Dziś Piast i Górnik Zabrze dostaną kary za przerwany mecz. Komisja Ligi może nawet zamknąć stadion Piasta! WIDEO+ZDJĘCIA

Derby Śląska przerwane, potem zakończone. Kibice Górnika spalili flagi Piasta
Derby Śląska przerwane, potem zakończone. Kibice Górnika spalili flagi Piasta Marzena Bugała-Azarko
W poniedziałek o godz. 16.30 zbierze się Komisja Ligi Ekstraklasy SA, aby zająć się sprawą przerwanego meczu derbowego Piasta Gliwice z Górnikiem Zabrze. Derby zostały przerwane przez zadymę kibiców w 81. minucie przy stanie 1:0 dla gospodarzy.

Komisja Ligi zbierze się w trybie nadzwyczajnym. Decyzje zapadną po zapoznaniu się z raportem delegata PZPN, stanowiskami przedstawicieli klubów i stowarzyszeń kibiców, którzy zostali wezwani na posiedzenie.

PILNE:Kary dla Piasta Gliwice i Górnika Zabrze: Walkower i odjęcie punktów. Komisja Ligi Ekstraklasy zdecydowała

AKTUALIZACJA
Piast Gliwice postanowił sam się ukarać, nie czkając na werdykt komisji Lotto Ekstraklasy. Oto powzięte decyzje
DRASTYCZNE KARY DLA PIASTA GLIWICE

Zadyma kibiców na meczu Piast Gliwice - Górnik Zabrze WIDEO+...

Można spodziewać się drakońskich kar. W o wiele gorszej sytuacji jest Piast Gliwice jako organizator. W regulaminie rozgrywek Lotto Ekstraklasy na sezon 2018/2019 czytamy:

„Za utrzymanie porządku i bezpieczeństwa na obiekcie przed, w czasie i po meczu odpowiedzialny jest Klub będący gospodarzem. Klub organizujący mecz obowiązany jest do stworzenia bezpiecznych warunków na stadionie i płycie boiska. Klub może być wezwany do wyjaśnienia wszystkich incydentów na stadionie, a także może być ukarany dyscyplinarnie”.

W sobotę kibice Piasta odpalali pirotechnikę, wyłamali wewnętrzne ogrodzenie na boisku, trzech z nich wbiegło na murawę. Interweniowała policja, m.in. funkcjonariusze na koniach. Kibice Górnika też używali zakazanej pirotechniki oraz podpalili skradzioną flagę Piasta, od czego zaczęła się zadyma.

Komisja Ligi w niedzielę już nałożyła pierwsze sankcje:

"Po zapoznaniu się z opisem zdarzeń sporządzonym przez delegata meczowego i sędziego głównego zawodów, KL nałożyła na gospodarzy środek zapobiegawczy w postaci zakazu wejścia na najbliższy mecz domowy dla wszystkich osób, które na meczu z Górnikiem znajdowały na trybunie za bramką, w sektorach S, R, P i O. Przed ostatecznym orzeczeniem Komisja Ligi zapozna się ze stanowiskami klubów, które mają zostać przedstawione przed nadzwyczajnym posiedzeniem Komisji Ligi, zaplanowanym na 5 marca br. Decyzja Komisji Ligi z 4 marca oznacza, że na najbliższym meczu Ekstraklasy w Gliwicach stadion zostanie zamknięty dla osób, które podczas niedzielnego meczu, stworzyły realne zagrożenie dla. bezpieczeństwa. Na mecz będą mogli wejść pozostali kibice”

Dziś może ukarać Piasta i Górnika karami finansowymi, zakazami wyjazdów zorganizowanych grup kibiców, a gliwicki klub całkowitym lub częściowym zamknięciem stadionu. Najprawdopodobniej wynik meczu będzie zweryfikowany jako walkower 3:0 dla Górnika, choć Piast chciałby dokończenia spotkania.

W regulaminie rozgrywek w kwestii przyczyn możliwości dokończenia meczu czytamy o „niezależnych przyczynach przerwania meczu”. W sobotę było inaczej...

„Jeżeli mecz nie odbędzie się lub zostanie przerwany przez sędziego lub delegata meczowego PZPN przed upływem regulaminowego czasu gry i niedokończony z jakichkolwiek przyczyn niezależnych od organizatora meczu, obu Klubów, ich piłkarzy oraz kibiców - wówczas mecz ten należy dokończyć (gdy został już rozpoczęty) lub rozegrać od początku (gdy nie został rozpoczęty) w najbliższym możliwym terminie, z tym zastrzeżeniem, że w przypadku, gdy przyczyną nie rozegrania lub przerwania meczu są niekorzystne zjawiska atmosferyczne lub inne okoliczności siły wyższej (awaria światła, zalanie boiska, opady śniegu, itp.) należy, gdy pozwalają na to warunki, mecz dokończyć (rozegrać) w dniu następnym przy świetle dziennym, chyba że Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A. postanowi inaczej”.

CZYTAJCIE TEŻ:
Wstyd i hańba. Śląskie derby Piast Gliwice - Górnik Zabrze zakończyła zadyma kiboli
Po zadymie na derbach Śląska, prezydent Gliwic chce dożywotnich zakazów stadionowych dla zadymiarzy

Jakie kary dostają kluby za zadymy na stadionach? Komisja Ligi w grudniu nałożyła rekordową karę 100 tys. złotych po derbach Cracovii z Wisłą Kraków.

„Na Cracovię nałożono karę zamknięcia stadionu podczas dwóch meczów Lotto Ekstraklasy oraz podczas jednego, najbliższego meczu z Wisłą Kraków oraz karę finansową w wysokości 100 tysięcy złotych".

W październiku po derbach Górnika z Piastem klub z Gliwic dostał karę finansową w wysokości 30 tysięcy złotych oraz zakaz organizacji wyjazdu grupy kibiców na 3 najbliższe mecze oraz na 2 najbliższe mecze z Górnikiem w Lotto Ekstraklasie. Na klub z Zabrza nałożono karę finansową w wysokości 10 tysięcy złotych oraz zakaz organizacji wyjazdu grupy kibiców na 2 najbliższe mecze Ekstraklasy.

- Stanowczo potępiamy tego typu zachowania. Nie ma przyzwolenia na stadionie na takie wydarzenia. Na pewno wyciągniemy konsekwencje. Przeanalizujemy materiał wideo i przekażemy go policji. W poniedziałek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Komisji Ligi, która zadecyduje o rozstrzygnięciu meczu i karach, które będą na nas nałożone i których się spodziewamy - powiedział Maciej Smolewski, rzecznik prasowy Piasta Gliwice.