MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spójna polityka rowerowa w woj. śląskim

mat. partnera
Kierunek - spójna polityka rowerowa. Tak w kilku słowach można podsumować podpisaną dzisiaj deklarację w sprawie realizacji wspólnej polityki rowerowej na terenie województwa śląskiego.

Dokument w imieniu Województwa Śląskiego podpisał członek Zarządu Henryk Mercik. Górnośląski Związek Metropolitalny reprezentowała Małgorzata Mańka-Szulik.

„Chcemy stworzyć w regionie wspólny front rowerowy, byśmy działali zgodnie z wytycznymi dotyczącymi infrastruktury czy planowania. Zamierzamy skorzystać z gotowego podręcznika opracowanego przez GZM. Chcemy by rower był nie tyko środkiem rekreacji, ale żeby stał się narzędziem komunikacji, by mieszkańcy województwa jeździli na rowerach do szkoły czy do pracy. Do tej układanki wpisują się Koleje Śląskie, które mają stać się przyjazne rowerzystom, mamy nadzieję że dołączy też KZK GOP i uda się spiąć te elementy w jeden system” – przekonywał członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik.

Województwo śląskie i GZM deklarują w dokumencie potrzebę kształtowania wspólnej polityki rowerowej poprzez m.in.: integrację podmiotów, organizacji i środowisk działających na rzecz upowszechniania roweru, tworzenie sieci tras rowerowych oraz wdrażanie spójnego systemu wypożyczalni rowerowych zintegrowanego z innymi środkami transportu. Jednym z celów jest też wprowadzanie innowacji podnoszących komfort i bezpieczeństwo korzystania z roweru oraz jego promocja, jako środka transportu i rekreacji.

W zamierzeniach jest także powołanie Śląskiej Federacji Rowerowej, utworzenie Metropolitalnego Zespołu ds. rozwoju polityki rowerowej oraz opracowanie strategii rozwoju ruchu rowerowego. Planuje się także przeprowadzenie audytów istniejących traktów rowerowych oraz tras nieczynnych kolei przemysłowych i wałów przeciwpowodziowych pod kątem możliwości poprowadzenia szlaków rowerowych.

Górnośląski Związek Metropolitalny opracował trzy ważne dokumenty dla kształtowania metropolitalnej polityki rowerowej – mówi Małgorzata Mańka-Szulik. To studium systemu tras rowerowych, standardy realizacji infrastruktury rowerowej oraz koncepcja wypożyczalni rowerów. Mamy nadzieję, że to kompendium wiedzy - rekomendowane także przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego – przyczyni się do upowszechnienia dobrych wzorców i stopniowego dorównania europejskim dobrym przykładom.

Powstało już „Opracowanie wspólnych standardów i wytycznych dla kształtowania metropolitalnej polityki rowerowej w miastach GZM”, zawierające rekomendowane ujednolicone wytyczne na rzecz rozwijania metropolitalnej polityki rowerowej oraz „Metropolitalne studium systemu tras rowerowych dla GZM”, gdzie zaproponowany został system powiązań rowerowych o charakterze metropolitalnym między miastami. Obecnie trwają prace nad analizą możliwości uruchomienia wypożyczalni rowerów publicznych na terenie Metropolii „Silesia”.

- W ciągu ostatnich dwudziestu kilku lat rower przeżywa renesans, a turystyka rowerowa stała się bodaj najpopularniejszą formą aktywnego wypoczynku w Polsce. Coraz częściej rowerzyści pojawiają się także na ulicach miast, korzystając z roweru na co dzień, jako ze środka transportu – podkreśla Aleksander Kopia, oficer rowerowy w Urzędzie Marszałkowskim. - Aby utrzymać ten pozytywny trend należy zadbać o tworzenie regionalnych i krajowych tras rowerowych, połączonych w sieć i będących jednocześnie uzupełnieniem systemów rowerowych w miastach. Szczególnie istotne jest to na mocno zurbanizowanym Śląsku, gdzie stworzenie odpowiednich warunków dla ruchu rowerowego będzie mieć ogromny wpływ na poprawę kondycji i zdrowia jego mieszkańców oraz podniesienie ich mobilności – zaznacza.

Skutkiem wspólnej i konsekwentnej polityki rowerowej będzie wzrost społecznej mobilności oraz jakości życia w naszym regionie - mówi Henryk Mercik - Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym aktywnym działaniom i promocji roweru, województwo śląskie stanie się bardziej przyjazne dla rowerzystów, co wpłynie na wzrost jego atrakcyjności wśród mieszkańców i turystów.

Aleksander Kopia dodał: Zamierzamy ściśle współpracować na rzecz integracji środowisk działających na rzecz upowszechnienia roweru, tworzyć trasy rowerowe zgodnie z jednolitymi standardami oraz system wypożyczalni rowerowych zintegrowany z innymi środkami transportu.

Podpisanie deklaracji poprzedziła debata oxfordzka z udziałem uczniów I LO oraz II LO w Rudzie Śląskiej „Metropolia szansą dla młodzieży. Rower w metropolii”. zorganizowana przez Górnośląski Związek Metropolitalny oraz Urząd Miejski w Rudzie Śląskiej.

Przed publicznością złożoną z uczniów rudzkich szkół o tytułowy temat spierali się licealiści z I LO i II LO w Rudzie Śląskiej. Mówiono o transporcie, edukacji, inwestorach i nowych miejscach pracy. Sporo uwagi młodzież poświęciła samemu związkowi oraz ustawie metropolitalnej i rowerowi. Oba zespoły przygotowały się długo do ożywionej dyskusji na temat metropolii i jej przyszłych zadań.

Poziom merytoryczny tej debaty był bardzo wysoki - mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej – to ważne, że młodzież chce zabierać głos w sprawach ważnych nie tylko dla własnego miasta, ale całego regionu. Cieszy fakt, że tematyka rowerowa wzbudziła tyle zainteresowania. Miasto wiele inwestuje w drogi rowerowe i ich oznakowanie, mamy także liczącą 30 km trasę obwodową, która łączy dzielnice miasta.

W jury byli także Małgorzata Mańka Szulik, Przewodnicząca Zarządu Górnoślaskiego Związku Metropolitalnego, Aleksander Kopia, śląski oficer rowerowy oraz Anna Ligocka – Żyła, ekspert w dziedzinie debat, która stwierdziła że w debacie obie strony reprezentowały równy, wysoki poziom. Debatę wygrała strona propozycji, czyli ta, która była za tezą, iż metropolia jest szansą dla młodzieży.

Więcej na stronie:
www.gzm.org.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty