Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer szlakiem Paula Jackischa po Bytomiu [ZDJĘCIA]

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mada Mikrut-Majeranek
W centrum Bytomia znajduje się wiele wyjątkowych budowli. Co łączy bytomski kościół świętej Trójcy, kamienicę przy ul. Moniuszki 28, gmach szkoły muzycznej i budynek sądu? Osoba architekta, który zaprojektował te budowle. Nie byłoby ich, gdyby nie zapomniany już dziś Paul Jackisch.

Paul Jackisch (1825-1912) to jeden z honorowych obywateli Bytomia. Tytuł ten nadano mu 17 lipca 1895 roku, z okazji siedemdziesiątych urodzin. Kim jednak był człowiek, który miał olbrzymi wpływ na wygląd ścisłego centrum Bytomia? Kim jednak był?

Urodził się w Opolu, ale całe swoje życie zawodowe związał z Bytomiem. Pochodził z rodziny zajmującej się rzemiosłem i sztuką. Jego ojciec, August Jackisch, był mistrzem murarskim, natomiast wuj Joseph - malarzem. On sam został mistrzem budowalnym i architektem, ale sam nie używał tego określenia. Nadano mu tytuł królewskiego radcy budowlanego. Był też kierownikiem komisji budowlanej rady miejskiej w Bytomiu.

Zobacz zdjęcia:

Nie przeocz

Efekty jego pracy podziwiamy do dziś, bowiem ten niemiecki architekt i zarazem bytomski miejski radny (od 1864 roku, a w 1903 roku wycofał się z życia publicznego) zaprojektował wiele bytomskich budowli - zarówno świeckich, jak i sakralnych, które dziś stanowią symbole miasta i pełnią ważne funkcje w przestrzeni publicznej, czyli m.in.:

  • kościół Świętej Trójcy,
  • kościół św. Jana Nepomucena w Bytomiu-Łagiewnikach,
  • gmach Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Bytomiu,
  • kompleks sądowo-więzienny w Bytomiu (wybudowany w latach 1858–1862)
  • czy nieistniejący już bytomski ratusz.

Co więcej, jest także autorem projektu sądu w Bytomiu przy ul. Piekarskiej, szpitala żydowskiego (później siedziba koncernu Schlesag) w Bytomiu przy ul. Moniuszki 28, budynki szpitala miejskiego w Bytomiu przy ul. Żeromskiego, rzeźni miejskiej przy ul. Chrzanowskiego w Bytomiu. Zaprojektował też wiele budynków w Mikołowie, Mysłowicach, Katowicach czy Tarnowskich Górach i Chorzowie.

Zobacz także

Mawiają, że „szewc bez butów chodzi” i w tym powiedzeniu jest wiele prawdy, bowiem Jackisch, choć projektował i budował dla innych, sam nigdy nie wybudował dla siebie domu. Mieszkał w kamienicy przy obecnej ulicy Katowickiej 4 (dawniej Dyngosstrasse 39) w Bytomiu.

Jackisch zmarł 27 listopada 1912 roku i został pochowany na cmentarzu Mater Dolorosa przy ul. Piekarskiej. Choć nie miał potomka, jego architektoniczne dziedzictwo przetrwało do dziś.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera