzkiej 42, w której znajduje się główna siedziba katowickiej strefy. W Żorach KSSE S.A. wyremontowała i rozbudowała willę Haeringa, która stała się siedzibą Muzeum Miejskiego, biur Podstrefy Jastrzębsko-Żorskiej oraz kancelarii radców prawnych i biura senatorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty