Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Policjanci pojawią się na lekcjach religii

Redakcja
To pierwsza tego typu inicjatywa Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu oraz Kurii Diecezjalnej i MOPS-u. Policja pojawi się na lekcjach religii. - Chcemy, by dzieci nauczyły się reagować na przemoc i informowały o tym, że dochodzi do niewłaściwych zachowań - tłumaczą funkcjonariusze.

Uczniowie sosnowieckich szkół wezmą udział w dwóch programach „Nie tylko alkohol rodzi przemoc” i „Kto się przezywa sam się tak nazywa” realizowanych wspólnie przez Komendę Miejską Policji w Sosnowcu, Kurię Diecezjalną w Sosnowcu, Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego oraz miejscowy MOPS. - Chcemy, by dzieci nauczyły się reagować na przemoc i informowały o tym, że dochodzi do niewłaściwych zachowań - tłumaczy st. asp. Sonia Kepper, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu. Nowością w realizacji zajęć profilaktycznych jest to, że będą się odbywać podczas lekcji religii w szkołach.

- Zarówno Wydział Oświaty, jak i przedstawiciele Kurii Diecezjalnej zgodnie stwierdzili, że tematyka i forma prowadzenia zajęć doskonale wpisują się w podstawę programową przedmiotu, a założenia programu zgodne są również z katolickim modelem wychowania i wartościami szerzonymi przez kościół - mówi Sonia Kepper.

**Obserwuj autora na Twitterze TWITTER_FOLLOW https://twitter.com/PatrykDrabek

**

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected]
DZ24 WIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW I INTERNAUTÓW

Program „Nie tylko alkohol rodzi przemoc” ma uwrażliwić i wyczulić młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych na problemy przemocy nie tylko domowej, ale również tej w grupie rówieśniczej. Koncepcja „Kto się przezywa sam się tak nazywa” zakłada z kolei uwrażliwienie uczniów szkół podstawowych na coraz częściej pojawiający się problem dotyczący wykluczenia społecznego i nietolerancji, u którego podstaw leżą różnice kulturowe, materialne, religijne oraz rasowe.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu ufundowała materiały dydaktyczne, które będą wykorzystywane podczas zajęć oraz część nagród w konkursach. Pozostałe przekazały: Zagłębie Sosnowiec, MKS Będzin i Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. W spotkaniu inauguracyjnym uczestniczyli m.in. komendant miejski policji w Sosnowcu insp. Dominik Łączyk oraz biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

* „Nie tylko alkohol rodzi przemoc” to program adresowany do młodzieży wszystkich klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych. Pierwsza edycja tego programu odbędzie się pomiędzy kwietniem a czerwcem, druga - pomiędzy wrześniem a grudniem 2017 roku. Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości młodzieży, uwrażliwienie i wyczulenie jej uwagi na problemy przemocy nie tylko domowej, ale również tej, mającej miejsce w grupie rówieśniczej. Prowadzący będą pokazywać różne aspekty przemocy, modele zachowań i metody pomocy, z jaką możemy się zwrócić do osoby dotkniętej zjawiskiem. Zajęcia prowadzić będą policjanci i pracownicy MOPS, a ich forma będzie wymuszać aktywny udział uczestników. W ramach programu przeprowadzony zostanie konkurs „Komórkomania”. Młodzież, która będzie chciała w nim uczestniczyć, będzie musiała przedstawić krótki (ok. 30 sekund) film dotyczący przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Dla zwycięzców przewidziano nagrody rzeczowe - kamerę cyfrową, aparat fotograficzny, głośnik bezprzewodowy. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czerwcu (1. edycja) oraz w grudniu 2017 roku (2. edycja). Finał programu odbędzie się w Sali Widowskowo-Koncertowej „Muza” w Sosnowcu. Partnerami programu są Komenda Miejska Policji w Sosnowcu, Kuria Diecezjalna w Sosnowcu, MOPS w Sosnowcu oraz Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

*„Kto się przezywa sam się tak nazywa” to program, którego adresatem są uczniowie wszystkich klas III sosnowieckich szkół podstawowych. Pierwsza edycja tego programu odbędzie się pomiędzy kwietniem a czerwcem, druga - pomiędzy wrześniem a grudniem 2017 roku. Głównym celem programu jest uwrażliwienie młodzieży na coraz częściej pojawiający się problem dotyczący wykluczenia społecznego i nietolerancji, u którego podstaw leżą różnice kulturowe, materialne, religijne oraz rasowe. Ma on również na celu wyczulenie i wykształcenie nawyku reagowania na przejawy stosowania przemocy rówieśniczej na jakimkolwiek tle. W ramach tego programu przygotowano też konkurs pod tytułem „Inny nie znaczy gorszy”. Zadaniem uczestników będzie wykonanie maksymalnie dużej liczby materiałowych maskotek, zgodnie ze wzorem przekazanym przez KMP w Sosnowcu. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czerwcu (1. edycja) oraz w grudniu 2017 roku (2. edycja). Maskotki zostaną przekazane do Caritas, domów dziecka, szpitali oraz za pośrednictwem Kurii Diecezjalnej - na misje zagraniczne. Dla zwycięzców przewidziano nagrody rzeczowe - wycieczkę całej klasy do Afrykarium i Oceanarium we Wrocławiu, uczestnik, asystowanie piłkarzom Zagłębia Sosnowie podczas wejścia na murawę w trakcie meczu oraz vouchery na mecze MKS Będzin. Finał tego konkursu również będzie miał uroczystą oprawę - odbędzie się w czerwcu 2017 roku w Sali Widowiskowo-Koncertowej Muza w Sosnowcu.

Zobacz najważniejsze informacje ostatnich dni w magazynie „Info z Polski”:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!