Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalna wystawa "Ad altare" w skansenie w Chorzowie. Bogactwo dawnych szat liturgicznych z Górnego Śląska

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Wystawa "Ad altare" w skansenie w Chorzowie.
Wystawa "Ad altare" w skansenie w Chorzowie. Mateusz Czajka
Dawniej ludzie w większym stopniu przywiązywali wagę do piękna i zdobności celebracji. Świadczy o tym m.in. wystawa szat liturgicznych w skansenie w Chorzowie. Piękne zdobienia atłas, srebrne i złote nici, misterne wzory... To wszystko do zobaczenia w czasie wystawy "Ad altare".

Dawne szaty liturgiczne na Śląsku pokazano w skansenie w Chorzowie

W chorzowskim parku etnograficznym od kilku dni jest udostępniona nowa wystawa szat liturgicznych "Ad altare". Dlaczego muzeum chciało pokazać właśnie tego typu eksponaty? Już kilka miesięcy temu w okolicy Zaduszek pokazywano dawne ornaty, kapy i dalmatyki używane w czasie liturgii pogrzebowej w dawnych czasach.

- Zwiedzający nasz skansen, wchodząc do Kościoła, dziwili się naszej ekspozycji i pytali, co to jest, z jakiej okazji i dlaczego te szaty są czarne. Idąc za ciosem, postanowiliśmy zrobić kolejną ekspozycję - tym razem już nie tylko żałobnych, ale w ogólnie dawnych szat liturgicznych – opowiada Anna Kulczyk, kurator wystawy i kustosz muzealny.

To, co łączy dawne ornaty, to bogate zdobnictwo. Co warte podkreślenia, kolekcja prezentowana w chorzowskim skansenie jest bardzo dobrze zachowana mimo tego, że szaty pochodzą z końca XIX wieku i I połowy XX wieku.

- Ornaty (przede wszystkich ich tylna część) były bogato haftowane w różne symbole eucharystyczne i nie tylko. Tam są wizerunki świętych, wizerunki Najświętszej Maryi Panny. To są już hafty maszynowe - od 1828 roku niemalże wszystkie hafty były wykonywane w ten sposób. Jeżeli natomiast chodzi o materiały, z których one są wykonane, to można powiedzieć, że są drogocenne. Mamy tu atłas, aksamit, jedwab, brokat. Hafty są również wykonane złotymi i srebrnymi nićmi – dodaje Anna Kulczyk.

Nie tylko ornaty skrzypcowe

Z ornatami przedsoborowymi kojarzymy tylko ornaty rzymskie (skrzypcowe). Jak wyjaśnia Anna Kulczyk, istniały także ornaty gotyckie podobne do współcześnie używanych. Jeden z ornatów gotyckich także znajduje się na wystawie w skansenie. Oprócz ornatów pokazano także m.in. kapy, dalmatyki, bieliznę kielichową. Objaśnienia z dawnych książek mówią o znaczeniu i sposobie ubierania szat. Wytłumaczono również symbolikę kolorów. Przykładowo czerwony związany był z krwią, męczeństwem, ogniem oraz miłością. Stąd używany był (i jest) w czasie Zesłania Ducha Świętego, świąt związanych z męką i śmiercią Pana Jezusa, wspomnieniami męczenników.

Szaty liturgiczne zgromadzone na wystawie pochodzą z: prywatnej kolekcji ks. Tomasza Brola, ze zbiorów parafii: Wszystkich Świętych w Gliwicach, św. Franciszka w Zabrzu, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zabrzu, św. Andrzeja w Zabrzu, św. Jacka w Bytomiu, a także ze zbiorów skansenu. Wystawa została objęta honorowym patronatem biskupa gliwickiego Sławomira Odera.

Nie przeocz

Zobacz także

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera