Dwa pierwsze medale w Tajpej [PODSUMOWANIE]

pah
Paweł Hochstim
Reprezentacja Polski ma pierwsze medale na 29. Letniej Uniwersjadzie w Tajpej. Wydarzeniem dnia był turniej szpady kobiet, w którym losy zwycięstwa rozstrzygnęły między sobą dwie Polki. Mistrzynią Uniwersjady została Aleksandra Zamachowska (TS Wisła Kraków). Srebrny medal zdobyła Kamila Pytka (AZS AWF Warszawa). W 1/8 finału późniejszej zwyciężczyni uległa Martyna Swatowska (AZS AWF Katowice). Bez sukcesów w turnieju szabli startowali mężczyźni. Najlepiej z Polaków spisał się Mikołaj Grzegorek, który dotarł do 1/16 finału.

Z dobrej strony pokazali się w niedzielę pływacy. Niewiele brakowało, a już pierwszego dnia zmagań na pływalni Polacy stanęliby na podium. Męska sztafeta 4x100 m stylem dowolnym w składzie Kacper Majchrzak, Paweł Sendyk, Mateusz Wysoczyński i Konrad Czerniak po zaciętym wyścigu zajęła czwarte miejsce. Awans do finału 50 m stylem motylkowym z trzecim czasem wywalczyła Anna Dowgiert (KS Warta Poznań). W finale 100 m stylem klasycznym wystartuje Marcin Stolarski, który uzyskał ósmy rezultat półfinałów. Także ósmy w półfinałach 50 m stylem motylkowym był Konrad Czerniak (AZS UMCS Lublin) i awansował do jutrzejszego finału. Na półfinale swój udział w silnie obsadzonej rywalizacji na 100 m stylem grzbietowym zakończył Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice). Sztuka awansu do finału 200 m stylem grzbietowym nie udała się Klaudii Naziębło (MKS Juvenia Wrocław).

W judo polscy zawodnicy mieli w niedzielę dwie szanse medalowe. Tomasz Domański (AZS AWFiS Gdańsk) walczył o brązowy medal w kategorii do 100 kg, a Kamil Grabowski (GKS Czarni Bytom) w kategorii powyżej 100 kg. Niestety obaj polscy zawodnicy przegrali przez ippon swoje walki z Rosjanami i ostatecznie zajęli piąte lokaty. W kategorii kobiet do 78 kg Paula Kułaga (TDK Trzcianka) uplasowała się na siódmym miejscu. Anna Załęczna (Toruński Klub Sportowy Judo) w kategorii powyżej 78 kg odpadła w pierwszej rundzie.

W łucznictwie bloczkowym do najlepszej 32 w turnieju indywidualnym kobiet awansowały Mariya Shkolna i Joanna Rząsa (obie LKS Łucznik Żywiec). W łucznictwie klasycznym do 1/16 finału awansował Kacper Sierakowski (SŁ Marymont Warszawa). Pozostali reprezentanci Polski zakończyli swój udział w turniejach we wcześniejszych rundach.

Materiał oryginalny: Dwa pierwsze medale w Tajpej [PODSUMOWANIE] - Dziennik Łódzki