Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec. Nowa roślinność parku im. Fusińskiego do stycznia 2022 roku pod opieką czeskiej firmy

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Tak prezentuje się wrześniowa odsłona park Fusińskiego przy ulicy Kresowej w Sosnowcu. Pełno tu wiewiórek i ptaków. To tez świetny punkt widokowy na budowane w pobliżu nowe Egzotarium.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak prezentuje się wrześniowa odsłona park Fusińskiego przy ulicy Kresowej w Sosnowcu. Pełno tu wiewiórek i ptaków. To tez świetny punkt widokowy na budowane w pobliżu nowe Egzotarium.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Jeszcze do końca stycznia 2022 roku o rośliny posadzone w ramach rewitalizacji sosnowieckiego parku im. Porucznika Pilota Jana Fusińskiego będzie dbać wykonawca niedawnej rewitalizacji tego parku, czyli czeska firma 4As. To ma dać gwarancję, że zasadzone tam są rośliny będą w pierwszych miesiącach wzrostu dobrze pielęgnowane i nawożone. Potem opiekę nad parkową roślinnością przejmie MZUK.

Park przy Kresowej już po nowemu

Sosnowiecki Park im. porucznika pilota Jana Fusińskiego przez ostatnie dwa lata był dla mieszkańców niedostępny, bo odbywała się tam jego rewitalizacja. W maju obiekt został uroczyście otwarty dla mieszkańców. W parku postała nowa infrastruktura – alejki, wysypane nawierzchnią mineralną, nowe ławeczki, pomosty, schody, pochylnie i punkty widokowe.

To nie wszystko, bo w parku posadzono w sumie 47 tysięcy nowych roślin. Na szczęście pozostawiono w nim także stare, piękne drzewa z rozłożystymi koronami. Dzięki temu, latem spacerujący tu sosnowiczanie mogli liczyć na zacienione miejsca.

Zbudowano tu nowoczesne oświetlenie także podświetlające punktowo kolekcje roślinne.

Powstały stojaki na rowery, nowe ławeczki i toaleta publiczna. Cała przestrzeń została zaprojektowana z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Zakazy sobie, życie sobie...

Przebudowany park, to też ostatnio kontrowersyjne miejsce, bo po rewitalizacji, ze względu na naturalną, sypką nawierzchnię alejek, na bramie parku pojawiły się zakazy wjazdu na jego teren na rowerach, rolkach, hulajnogach, a także wyprowadzania na jego terenie psów.

Podczas naszej wizyty w parku przekonaliśmy się, że mieszkańcy nie wzięli sobie zakazów do serca, bo rowerzyści co jakiś czas przejeżdżali obok nas parkowymi alejkami. Władze miasta zapowiadają jednak, że w parku częściej będą się pojawiać patrole straży miejskiej.

- Może nie codziennie, ale na pewno będą sprawdzać, czy mieszkańcy przestrzegają obowiązujących tu ograniczeń – mówi Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Posadzili w parku 245 drzew

Zrewitalizowana, za 7 milionów złotych powierzchnia parku wynosi w sumie około 6,7 ha, z czego aż 5,49 ha to tereny biologiczne czynne. Przy poszczególnych gatunkach roślin znalazły się tabliczki z ich nazwami.

Posadzono 245 nowych drzew - takich jak: jodła zwyczajna, olsza czarna, buk zwyczajny, lipa drobnolistna i szerokolistna, grab pospolity, dąb szypułkowy i bezszypułkowy, wierzby biała i krucha, topole biała, szara, czarna i osika, jesion wyniosły, jarząb pospolity i brzoza brodawkowata.

Nie przeocz

Przy ogrodzeniu posadzono drzewa i krzewy o mięsistych owocach: dzika róża (Rosa canina), jeżyna kaukaska (Rubus armeniacus), jeżyna bezkolcowa ruczaj (Rubus fruticosus), śliwa tarnina (Prunus spinosa), głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), ałycza inaczej śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera), dereń świdwa (Cornus sanguinea), szakłak (Rhamnus). Dla umożliwienia migracji małym ssakom planowane ogrodzenie będzie posiadało prześwit przy gruncie.

Czy park przy Egzotarium będzie płatny?

Park jest zamykany na noc. Ale wstęp do niego będzie darmowy. Choć tu i ówdzie słychać, że po otwarciu budowanego właśnie, obok parku, Egzotarium - wejście do parku będzie kosztowało symboliczną złotówkę. Na razie jednak miasto nie potwierdza tej informacji.

- W najbliższych latach nie wprowadzamy tu płatności – zapewnił nas Rafał Łysy.

Jak wspomnieliśmy, park mieści się tuż przy budowanym właśnie w Sosnowcu Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli nowym Egzotarium. Obiekt ma być wizytówką miasta i miejscem odwiedzanym chętnie przez miłośników przyrody nie tylko egzotycznej. Na zewnątrz znajdą się baseny z wodnymi roślinami oraz żyjącymi tam żółwiami błotnymi.

Obiekt ma być gotowy w sierpniu przyszłego roku. Na razie możemy zobaczyć jak powstaje szkielet przyszłej palmiarni. Chodzi o najwyższą część obiektu, która będzie pokryta szklana elewacją.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera