Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spodek w Katowicach odleciał na spotkanie z filiżanką WIDEO Oto katowicka Odyseja kosmiczna. Reżyseria: Radek Grec

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Spodek w Katowicach wystartował. Latający Spodek to produkcja Radka Greca.
Spodek w Katowicach wystartował. Latający Spodek to produkcja Radka Greca. Youtube
Spodek to ikona Katowic.To także jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych w Polsce. Nic dziwnego, że tyle ludzie lubi robić tutaj zdjęcia. Niektórzy zwracają uwagę na detale architektoniczne, inni na światło czy okoliczności przyrody. Teraz Radek Grec, wysłał katowicki Spodek...w kosmos.

To nie żart. Spodek w Katowicach poleciał w kosmos na spotkanie z... filiżanką. Spodek w kosmos wysłał Radek Grec, z Tychów, który ma już na swoim koncie niezwykłą animację przedwojennego "pendolino" czyli Luxtorpedę.

Najnowsza animacja autorstwa tyszanina to "Odyseja kosmiczna Spodka", która trwa niespełna dwie i pół minuty i na myśl przywodzi "Odyseję kosmiczną" Stanleya Kubricka.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Film zaczyna się od widoku na katowicki Spodek z lotu ptaka. Wprawne oko dostrzeże, że to tak naprawdę trójwymiarowy model.
- Byłem ciekaw czy ktoś zauważy, że to jest trójwymiarowy model. Sporo osób się nie zorientowało. Co ciekawe, przy pierwszej realizacji, mówię tutaj o Luxtorpedzie, ludzie do mnie pisali i pytali czy ktoś ją odtworzył i gdzie można ją zobaczyć - mówi Radek Grec.

Nie przeocz

Jak przyznaje autor, chciał zrobić coś viralowego i jednocześnie zabawnego, dlatego postanowił wysłać katowicki Spodek w kosmos. - Pomyślałem, że wyślę spodek w kosmos, gdzie spodka się z filiżanką i będzie komplet - śmieje się Grec i dodaje. - Przy Luxtorpedzie było tak, że najpierw to media podchwyciły, potem rozeszło się to w internecie. Rzeczywiście inspirowałem się "Odyseją kosmiczną", to szczególnie widać w muzyce, która została użyta w tej animacji.

Katowicki Spodek uroczyście otwarto 8 maja 1971 r.. W tym roku świętujemy jego 50-lecie. W latach 70. XX wieku, spodek był największym i najnowocześniejszym obiektem widowiskowo-sportowy w Polsce. Wielkie otwarcie obyło się w obecności ponad 12 tysięcy gości. W wielkiej gali otwarcia wystąpił zespół "Śląsk", Anna German oraz Ewa Decówna.

Architektów, którzy zaprojektowali Spodek, wybrano w 1959 roku w konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. W skład zespołu projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy weszli architekci: Maciej Gintowt i Maciej Krasiński.

Przypominamy. W marcu bieżącego roku mogliśmy podziwiać animację Radka Greca, Luxtorpedy wagonu spalinowego, który kursował z lat 30. XX wieku w Polsce. Do dzisiaj nie pobito rekordu trasy Luxtorpedy, która z Krakowa do Zakopanego dojechała w 2 godziny 18 minut! - Chciałem ocalić ją od zapomnienia – mówi wówczas w rozmowie z "DZ"autor filmu. W środku były 54 miejsca siedzące, w tym...cztery odchylane. Cały pojazd ważył 22 tony! Prędkość maksymalna – 140 kilometrów na godzinę. Luxtorpeda zabierała tylko najbogatszych pasażerów. Niestety, do dziś zachowało się kilka zdjęć w archiwach tego cudu ówczesnej techniki kolejowej, o której rozpisywała się prasa. Nikt nigdy nie widział jej podczas jazdy. I ta historia zafascynowała grafika z Tychów, Radka Greca, który na co dzień zawodowo zajmuje się tworzeniem animacji, między innymi na potrzeby reklamy.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo